تاریخ 1396/12/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس پارک ملي توران:
هسته مرکزي پارک ملي توران از دام خالي مي‌شود

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس پارک ملي توران از تلاش براي خالي شدن پارک ملي توران از دام خبر داد و گفت: تاکنون تقريبا چهار سامانه عرفي در اين زيستگاه مهم حيات‌وحش خريداري شده است.

احمد رادمان با بيان اينکه قرار است به علت وسعت زيستگاه فعلا هسته مرکزي پارک از دام خالي شود، اظهار کرد: در محدوده 100هزار هکتاري هسته مرکزي پارک ملي توران هشت سامانه عرفي و آغل دامپروري وجود دارد که تاکنون کار خريد سه سامانه نهايي شده و نيمي از يک سامانه نيز خريداري و نيم ديگر آن در دست خريد است.

وي با بيان اينکه بيشترين جمعيت حيات‌وحش در هسته مرکزي پارک زيست دارند، افزود: اگر همين هسته مرکزي نيز از فعاليت‌هاي دامپروري خالي شود، گام خوبي در راستاي حفاظت بهتر از حيات‌وحش اين منطقه و خصوصا يوزپلنگ آسيايي برداشته شده است.

رئيس پارک ملي توران در خصوص آغل‌هاي موجود در اين پارک ملي گفت: در مجموع 160 سامانه عرفي و آغل دام در مجموعه پارک ملي توران وجود دارد اما سامانه‌هاي عرفي موجود در هسته مرکزي پارک هشت عدد هستند که تلاش ما بر اين است با توجه به تراکم بالاي حيات‌وحش در اين مناطق، فعلا هسته مرکزي پارک از دام خالي شود تا در آينده زمينه خالي شدن کامل پارک از فعاليت‌هاي انساني فراهم شود.

وي با بيان اينکه از نظر قانوني فعاليت‌هاي دامداري و کشاورزي در پارک‌هاي ملي ممنوع است، تصريح کرد: متاسفانه از گذشته در اين پارک فعاليت‌هاي دامپروري وجود داشته و برخي عشاير در اين منطقه داراي آغل و سامانه‌هاي عرفي هستند و لذا بايد سامانه آنها خريداري شود.

رئيس پارک ملي توران با بيان اينکه در هسته مرکزي پارک فاصله زيادي با اولين روستا و سکونتگاه انساني وجود دارد، ادامه داد: اگر سامانه‌هاي عرفي هسته مرکزي و يک‌صد هزار هکتاري پارک ملي توران خريداري شود، خطرات ناشي از فعاليت‌هاي دامپروري تا حد زيادي از پارک ملي توران که از مهم‌ترين زيستگاه‌هاي يوزپلنگ آسيايي در دنيا است، رخت بر مي‌بندد.

گفتني است: اين پارک يکي از غني‌ترين زيستگاه‌هاي حيات‌وحش کشور است و پلنگ، يوز پلنگ، گورخر آسيايي، شاه روباه، گربه شني، زاغ بور، آهو، جبير و... از مهمترين گونه‌هاي جانوري آن است. اين زيستگاه به واسطه دو‌گونه در خطر انقراض يوزپلنگ آسيايي و گورخر ايراني از اهميت بسيار بالايي برخوردار است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان