تاریخ 1396/12/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
«مشق‌ روز» شماره 117
   نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

1- کتاب «راز» را مي‌خواندم که دفتر نمايندگي هلال احمر مکتوب نموده و در اختيار 250 روحاني هلال احمر قرار داده است، ان‌شاءالله توفيق مطالعه به همگان عنايت نمايد. در بخش مقايسه انقلاب اسلامي با سه انقلاب «فرانسه، چين و شوروي» مطالب فشرده‌اي دارد. مي‌دانيم که فرجام آن سه انقلاب چگونه است. در انقلاب فرانسه، ليبراليسم و اصالت فرد و آزادي‌هاي فردي و حمايت از بخش خصوصي و مادي‌گري بود که از سال 1789 ميلادي آغاز شد و در آن جدايي دين از سياست يک اصل بود. مارکسيسم که بر پايه اصالت ماده و اصالت جمع و حاکميت طبقه کارگر و انحصار ابزار توليد بود و در سال 1917 ميلادي نقش داشت با مذهب «مسيحيت» ضديت داشت. دين را افيون توده‌‌ها مي‌دانست. انقلاب چين سوسياليستي بود و وارداتي از شوروي که بومي شده بود.

2- انقلاب اسلامي ايران در جوهره و اصل خود با هر سه انقلاب «فرانسه، چين و شوروي» تفاوت دارد زيرا توحيد و معاد و نبوت و کتاب ديني قرآن و سنت را دارد و صدالبته در اين جوهره و ذات، ملي‌گرايي را دارد و «حب‌الوطن من‌الايمان، عمرت البلدان بحب الاوطان» را دارد و «وطن» در فقه اسلامي در نماز و روزه و زکات فطره و زکات نقش اساسي دارد و آزادي فردي در محدوده خود و موضوع انتخاب و اراده را دارد و تعاون اجتماعي دارد و مسووليت فردي و اجتماعي را پذيراست. استقلال در ذات انقلاب اسلامي وجود دارد و اولين شعار ماندگار «استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي» مي‌باشد. عدالت در همه ابعاد، حالت ساختاري دارد. انقلاب‌هاي چين و فرانسه و شوروي نتوانسته‌اند بهشت موعود را ارايه کنند و آزادي واقعي را تامين نمايند و عدالت اجتماعي را فراهم سازند.

3- انقلاب اسلامي در حدود چهل سال، مکتب و دين را پايه‌گذار نمود و آزادي در انتخابات عرضه نمود و بيش از 30 مورد انتخابات برگزار شد و عدالت را در انديشه و ايمان طرح نمود، قانون اساسي و سند چشم‌انداز 20 ساله و برنامه‌هاي 5 ساله و مصوبات مجمع تشخيص مصلحت در انديشه آزادي و عدالت و استقلال و انتخاب و هويت و ملي‌گرايي فردي و اجتماعي مي‌باشند ولي رسوبات نظام ديکتاتوري و استبدادي و کار فردي نه جمعي و دل به بيرون بستن، همچنان در روح 80 ميليون نفري ما وجود دارد که بهشت موعود را به وجود نياورده است و قرآن مجيد مي‌فرمايد: «مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَکَرٍأَوْ أُنْثي وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَياةً طَيِّبَةً وَ لَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ ما کانُوا يَعْمَلُونَ» ايمان و عمل صالح بهشت موعود دارد و بهشت آخرت بعد از بهشت دنيا است. حوادث بيرون از کشور که آمريکا، انقلاب اسلامي ايران را به رسميت نشناخت و سفارت آمريکا مرکز جاسوسي بود و توسط دانشجويان تصرف شد و قطع رابطه انجام گرفت. اروپا کج‌دار و مريز با انقلاب اسلامي ايران رفتار مي‌کند و در جنگ تحميلي 8 ساله عراق با ايران جانب عراق را گرفتند و تسليحات نظامي به وي دادند. ارتجاع عرب به‌ويژه عربستان در اين اواخر با ايران رفتار اسلامي و همسايگي نداشتند.

4- اين حوادث مانع عملي شدن عدالت و رفاه و حل مشکلات طبقاتي شد. فشارهاي 39 ساله بر ايران از خارج بر هر کشوري وارد مي‌شد، انقلاب و نظام را از بين مي‌برد ولي به برکت رهبري امام خميني(ره) و مقام معظم رهبري آيت‌الله خامنه‌اي و ساختاري شدن نظام با رفراندوم همه‌پرسي سال 1358 و مجلس خبرگان قانون اساسي و رياست جمهوري و مجلس شوراي اسلامي و خبرگان رهبري، چارچوب انقلاب و نظام سفت و محکم شد و برگزاري انتخابات در هر سال 2 سال يک‌بار موضوع مردمي بودن انقلاب اسلامي و مردمي، مردم را در صحنه قرار داد و موضوع دفاع 8 ساله در جنگ تحميلي و تقديم نزديک به 300 هزار شهيد و صدها هزار جانباز، انقلاب اسلامي را تثبيت نمود. با همه کاستي‌هاي موجود در نظام و اشکالات در مديريت و کارشکني برخي مديران اصلي و فرعي و اپوزيسيون شدن برخي افراد، کارهاي بسيار در اين چهل سال انجام شده است.

5- عمومي شدن سواد‌آموزي تا بالاي 90 درصد و رشد آموزش عالي تا بالاي 12 ميليون نفر، رشد درمان و آموزش پزشکي و بهداشت که ديگر نيازي به فرستادن بيمار به خارج نداريم و بيماران بسياري را از خارج مي‌پذيريم، موضوعات ارتباط زميني و هوايي و دريايي و مخابراتي و رسانه‌اي، رشد صادرات غير‌نفتي معادل صادرات نفتي و انجام کار مستشاري در سوريه و عراق و لبنان و فلسطين و روسيه و ترکيه، ايران را در معادلات منطقه‌اي به پايه‌ بالايي رسانده است و صد‌البته مي‌بايست به اقتصاد مقاومتي توجه خاص نمود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان