تاریخ 1396/12/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
مصطفي کواکبيان:
ما ربيعي را اصلاح‌طلب و از جنس کارگران مي‌دانيم
رئيس شوراي عالي اجتماعي کشور وزير کشور است اگر جرات داريد بايد يقه ايشان را بگيريد

کواکبيان به عنوان نماينده مخالف استيضاح از نبود فساد اقتصادي و حرکت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي از بنگاه داري به سهام داري به عنوان نقطه قوت فعاليت‌هاي ربيعي ياد کرد.

به گزارش‌ خانه‌ملت، مصطفي کواکبيان در نشست علني ديروز (سه شنبه، 22 اسفندماه) مجلس شوراي اسلامي‌در مخالف با استيضاح وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در تشريح علل موافقت خود با روند فعاليت وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: به رغم اينکه تاکنون در دفاع از هيچ وزيري صحبت نکرده ام ولي در اينجا وظيفه خود ديدم که نکاتي را در مورد روند فعاليت ربيعي اعلام کنم. نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي‌ادامه داد: وزارتخانه اي که آقاي ربيعي در اختيار دارد سه بخش اقتصادي، اجتماعي و خدماتي را در بر مي‌گيرد که از اين سه بخش 20 درصد به انجام ماموريت‌هاي اقتصادي و 80 درصد به انجام ماموريت‌هاي اجتماعي و خدماتي مي‌پردازند.

وي يادآور شد: در نامه استيضاح آمده است که بنگاه‌داري يکي از مشکلات اين وزارتخانه بوده و خوشبختانه هيچ تعريضي به بخش‌هاي اجتماعي و خدماتي نشده است چرا که عموم استيضاح‌کنندگان از روند فعاليت‌هاي سازمان بهزيستي و بخش‌هاي توانبخشي و اجتماعي کشور رضايت دارند و تمام انتقادات به 20 درصد فعاليت‌هاي اقتصادي اين وزارتخانه برمي‌گردد و شفافيت اقدامات آقاي ربيعي ‌در همان 80 درصد بر کسي پوشيده نيست.

کواکبيان خطاب به نمايندگان تصريح کرد: کدام يک از استيضاح‌کنندگان در بخش‌هاي خدماتي و اجتماعي قائل به شفافيت نيستند يا قائل به اين نيستند که عموم فعاليت‌هاي اين وزارتخانه در اتاق‌هاي شيشه اي انجام مي‌شود اما در مورد 20 درصد فعاليت‌هاي اقتصادي در طول مدت وزارت آقاي ربيعي کدام اختلاف در اين وزارتخانه شکل گرفته است.

اين نماينده مردم در مجلس دهم تاکيد کرد: در دوره فعاليت وزير قبل از 150 هزار ميليارد تومان که در بخش‌هاي اقتصادي هزينه شده فقط 17 هزار ميليارد تومان به بابک زنجاني بابت شرکت‌هاي مختلف پرداخت شده است آيا در دوره آقاي ربيعي هيچ اختلاسي را سراغ داريد؟ اما در ‌وزارتخانه‌اي مبلغ 3 هزار ميليارد تومان در جهت تامين هزينه‌هاي فساد اقتصادي امير منصور آريا پرداخت شده است. آيا تاکنون چنين موارد فساد اقتصادي در اين دوره از فعاليت اين وزارتخانه صورت گرفته است؟

وي خاطرنشان کرد: البته نمي‌توان منکر اين بود که در فعاليت‌هاي اقتصادي صورت گرفته در شرکت‌هاي زيرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي ايرادي وجود نداشته است اما بايد انصاف داشته باشيم چرا که روند فعاليت‌هاي اقتصادي اين وزارتخانه در مقايسه با ساير بخش‌هاي اقتصادي که در اين دولت وجود دارد عملکرد خوبي داشته است. کواکبيان با بيان اينکه در اين کشور تا فساد کفن نشود اين وطن وطن نشود، افزود: در اين وزارتخانه چه فسادي صورت گرفته که بخواهيم به استيضاح وزير رأي موافق بدهيم ضمن اينکه در اين دوره از فعاليت‌هاي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي تغيير رويکردي در حوزه اقتصادي وجود داشته بدين صورت که از مديريت بنگاه‌داري خارج شده و به سمت سهام داري حرکت مي‌کند تا شرکت‌هاي تابعه اين وزارتخانه 40 درصد سهام داشته باشند کما اينکه اخيرا تاپيکا و تاپيکو در بورس قرار گرفته که به معناي شفافيت و اداره اين شرکت‌ها توسط مردم است. نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي‌عنوان کرد: در زماني که سعيد مرتضوي اداره سازمان تامين اجتماعي را برعهده داشت در مجلس هشتم ديديم که به برخي نمايندگان پيشنهاد پرداخت پول داده بود و اين در حالي است که در اين دوره از فعاليت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي به نمايندگان گفته شده که حتي براي دريافت وام از بانک رفاه بايد دو ضامن داشته باشند.

کواکبيان تصريح کرد: در اين مدت از فعاليت آقاي ربيعي مستمري که در سال 84 وجود داشت 32 درصد بوده که هم اکنون به 82 درصد افزايش يافته است ضمن اينکه نبايد تعداد کثير بيمه‌شدگان را ناديده گرفت.

کواکبيان افزود: نمايندگاني که اشاره کردند مقصر تمامي‌آسيب‌هاي اجتماعي ربيعي است پس چرا وزير کشور رييس شوراي آسيب‌هاي اجتماعي در کشور است؟ چرا اين مطالب را به وزير کشور انتقال نمي‌دهيد.

وي ادامه داد: اگر آسيب‌هاي اجتماعي وجود دارد رييس شوراي آن وزير کشور است، چرا بايد ربيعي را مقصر آسيب‌ها دانست. نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي، يادآور شد: آيا قرار است ربيعي تمامي‌فقر موجود و مشکلات اشتغال در کشور را حل کند؛ برخي مي‌گويند خانه کارگر لشکر کشي کرده، کجا و کي اين اتفاق افتاده است؟ درخواستي به وزارت کشور ارائه شد که مازاد کارگران از وزير دفاع کنند و خوشبختانه يا متاسفانه وزارت کشور موافقت نکرد؛ شما بايد يقه وزير کشور را بگيريد که چرا به کارگران اجازه نمي‌دهيد دفاع کنند.

کواکبيان ادامه داد: به آقاي محجوب که محجوب ترين نماينده و 6 دوره در مجلس است حمله مي‌کنيد که مي‌خواهيد لشکرکشي کنيد؛ مگر در اين رابطه ربيعي کار نامناسبي انجام داده که بدنه جامعه کارگري از او حمايت مي‌کند؛ اگر ربيعي نبود ده‌ها اعتصاب و مشکل کارگري در سراسر کشور به وجود مي‌آمد. وي با بيان اينکه ربيعي کارگر بوده و همجنس کارگران است و مشکلات کارگران را درک مي‌کند، تصريح کرد: اگر وي را برکنار و استيضاح کنيد چه کسي مي‌تواند رنج و اندوه مشکلات کارگري را مرتفع کند.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي، ادامه داد: برخي مي‌گويند ربيعي عضو ستاد ميرحسين بوده لازم است بگويم که عيار اصلاح طلبي ما هستيم نه شما؛ ما ربيعي را صد در صد اصلاح‌طلب مي‌دانيم و بر‌اساس راي گيري مشخص شد که فراکسيون اميد مخالف استيضاح است؛ چرا از زبان ما حرف مي‌زنيد.

کواکبيان ادامه داد: يکي از ايرادات برخي از اعضاي فراکسيون اميد اين است که چرا ربيعي ‌با اصولگريان و مستقلين تعامل مثبت دارد در حالي که اين موضوع بد نيست و به نفع مشکلات کشور است و بايد افتخار کرد.

وي خطاب به نمايندگان، گفت: شما در معرض پيامدهاي مردمي‌هستيد؛ برخي مي‌گويند ربيعي لابي‌گر قوي است به خدا قسم نه در جلسه‌اي توجيه شدم و نه کسي توانسته با من را تماس برقرار کند بلکه وظيفه خود دانستم که از ربيعي به عنوان فرزند انقلاب دفاع کنم. نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي، افزود: به وزير فعلي اطلاعات افتخار مي‌کنيم وزيري که در راستاي امنيت پايدار و خدمت به کشور و جامعه حرکت مي‌کند را بايد حمايت کرد. کواکبيان خطاب به نمايندگان، افزود: در اينجا نه بحث اصولگرايي داريم و نه اصلاح طلبي و بدنه مجلس بايد نشان دهد از وزيري که از جنس کارگران است مي‌خواهد حمايت کند اما حمايت ما نيز از وي مشروط بوده و اگر قرار است از وعده‌هايي که ربيعي در بحث بنگاه داري، رفاه اجتماعي و خدماتي سرباز بزند به طور حتم به دنبال استيضاح خواهيم بود؛ استدلال‌هاي نمايندگان را شنيديد و صحبت‌هاي وزير را نيز خواهيد شنيد اما تقاضا دارم اگر به دنبال اين هستيد که بخش‌هاي کارگري دچار چالش و تنش نشود و شب عيدي بتوانند همگي به حداقل حق و حقوقشان برسند از برادر انقلابي و کسي که از 18 سالگي در خدمت انقلاب بوده و تمامي‌کوچه‌‌ پس کوچه‌هاي ميدان انقلاب به پايين را مي‌شناسد ‌دفاع کنيد. اميدواريم وزير منش و مشي فعلي را ادامه دهد و ما نيز به صورت مشروط با استيضاح مخالف هستيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان