تاریخ 1396/12/17 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
خانه‌تکاني عيد...

خانه‌تکاني آشپزخانه

بهتر است در ابتدا از کابينت‌ها و قفسه‌ها شروع کنيد.

براي تميز کردن انواع کابينت‌ها به اين نکات دقت کنيد:

پاک کردن لک، اثرات دست، جوهر و ماژيک هرگز از موادي چون وايتکس، آستون ؛ الکل صنعتي، مستقيمآ استفاده نکنيد.زيرا اين مواد مي‌تواند به سطح رو کش دار mdf آسيب برساند. براي استفاده از اين مواد بهتر است آن‌ها را با آب رقيق کرده و مورد استفاده قرار دهيد.

اما براي تميز کردن کابينت‌هاي فلزي استفاده از پودرهاي ماشين لباسشويي و اسپري‌هاي پاک کننده‌ي چند منظوره به خوبي ميتوانند لکه‌ها و چربي‌ها را از بين ببرند.

تميز کردن يخچال

به طبقات يخچال سازمان بدهيد و مواد غذايي بي‌مصرف و تاريخ گذشته را دور بريزيد.

حالا بايد يک پلاستيک زباله و يا يک سطل زباله برداشته و به هر بخش از آشپزخانه که مي‌رسيد، اضافه‌ها و دورريختني‌ها را در آن بريزيد و تا انتهاي خانه‌تکاني آشپزخانه آن را با خود بچرخانيد و با اين روش از به هم ريخته شدن کف آشپزخانه و تلمبار شدن دورريختني‌ها روي کابينت‌ها که کار را برايتان سخت مي‌کنند دور شويد.

اگر طبقات يخچال با لکه‌هاي مواد غذايي چسبناک شده‌اند محتويات يخچال را بيرون ريخته و آنها را بشوييد و سپس وسايل داخل يخچال را تميز کرده و با نظم بچينيد.

براي تميز کردن فريزر بايد از يک دستمال نيمه خيس استفاده کنيد چون سرماي فريزر کمي در تميز کردن اختلال ايجاد مي‌کند.

به مواد غذايي داخل فريز نظم دهيد و تا حد ممکن مواد غذايي گوشتي را در کشويي جدا از سبزيجات و... قرار دهيد.

تميز کردن اتاق نشيمن

براي تميز کردن اتاق نشيمن يا هر اتاقي، از سطوح بالاتر شروع کرده و به پايين بياييد.بهترين وسيله گردگيري يک پارچه مايکروفايبر قابل شستشو است که با کمي آب مرطوب شده باشد.

خانه‌تکاني اتاق خواب

براي تميز کردن اتاق خواب‌ها با گردگيري يا جاروکشي لوسترها و لبه پنجره‌ها شروع کنيد وسپس لوازم اتاق را گردگيري کنيد.ملافه‌ها را دست‌کم هفته‌اي يک بار عوض کنيد.روتختي‌ها و پتوها نيز بايد ماهانه شسته شوند و بالش‌ها هر شش ماه يک بار بايد خشکشويي شوند.حالا نوبت تميز کردن کمد لباس شماست.لباس‌هايي را که کهنه و يا از مد روز فاصله گرفته‌اند را از کمدتان خارج کنيد.شما مي‌توانيد اين لباس‌ها را در صورت نو بودن به موسسه‌ي خيريه بدهيد و اگر کهنه هستند پنبه‌اي‌ها و نخي‌ها را به عنوان دستمال استفاده کنيد.

تميز کردن کف خانه

کف را براي آخر کار نگهداريد.بعد از اينکه مطمئن شديد همه جا به طور کامل تميز شده، شروع به تميز کردن کف کنيد.بسته به نوع پوشش کف (سراميک، پارکت، فرش و …) روش تميز کردن نيز فرق مي‌کند.

کارهاي ديگر

برخي ديگر از کارهاي خانه‌تکاني که بايد انجام دهيد عبارت است از تميز کردن فيلتر جاروبرقي، تارهاي عنکبوت، جرم‌هاي اطراف درها و پنجره‌ها و کف اتاق‌ها.آثار انگشت روي درها، دستگيره‌ها و کليدهاي برق را نيز پاک کنيد.اين‌ها کارهايي نيستند که لازم باشد هفته‌اي يک بار انجام شوند، اما اگر به آنها توجه کنيد، مي‌توانيد سريع اقدام کنيد قبل از اينکه تبديل به يک کار طاقت‌فرسا شوند.

نحوه‌ي تميز کردن پنجره‌ها با سرکه

ابتدا پنجره را گردگيري کنيد و گرد و غبار را از روي سطح پنجره حذف نماييد تا سرکه بهتر بتواند اثر کند و محلول سرکه خانگي را بر يک منطقه کوچک روي شيشه پنجره اسپري کنيد و اجازه دهيد چند لحظه روي شيشه بماند تا اسيد استيک روي شيشه اثر کند و روزنامه مچاله شده که تقريبا آغشته به سرکه است را روي شيشه بکشيد.براي اين که از دستمال يا دستمال حوله‌اي استفاده نکنيد زيرا ممکن است پرز بر جاي بگذارد.

شستشوي حمام

بهتر است، وقت جداگانه‌اي براي شست‌وشوي حمام و استفاده از وايتکس و مايعات جرم‌گير روي اشياي چيني حمام، اختصاص ندهيد براي اين‌که در وقت خود صرفه‌جويي کنيد، شست‌وشوي حمام را به وقتي که خودتان قرار است به حمام برويد، موکول کنيد.

خانه‌تکاني دل‌ها فراموش نشود

حالا بياييد و يه زماني را هم به خانه‌تکاني دل‌هايتان اختصاص دهيد.به هر حال طي يک سال زندگي با آدم‌هاي متفاوتي سر و کارداشته‌ايد، خيلي ازآن‌ها به زندگي‌تان شادي بخشيده‌اند و خيلي از آنها آنچنان باعث ناراحتي‌تان شده‌اند که هنوزم که هنوزه وقتي يادتان مي‌آيد ناراحت مي‌شويد.

امسال وقت آن شده است که با يک حرکت منحصر به فرد دلهايتان را از پايه و اساس خانه‌تکاني کنيد. ديدگاه‌تان را نسبت به انسان‌هاي اطرافيان تغيير دهيد،‌ رفتارهاي نامطلوب و زننده‌تان را اصلاح کنيد و بهتر از همه بعضي و ناراحتي و کينه‌هايتان را به راحتي دور بريزيد. امسال خانه‌ي دلتان را گر‌م‌تر و صيقلي‌تر از هر سال کنيد چرا که براي رسيدن سال نو هيچ جايي براي خانه‌تکاني مناسب‌تر و واجب‌تر از دل نيست.

يادمان باشد خانه‌اي زيبا و دوست داشتني که صاحب خانه‌اش دل پاک و مهربان و بدون بغض و کينه داشته باشد حتما يادش مي‌ماند قبل از اينکه به استقبال بهار برود اول دلش را خانه‌تکاني کند.

سميرا رحيميان


نسخه چاپي ارسال به دوستان