تاریخ 1396/12/16 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
به بهانه مراسم نکوداشت پهلوان رمضان دهرويه:
ورزشي که اخلاق را گم کرده است
   نويسنده :    مرتضي دهرويه

ورزش حرفه‌اي يک شغل است و همانند بسياري از مشاغل ديگر بايد اخلاق حرفه‌اي را در آن رعايت کرد. اين اخلاق حرفه‌اي نشات گرفته از فرهنگ، مذهب و البته آموزش و آشنايي صحيح يک ورزشکار با اصول حرفه‌اي مي‌باشد. اميد آن که با پرداختنبه چنين موضوعاتي گامي هرچند کوچک در جهت اعتلايورزش کشورمان پردازيم.

بي‌اخلاقي چيست؟

بسياري تصور مي‌کنند بي‌اخلاقي در ورزش تنها در نحوه آداب معاشرت و نحوه برخورد يک ورزشکار در داخل وخارج از ميدان ورزشي خلاصه مي‌شود. در حالي که نحوه برخورد و رعايت ادب و نزاکت تنها يکي از شاخصه‌هاي اخلاق در ورزش است. دوپينگ، خشونت، فريب در ورزش، رشوه خواري، بازي ناجوانمردانه، شکستن قوانين، نژاد‌پرستي و تبعيض‌هاي جنسيتي از ديگر شاخصه‌هاي اخلاق در ورزش محسوب مي‌شوند. در صورتي که يک ورزشکار بتواند اين موارد را رعايت کند آن گاه مي‌توان از وي به عنوان يک چهره‌ي ورزشي با اخلاق ياد کرد.

اخلاق زير سايه‌ي نتيجه‌گرايي

با حرفه‌اي شدن بسياري از ورزش‌ها، نتيجه‌گرايي در اولويت مديران، مربيان و ورزشکاران قرار گرفت. در ورزش حرفه‌اي پول‌هاي کلاني رد و بدل مي‌شود و همين عامل باعث مي‌شود از لازمه‌هاي ورزش که اخلاق ورزشي نيز يکي از آن‌ها مي‌باشد، ناديده گرفته شود. متاسفانه در بعضي رشته‌هاي ورزشي نظير فوتبالميزان بداخلاقي‌ها به حدي رسيده که باعث رويگرداني بسياري از افراد جامعه از اين ورزش پرطرفدار شده است. انواع توهين‌ها، شرط‌بندي، کم‌کاري، عدم شفافيت مالي در قراردادها، عدم احترام به پيشکسوتان، خودرايي، بي‌قانوني، چاپلوسي و تملق، عدم کنترل روحي و رواني و...تنها نمونه‌هايي از بداخلاقي‌هاي رايج در فوتبالاست.

اخلاق؛ شاخصه‌ي ورزش ايران

از ديرباز تا کنون اخلاق‌مداري يکي از مهم‌ترين شاخصه‌هاي ورزش ايران بوده است. يک قهرمان ورزشي بيشتر از آن‌که به جهت پيروزي‌ها و کسب مدال صاحب ارج و قرب شود اين اخلاق مداري اوست که باعث مي‌شود نامش براي هميشه در اذهان مردم ماندگار شود. نمونه بارز اين مطلب جهان پهلوان تختي است. سال‌ها از مرگ او مي‌گذرد.اما همچنان نامش ورد زبان مردم است و بسياري از ورزشکاران کشورمان از غلامرضا تختي به عنوان الگوي خود ياد مي‌کنند. البته در بسياري از استان‌ها نيز چنين افرادي حضور دارند که به صورت گمنام زندگي مي‌کنند و يا حتي مي‌توان در زمان فعلي به افرادي همچون علي دايي و... اشاره داشت.

در حال حاضر نيز در ورزش ايران چهره‌هايي يافت مي‌شوند که مي‌توان در زمينه‌ي اخلاق مداري از آن‌ها به عنوان الگو ياد کرد. چهره‌هايي بي‌نظير مهدي مهدوي‌کيا، وحيد ‌هاشميان، محمدرضا طالقاني، حسين فرکي و... همگي جزو افرادي هستند که از گذشته کنون هيچ‌گاه از دايره اخلاق خارج نشدند. هر چند اين روزها آنقدر شاهد بي‌اخلاقي‌ها‌ي گوناگوني در ورزش کشورمان هستيم که با ادامهاين روند شاهد مرگ اخلاق در ورزش خواهيم بود که متاسفانه اين ناهنجاري در روستاهاي دورافتاده نيز رخنه کرده است.

ورزش زورخانه‌اي؛ نماداخلاق در ورزش

بدون شک ورزش زورخانه‌اي و باستاني، تنها ورزشي است که اخلاق در آن جايگاه ويژه‌اي دارد. در ورزش زورخانه‌اي احترام به ديگران، فروتني و حفظ حرمت پيشکسوتان از مهمترين معيار‌هايي است که بايد رعايت شود. متاسفانه موارد ذکر شده در ساير رشته‌ها نمود کمتري دارد و ‌اي کاش شرايط مهيا شود تا اصول اخلاقيکه در ورزش زورخانه‌اي وجود دارد در ساير رشته‌هاي ورزشي نيز نهادينه شود. اين مهم ميسر نمي‌شود مگر با همت عالي مسئولين، ورزشکاران و مربيان رشته‌هاي ورزشي.

اخلاق ورزشي در گرو مربي‌محوري

نگاه مديران به مقوله اخلاق در ورزش سليقه است.بهترين راه حل براي ترويج اخلاق در ورزش گفت: به نظر من بايد به سمت مربي محوري پيش برويم. به اين معني که در ابتدا بايد مربيان را با اصول اخلاق در ورزش آشنا سازيم و پس از آن انتظار داشته باشيم ورزشکاران نيز در ميادين ورزشي اخلاق را رعايت کنند.

ميزان رعايت اخلاق را در رشته‌هاي ورزشي متفاوت است: در ورزش زورخانه‌اي اخلاق ورزشي به ميزان زيادي رعايت مي‌شود. در حالي که وضعيت اخلاق در بر طي رشته‌ها اسفناک است.

ماندگاري با رعايت اخلاق در ورزش

عوامل زيادي در رعايت مسائل اخلاقي توسط يک چهره‌ي ورزشي دخيل است. خانواده، جامعه،نحوه آموزش و شرايط محيطي هر يک مي‌تواند نقش به سزايي در اين زمينه داشته باشد.

توقع از برخي رشته‌هاي ورزشي مثل کشتي، باستاني در زمينه اخلاق مداري بيشتر از ساير رشته‌ها است عموم مردماز اهالي کشتي و ورزش زورخانه‌اي انتظار دارند بيشتر از ساير رشته‌هاي ورزشيبه مقوله اخلاق اهميت بدهند البته انتظار آن‌ها به‌جاست.چرا که در ورزش کشتي کلمه‌ي «پهلوان» جايگاه ويژه‌اي دارد.

ورزش را بايد رعايت اخلاق دانست در طول ساليان گذشته ورزشکاراني بودند که با رعايت اخلاق ورزشي توانستند نامشان را ماندگار کنند. نمونه بارز اين مطلب جهان پهلوان تختي است اما ورزشکاراني هم بوده‌اند که با وجود کسب افتخارات فراوان به دليل عدم رعايت مسائل اخلاقي خيلي زود از يادها محو شدند اما در پايان بايد اشاره‌اي داشته باشم به يکي از ورزشکاران خوب و نامي استان سمنان پهلوان رمضان دهرويه که اين روزها از مرز هفتاد سالگي گذشت.

اين مياندار مردمي زورخانه در طول زندگي خود با ادب و متانت توانسته است مورد احترام همه شهروندان قرار بگيرد. مروري بر زندگي اين شخص بيانگر است که رمضان دهرويه داراي تحصيلات عالي، وضعيت آن‌چناني مالي يا داشتن پست و مقام اجرايي نبوده و نيست تنها مزيتي که باعث شده که مورد اعتماد مردم واقع شود مردم‌داري و زندگي در ميان آنها بوده است و با تواضع و فروتني با سادگي هرچه تمام به اين مقام رسيده است که بسياري از افراد با هزينه‌هاي فراوان و تلاش‌هايزياد موفق به کسب آن نشده‌اند.

لذا اميدواريم مراسم نکوداشت از اين چهره ماندگار مردمي تقديري هر چند کوچک و ناچيز از وي باشد و همچنان الگويي باشد براي بسيارياز ورزشکارانو قهرمانان شهر و استانمان که مي‌خواهند در دل‌ها و يادها باقي بمانند و زود فراموش نشوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان