تاریخ 1396/11/29 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
سيده فريده شريعت پناهي:
بزرگترين افتخار زندگي ام کارآفريني براي دختران است

سيده فريده شريعت پناهي کارآفرين ملي و مسئول اولين مرکز نگهداري معلولان ذهني دراستان سمنان بزرگترين افتخار زندگي اش را کارآفريني براي دخترانش مي‌داند.

به گزارش صدا و سيما، اين روزها گشتي در شهر که مي‌زنيم، کم نيستند انسان‌هايي که داراي معلوليتند و عده‌اي هم بي‌تعارف آنها را ناتوان مي‌خوانند و براين باورند که دلسوزي براي آنها تنها کاري است که مي‌شود در حق‌شان انجام داد.

اما در اين شهر پر هياهو، کسي پيدا شد که زيستن بدون اتکا را به معلول ياد داد آن هم با ايجاد اشتغال براي آنها.

اشتغال، يکي از دغدغه هاي مهم در کشورهاي در حال‌ توسعه است و بسياري از افراد، همواره با مساله پيدا کردن کار مناسب، دست در گريبان‌اند.

اين موضوع در رابطه با افراد داراي معلوليت، بسيار دشوارتر و سخت‌تر مي‌شود و نادرند کارفرماهايي که در جذب نيروهاي موردنياز خود از افراد معلول استفاده کنند.

اما با مراجعه به مرکز آموزشي و توانبخشي فرداي روشن جايي که خانه دوم معلولان ذهني است، دلسوزي و ترحم را کنار خواهي گذاشت و با ديدي بازتر به جامعه معلولان توجه خواهيد کرد.

سيده فريده شريعت پناهي کارآفرين ملي و مسئول اولين مرکز نگهداري معلولان ذهني در استان سمنان با 17سال سابقه فعاليت است.

خودش مي گويد بزگترين افتخار زندگي اش نگهداري و ارتقاي توانايي و ايجاد اشتغال در زمينه خياطي و بافتني براي دختران داراي معلوليت است.

در اين مرکز فقط دختران معلول ذهني نگهداري مي شوند و آموزش مي بينند.

سيد فريده شريعت پناهي مي گويد وقتي يک معلول ذهني به اين مرکز وارد مي شوند ابتدا مهارت هاي خودياري شامل: لباس پوشيدن، نحوه رفتار در خانواده، خواندن و نوشتن را مي آموزد و در مرحله بعد در زمينه خياطي و بافتني آموزش مي بينند.

وي ادامه داد: از ابتداي تاسيس اين مرکز معلولان آموزش مي ديدند و بعد از سه تا پنج سال ترخيص مي شدند، اين نياز به تکرار و تمرين براي بچه هاي معلول ذهني، اين ايده را در ذهن من شکل داد تا کارگاه خياطي و بافتني راه اندازي کنم تا اين دخترها مشغول به کار شوند وهرچه که ياد گرفتند فراموش نکنند.

فريده بهنادفر مربي خياطي اين بچه ها هم مي گويد: اکثر اين بچه ها آموزش پذير هستند، من هم با حوصله اول خياطي ساده و بعد کار با چرخ خياطي را به آن ها آموزش مي دهم.

مريم مربي کلاس بافتني هم گفت: ابتدا بافتني با دست، بعد شناخت دستگاه و رنگ ها و بعد سرانداختن و ساده بافي با دستگاه را آموزش مي دهيم.

افتخار من کارآفريني براي معلولان است، اين را بانويي مي گويد که 50دختر معلول ذهني زير دستش در کارگاه خياطي و بافتني مشغول کار هستند.

او به اين نکته اذعان دارد که بازده کار اين بچه ها کم است اما به اين افتخار مي کند که دخترانش کار را به نحوي ياد گرفته اند که تمام توليدات آنها قابل رقابت در بازار آزاد است.

اين کارآفرين تجليل شده در سطح ملي مي گويد: تعداد وسايلي که بچه هاي توانخواه توليد مي کنند زياد نيست، اما چون خوب و تميز کار مي کنند و مربي در تمام مراحل با حوصله به آن ها آموزش مي دهد در بازار قابل فروش است.

او به اين توليد کنندگان دستمزد مي دهد، رزق حلالي که توانخواهان با دستان توانمندشان دريافت مي کنند .

سيد فريده شريعت پناهي مي گويد: از اين کارگاه انواع لحاف هاي روتختي ساده، تشک، بالش، پيش بند، دم کني و دستگيره براي آشپزخانه و سيسموني نوزاد توليد مي شود وبه فروش مي رسد.

شريعت پناهي خلاقيت و نوآوري و عشق و علاقه را شرط اساسي کارآفريني دانست و گفت: اگر حمايت شوم علاقه زيادي به توسعه اين کار دارم اما در شرايط فعلي نمي توانم آن را توسعه دهم چون بچه هاي معلول ذهني حساسيت هاي خاص خود را دارند و هزينه هايشان سنگين است.

او مي گويد هدفش از کارآفريني، عايدي مالي نيست بلکه مي خواهم خانواده هاي داراي فرزند معلول را خوشحال کنم و به مردم ثابت کنم که اين دختران واقعا توانمند هستند و از حداقل تواني که دارند مي توانند به خوبي استفاده کنند.

وي افزود: در کنار آموزش بافتني و خياطي، خواندن و نوشتن را هم به بچه ها مي آموزيم در کنار آن موسيقي درماني هم داريم و با کمک اين بچه ها گروه سرود تشکيل داده ايم.

معلوليت محدوديت نيست و معلولان توانايي هاي بالقوه اي دارند که بايد کشف و شکوفا شود.

«معلوليت»، واژه‌اي است که بيشتر در ذهن ما به معناي يک ناتواني معني مي‌شود اما خانم شريعت پناهي و دخترانش نشان دادند که معلوليت تجسم اراده است.

عليرضا عربي خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان


نسخه چاپي ارسال به دوستان