تاریخ 1396/11/29 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
جشنواره گل نرگس برگزارشد
برتري رايحه گل نرگس سمنان نسبت به شيراز

چهارمين جشنواره گل نرگس سمنان همراه با آيين باغ‌گشت در اين شهر با حضور فرهنگ‌دوستان و شهروندان سمناني برگزار شد.

لاين جشنواره گل نرگس و آيين باغ‌گشت در شهر سمنان با هدف معرفي هرچه بيشتر گل نرگس و آشنايي شهروندان و با روش هاي سنتي پرورش اين گل بومي سمنان، به عنوان ميراثي آييني، مردمي و بومي، در چهارمين سال متوالي در سمنان برگزار شد.

در اين جشنواره با مشارکت انجمن هاي فعال در حوزه ميراث فرهنگي، غرفه هايي براي فروش پياز و گل نرگس به همراه آموزش روش هاي پرورش اين گياه، معرفي غذاهاي بومي، معرفي و فروش صنايع دستي، برپا شد.

شهروندان حاضر در اين جشنواره همچنين در آيين باغ‌گشت در شهر سمنان نيز حضور يافتند و ابتدا مسير امامزاده پيرعلمداران، مجتمع باغ سبز، کوچه سيد، امامزاده سيد اسد و دژ چرمنه و سپس در مسير ديگري از امامزاده علويان و اشرف، استخر کديور و آب‌پخش‌کن، پياده‌روي کردند و با جاذبه‌هاي طبيعي و بافت قديمي و معماري کهن شهر سمنان آشنا شدند.

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان سمنان درباره جشنواره گل نرگس سمنان گفت: اين جشنواره با هدف بازگرداندن گل نرگس به چرخه فرهنگي شهر سمنان برگزار شده است.

حميدرضا دوست محمدي افزود: هم اکنون در باغ هاي شهر سمنان به صورت پراکنده گل نرگس کاشته مي شود که قصد داريم با همکاري تخصصي بخش کشاورزي و با مشارکت کشاورزان، کشت گل نرگس سمنان به صورت ويژه با فعاليت انجمن ها توسعه يابد تا به مراکز عرضه گل تهران به نام سمنان قابل عرضه شود.

وي اضافه کرد: گل نرگس سمنان به دليل پرورش در منطقه خشک سمنان، داراي رنگ و بوي ويژه اي است و در اين شاخصه از گل نرگس شيراز که در کشور شهره است برتري دارد.

دوست محمدي با اشاره به اينکه از نظر خواص درماني نيز بايد تلاش کنيم تا پرشکان به تحقيق و پژوهش علمي بر روي گل نرگس سمنان بپردازند تا خواص درماني و پزشکي اين گياه نيز بيشتر شناخته شود، گفت: متخصصين با گرفتن مشتقات از گل نرگس سمنان مي توانند به تقويت چرخه اقتصادي توليد گل نرگس کمک کنند.

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان سمنان با اشاره به برگزاري چهارمين جشنواره گل نرگس سمنان، گفت: در اين برنامه علاوه بر معرفي محصولات بومي، دو کارگاه ترويج گل نرگس با آموزش روش‌هاي پرورش پياز گل نرگس به ويژه در گلدان هاي سفالي تاريخي که مختص سمنان نيز داشت تا اين شکل پرورش گل نرگس بين مردم ترويج يابد، تا زينت بخش سفره هاي هفت سين خانواده ها باشد و با ورود هر چه بيشتر به درون جامعه، بتوان اين گياه و رسم پرورش آن را به کشور معرفي کنيم.

وي با بيان اينکه غذاهاي محلي مانند سبزي پلو و آش محلي به همراه نان و صنايع دستي محلي در اين جشنواره ارايه شد، بيان کرد: پياده روي در کوچه باغ هاي سمنان به منظور معرفي جاذبه هاي گردشگري از امامزاده پيرعلمدار تا امامزاده سيد اسد و دژ چرمنه و سپس از اين مکان تا منطقه آب پخش کن در آييني به نام باغ‌گشت در شهر نيز برگزار شد.

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان سمنان تاکيد کرد: تلاش مي شود پياده روي در منطقه هاي بومي و به ويژه باغ هاي سمنان در برنامه هاي آينده با کمک انجمن ها تداوم يابد تا تبليغي براي جذب تورهاي گردشگري خارج از استان باشد ، در قالب اين برنامه هم به سلامت مردم کمک مي شود و هم ارزش هاي فرهنگي و تاريخي بافت قديمي و معماري کهن حفظ و به شهروندان معرفي مي شود.

سرپرست سازمان فرهنگي اجتماعي و ورزشي شهرداري سمنان نيز با اشاره به برگزاري نخستين باغ گشت در شهر همزمان با چهارمين جشنواره گل نرگس در سمنان، گفت: گل نرگس سمنان از جاذبه‌هاي ويژه اين شهر است و برگزاري جشنواره گل نرگس سمنان مي تواند يک برند گردشگري برجسته براي شهر اخلاق داشته باشد و بايد از اين فرصت براي رونق بخشيدن به صنعت گردشگري استفاده کرد.

عباس بابايي گفت: برنامه ي باغ گشت با هدف گشت و گذار در باغهاي شهر سمنان و آشنايي با ميراث تاريخي و جاذبه هاي گردشگري شهر، انجام شد.

سرپرست سازمان فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري سمنان با بيان اينکه برگزاري جشنواره گل نرگس مي تواند يک برند گردشگري برجسته را براي شهر سمنان به ارمغان آورد، گفت: اين جشنواره فرصت مناسبي براي رونق بخشيدن به صنعت گردشگري در شهر اخلاق است.

بابايي تصريح کرد: چنانچه برنامه سير و سياحت در باغهاي شهر مورد استقبال شهروندان سمناني قرار گيرد، با مساعد شدن هوا برنامه " کوه گشت" نيز در آينده اي نزديک همزمان با پنجشنبه هر هفته براي شهروندان برنامه ريزي مي شود.

در اين برنامه همچنين مطالبي راجع به پيشينه باغات و سيستم شبکه تقسيم آب 700 ساله پارا ارايه شد.

اين مراسم با پذيرايي غذاها و پيش غذاهاي محلي و بومي شهر سمنان ادامه و گروهي از صنعتگران صنايع دستي محصولات توليدي در شهرستان سمنان را در معرض نمايش و فروش قرار دادند .

معرفي دژ چرمنه از ديگر برنامه هاي جانبي نمايشگاه بود. اين مراسم در محوطه باز کنار دژ چرمنه تاکيدي بر هم زيستي طبيعت و انسان در فضاي شهري و احترام سمناني ها به طبيعت خداوندي است .

عليرضا عربي خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان


نسخه چاپي ارسال به دوستان