تاریخ 1396/11/29 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
دادستان شاهرود:
624 حکم بدل از زندان در شاهرود صادر شد

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

دادستان شاهرود با بيان اينکه صدور احکام بدل از زندان با رويکرد کاهش ورود زندانيان به حبس در شهرستان صورت گرفته است، گفت: در دو سال اخير 624 مجازات بدل حبس صادر شد.

حسين رجبي در نشست هم‌انديشي دستگاه قضا و رسانه‌هاي محلي، با بيان اينکه کاهش ورود به زندان يکي از رويکردهاي هفت‌گانه برنامه توسعه قضايي در شاهرود است، تأکيد کرد: در دو سال اخير 624 حکم بدل از زندان براي افراد در حوزه قضايي شاهرود صادر شده است.

وي با يادآوري اينکه در سال 92 يک هزار و 110 نفر وارد زندان‌هاي حوزه قضايي شاهرود شدند، افزود: در سال پس‌ازآن نيز يک هزار و 105 نفر، در سال 94 اين ميزان به 882 نفر رسيد و در سال 95 به 774 نفر و در سال‌جاري که 11 ماه آن سپري‌شده اين ميزان تاکنون 750 نفر است که نشان مي‌دهد، تلاش‌هاي ما براي کاهش ورودي به زندان‌ها مؤثر بوده است.

دادستان شاهرود همچنين حضور در مدارس، بهره‌گيري از ظرفيت روحانيان و مبلغان ديني، نشست با مؤثران، برگزاري گفتمان‌هاي قضايي و مشاوره را در کنار پيشگيري از وقوع جرم دليل کاهش ورود به زندان‌ها دانست و تأکيد کرد: اصلاح ذات‌البين در کلانتري‌ها و دادستاني، تکريم ارباب‌رجوع، پيشگيري از وقوع جرم، کاهش جمعيت کيفري، آموزش ضابطان و... در زمره اقدامات دستگاه قضا در يک سال اخير بوده است.

رجبي بيان کرد: در حوزه آموزش ضابطان عام و خاص در يک سال اخير 200 ساعت آموزش قضايي صورت گرفته و براي ضابطان کارت‌هايي صادرشده که بدون آن‌ها طبق قانون تحقيقات ضابطان در پرونده‌هاي قضايي از اعتبار ساقط است.

وي افزود: اهتمام به کميت در رسيدگي به پرونده‌ها نيز ديگر رويکرد دادستاني در سال‌جاري بوده که درباره آن بايد گفت در سال 92 حوزه قضايي شاهرود با شش شعبه تحقيق، چهار حوزه دادياري، دو بازپرسي به کار خود ادامه مي‌داد اما اين امر امروز به 11 شعبه تحقيق افزايش‌يافته هرچند از اين بابت خوشحال نيستيم، اما حداقل باعث افزايش کيفيت رسيدگي به پرونده‌ها نيز شده است.

دادستان شاهرود همچنين با بيان اينکه سرعت رسيدگي به پرونده‌هاي مسن نيز در مجموعه قضايي ديگر رويکرد دادستاني بوده است، بيان داشت: در سال 93، 75 درصد پرونده‌هاي مسن، در سال 94، 78 درصد و در سال 95 هم 15 درصد پرونده‌هاي مسن در دادستاني رسيدگي شده‌اند و امروز تعداد پرونده‌هاي مسن در دادستاني به زير 40 مورد رسيده است.

رجبي همچنين کاهش اطاله دادرسي را آخرين رويکرد دستگاه قضايي در شاهرود دانست و تأکيد کرد: ميزان رسيدگي به پرونده‌ها از سال 92 که بيش از 100 روز بود در سال جاري به 35 روز رسيده که در تلاش هستيم، اين امر را تا پايان سال به زير 30 روز کاهش دهيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان