تاریخ 1396/11/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
تاثير اقليم شناسي صحيح بر رشد اقتصادي شهري

يکي از موثرترين روش‌هاي تحول و رونق کسب و کار در هر شهر يا منطقه که پويايي و پايداري آن طي سال‌هاي مستمر حفظ گردد، درک درست از اقليم آب و هوايي و ظرفيت‌هاي منابع طبيعي آن شهر است. اگر اين اصل اثبات شده که اخلاق، سلوک رفتاري و توانايي‌هاي مردم هر شهر متاثر از اقليم آن منطقه است را مد نظر بگيريم، به اين نکته درخواهيم يافت که اقليم شناسي صحيح نه تنها محيط زيست و طبيعت را، بلکه انسان‌هاي آن جامعه را نيز با طرح‌ها و روش‌هاي کاري منطبق مي‌سازد و موجبات تسريع در موفقيت پروژه‌ها و طرح توسعه شهر را فراهم مي‌آورد.

شهر سمنان داراي آب و هوايي خشک، ميزان تبخير بالا و خاک نسبتا کم حاصل مي‌باشد. محدوديت بارندگي و ذخاير آب و شوري خاک سمنان ميزان حاصلخيزي و ثمر محصولات کشاوزي را بسيار پايين‌تر از حد استاندارد به نسبت مصرف آب، انرژي مصرفي و هزينه نيروي انساني رقم مي‌زند. حتي اين ميزان بهره وري در مقام قياس با ساير شهر‌هاي کويري مشابه سمنان همانند ورامين، نيشابور و دامغان که محصولاتي مشابه سمنان از قبيل علوفه‌هاي دامي، صيفي‌جات و غيره کشت مي‌کنند بسيار نازل و اندک است.

بسياري از صاحب‌نظران در حوزه محيط زيست معتقدند، ادامه کشاورزي با روش‌هاي سنتي فعلي، چالشي جدي را متوجه آينده محيط زيست و ذخاير استراتژيک آب اين شهر مي‌سازد.

براي مثال براي رشد يک عدد هندوانه در منطقه‌اي همانند ميامي،سبزوار و يا اترک گرگان به طور متوسط 350 الي 400 ليتر آب مصرف مي‌شود اما با توجه به اقليم شهر سمنان و ميزان تبخير و دماي بالا در اواخر بهار و اوايل تابستان يک هندوانه براي رشد کامل حدود 650 الي 700 ليتر آب مي‌طلبد. همين مثال ساده به ما اثبات مي‌کند چه ميزان مي‌بايست توسعه کشاورزي حتي به صورت مدرن و استفاده از روش‌هاي نوين کشت و آبياري با احتياط برخورد کرد و بخش کشت و صنعت را با توجه به محدويت‌هاي اقليمي ذکر شده از اولويت‌هاي اصلي جهت رشد اقتصادي شهري و ايجاد اشتغال به دور نگه داشت. فراموش نکنيم سفره‌هاي آب زيرزميني و منابع تجديد ناپذير طبيعي طي هزاران سال به وجود آمده‌اند و حق استحصال از آنها متعلق به نسل‌ها آينده نيز مي‌باشد.

درخاتمه آنچه تجربه دو دهه اخير به ما عرضه کرد را بازگو مي‌نماييم، که توسعه پايدار شهري و ايجاد اشتغال فراگير در سايه بازار‌هاي مقطعي همانند ساخت و ساز مسکن، کشاورزي غير اصولي و طرح‌هاي صنعتي بلند پروازانه محقق و مسير نمي‌شود، بلکه با درک منطقي از ظرفيت‌هاي اقليمي، عزم و همدلي مسئولين اجرايي و خرد جمعي حاصل مي‌گردند که همانا استفاده و سرمايه گذاري در بخش گردشگري و بهره جويي از موقعيت ژئواستراتژيک سمنان به عنوان‌هاب منطقه‌اي و قرار گرفتن در مسير ترانزيت کالا از اروپا به خاوردور و چين و مسير بالعکس مي‌باشد که در مقالات آتي به تفضيل در خصوص هر کدام از اين حوزه‌هاي اشتغال‌آفرين سخن خواهيم راند و از سود‌آوري و ظرفيت شگفت‌انگيز آن در توسعه پرده خواهيم برداشت.

امير اسلام دوست - سمنان


نسخه چاپي ارسال به دوستان