تاریخ 1396/11/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
گفت‌و‌گو با يک بانوي کارآفرين؛
آرزويم راه‌اندازي کارگاه بافندگيبراي بانوان شهرم است

ايجاد اشتغال خانگي براي 300 بانوي سرخه‌اي

يک بانوي کارآفرين سرخه‌اي با هنر بافندگي توانسته است با آموزش به 300 نفر از بانوان هنرجو در سرخه اشتغال خانگي ايجاد کند.

به گزارش نداي سرخه، زهرا ابراهيمي از کارآفرينان سرخه‌اي است که با هنر خود در رشته بافندگي توانسته است در سرخه با آموزش 300 بانوي هنرجو براي تعداد بسياري از اين بانوان علاوه بر آموزش هنر بافندگي، گام مهمي در عرصه کسب و کار و اشتغال‌زايي بردارد.

از چند سالگي هنر بافندگي را آموختيد؟

در دوران راهنمايي يکي از کتاب‌هاي درسي‌مان حرفه و فن بود و از همانجا به هنر علاقه‌مند شدم که حدوداً 12 سال داشتم.

از چه سالي به طور جدي مشغول به کار شديد؟

از 18 سالگي بافندگي را به طور جدي فراگرفتم و هم اکنون نيز مدت چهار سال است که با شرکت در کلاس‌هاي فني و حرفه‌اي مدارک مختلف در رشته‌هاي بافندگي، عروسک بافي و قلاب بافي را فرا گرفته‌ام.

چند هنرجو داشته‌ايد؟ و آيا هنرجويان توانسته‌اند با اين هنر درآمد کسب کنند؟

بنده زير نظر فني و حرفه‌اي کار مي‌کنم؛ بنابراين بر اساس ابلاغيه فني و حرفه‌اي به صورت سيار در مکان‌هاي مختلف پايگاه‌هاي بسيج، کانون‌ها و مساجد در سمنان و سرخه به عنوان مربي تا کنون کلاس‌هاي بافندگي را داير کرده‌ام؛ آمار دقيقي از تعداد هنرجويانم در سمنان ندارم ولي در سرخه تا کنون توانسته‌ام به 300 بانوي سرخه‌اي اين هنر را آموزش دهم و بايد بگويم در سرخه نخستين دوره آموزشي را در کانون مصباح مسجد جمعه سرخه برگزار کردم.

هر دوره آموزشي چه مدت طول مي‌کشد؟

هر دوره سه ماهه است و در سمنان در هر کلاس به صورت متفاوت از 18 تا 28 هنرجو را آموزش مي‌دهم؛ ولي در سرخه تعداد نفراتي که در کلاس‌هاي بافندگي شرکت مي‌کنند کم هستند تا بازه و نتيجه بهتري داشته باشد که تعدادشان در هر دوره بين 10 تا 15 نفر متغير است.

آيا آموزش هنر بافندگي اشتغالزا است؟

بله، بنده با تعداد بسياري از هنرجويانم در سرخه ارتباط دارم و به من مي‌گويند که توانسته‌اند از اين طريق براي خانواده‌شان درآمد ايجاد کنند؛ سفارشات زيادي به آنها مي‌شود که يکي از آنها اين بود که در روز تولد حضرت معصومه(س) بافت عروسک‌هاي دخترانه پيشنهاد شده بود.

بازاريابي بافندگي چطور است؟ آيا در آن موفق بوده‌ايد؟

بازاريابي بسته به سفارش در مناسبت‌هاي مختلف متفاوت است و مي‌شود گفت نسبتا موفق بوده‌ام و از اينکه توانسته‌ام با اين هنر براي هنرجويانم کاري انجام دهم، بسيار خوشحالم؛ چرا که درآمد اين کار برايم مهم نيست همين که يکي از هنرجويان من هنري را فرا بگيرد و کمک حال خانواده‌اش باشد؛ مرا خوشحال مي‌کند.

هدفتان از فراگيري اين هنر آيا صرفا کسب درآمد بوده است؟

من عاشق هنرم و بي‌‌نهايت به آن علاقه دارم.

حرف آخر

به نظر من بانوان بايد هنرهاي مختلف را فرا بگيرند و دوست دارم با کمک خداوند يک توليدي راه‌اندازي کنم.

خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

در شهرستان سرخه


نسخه چاپي ارسال به دوستان