تاریخ 1396/11/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس جمهوري:
مبناي دين اسلام سخت‌گيري و زندان نيست
در زندگي خصوصي مردم دخالت نکنيد

رئيس‌جمهور گفت: امروز هم اگر از مردم بپرسيم آزادي مي‌خواهيد يا استبداد همان آمار 2/98 درصد امروز هم به جمهوري اسلامي راي مي‌دهند.

به گزارش ايلنا، حجت‌الاسلام حسن روحاني رئيس‌جمهور در نشست مشترک وزيران و استانداران با روساي سازمان‌هاي اقتصادي بيان کرد: وزارت کشور و دست‌اندرکاران مربوطه و ستاد بحران و شوراي امنيت کشور در دو بخش مديريت و نظارت بر اعتراض‌ها که چند روزي در دي ماه صورت گرفت، کار بزرگي انجام دادند و با توجه به اينکه در کارهاي زيادي در حوادث بحراني حضور داشتند لمس مي‌کنم که اين يعني چه.

روحاني با بيان اينکه از روز اول به پليس دستور داديم بدون اسلحه وارد صحنه شود، گفت: در تماس تلفني‌ که با يکي از مقامات فرانسه داشته‌ام وقتي که گفتم پليس بدون اسلحه حضور دارد تعجب کرد که چرا اين موضوع اعلام نمي‌شود و پليس بدون سلاح به خيابان آمد و آرامش را برقرار کرد. بي‌نظمي و ناآرامي همه را آزار مي‌دهد و اگر مردم ببينند خيابان‌ها ناآرام است و عده‌اي شيشه مي‌شکنند و خود را آتش مي‌زنند مورد پسندشان نيست.

وي با تاکيد بر اينکه اگر اعتراضي داريم قانون براي ما راه تعيين کرده است، گفت: در 22 بهمن گفتم قانون اساسي ظرفيت‌هاي زيادي دارد که اگر اصلاح هم نشود مي‌تواند کشور را هدايت کرده و هم رضايت عامه را برآورده سازد؛ به شرطي که همه متعهد به قانون اساسي باشند و فصل سوم قانون اساسي را اجرا و پياده کنيم.

رئيس جمهور بيان کرد: قانون اساسي ما ظرفيت‌هاي بسيار زيادي دارد و همه بايد در اجراي قانون اساسي بار سنگين مسئوليت را بر دوش خود احساس کنيم البته رئيس‌جمهور مسئوليت ويژه دارد که بر عهده فرد ديگري نيست بنابراين مسئوليت رئيس‌جمهور از همه سنگين‌تر و سخت‌تر است و در اين زمينه همه بايد کمک کنند.

روحاني با اشاره به اينکه سال آينده سال نشاط و اميد و شادماني مردم ايران است خطاب به استانداران گفت: سخت‌گيري نکنيد و در زندگي خصوصي مردم دخالت نکنيد و آنچه امام گفته را اجرا کنيد.

وي در خصوص دخالت نکردن در زندگي خصوصي مردم تصريح کرد: کسي شايد در خانه‌اش غيبت کند و يا دروغ بگويد اما ما نبايد او را بازخواست کنيم.

رئيس جمهور با اشاره به اينکه دين اسلام بر مبناي سخت‌گيري و زندان نيست، گفت: مبناي اسلام تشريع و تبليغ است. خدا به پيامبر مي‌فرمايد تو مي‌خواهي خيلي‌ها را هدايت کني اما امکان‌پذير نيست. پيغمبر قصد داشت خيلي‌ها را هدايت کند و نمي‌خواست حتي يک نفر در گمراهي باشد اما خداوند به او مي‌فرمايد تو رسالتت را انجام بده و اينکه چه کسي هدايت شود و يا نشود وظيفه خداست.

روحاني با بيان اينکه ما نبايد براي خودمان وظيفه مافوق طاقت درست کنيم و نبايد براي مردم دين تعريف کنيم، عنوان کرد: اسلام دين مشقت نيست و خداوند حکم جعل نکرده است و حکمي از سوي خدا جعل نشده است.

رئيس‌جمهور با بيان اينکه دين ما دين فرهنگ است، افزود: سال آينده بايد سال شادماني مردم به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي باشد.

رئيس‌جمهور در ادامه گفت: اشتغال مهمترين مساله سال آينده است. به خاطر دارم در تبليغات انتخاباتي به هر شهر يا استاني که سفر مي‌کرديم يکي از خواست‌هاي اصلي و مهم مردم اشتغال بود. خصوصا اين مساله در جوانان تحصيلکرده بسيار پررنگ‌تر است. در حال حاضر 12 ميليون جوان تحصيل‌کرده داريم و هر سال تعداد زيادي جوان از دانشگاه‌ها فارغ التحصيل مي‌شوند که بايد براي اشتغال آنها فکر کرد.

وي در ادامه افزود:‌ بايد با يک حرکت فوق‌العاده براي سال آينده جلو برويم. در بحث اشتغال روستايي بنده امروز تاکيد کردم که همه منابع تخصيص داده شده تا پايان تيرماه آينده بايد مصرف شده باشد. اين امر مستلزم ياري همه استانداران، وزارت کار و وزارت کشور در اجرا و نظارت است.

رئيس شوراي عالي امنيت ملي با اشاره به اين مساله که اگر يک روز در زندگي يک جوان تاخير بيفتد يا فردي بدون شغل بماند ما مسئوليم، گفت: به عنوان آموزش حين کار از همين امروز تا پايان سال 97 هر صنف اگر فردي را مشغول به کار کند از دادن حق بيمه معاف است. دولت اين آمادگي را دارد که حتي بيمه حوادث را هم برعهده بگيرد.

روحاني در بخش بعدي سخنان خود با تاکيد بر اهميت فضاي مجازي گفت: سرعت اينترنت يکي از ضرورت‌هاي آينده فضاي مجازي و همچنين بحث اشتغال مجازي است. بخش بزرگي از شرکت‌هاي دانش‌بنيان و يا شرکت‌هايي که در بحث‌هاي مرتبط با فناوري اطلاعات کار مي‌کنند وابسته به فضاي مجازي بوده و سرعت اينترنت مي‌تواند کمک بزرگي به آنها کند. بايد توجه داشت که فناوري اطلاعات دنيا را متحول کرده است.

رئيس‌جمهور درباره برخي تنگ‌نظري‌ها در برخورد با فضاي مجازي گفت: برخي مسائل مربوط به فضاي مجازي را درک نمي‌کنند. گاهي با ديدن يک عکس نامناسب يا يک جمله، طنز و يا کلام بد همه توجهات به فضاي مجازي را به اين سمت معطوف کرده و فضاي منفي ايجاد مي‌کند. مسائل نامناسب در همه حوزه‌ها در همه جاي دنيا وجود دارد. ما بايد خودمان براي پالايش و تزکيه آن تلاش کنيم و اين مسائل دليل نمي‌شود که با فضاي مجازي برخورد سلبي کنيم. اين فضاي مجازي بستري است که فضا را براي کسب و کار، شغل، علم، کشاورزي، آشايش و... مردم فراهم مي‌کند.

رئيس جمهور بيان داشت: اگر يک سرمايه‌گذار در خارج از کشور بدون مراجعه به کشور ما توانست سرمايه‌گذاري کند و نياز به حضور او در ايران نبود آنگاه ما مي‌توانيم بگوييم که سرمايه‌گذاري کرده‌ايم. اين مهم از طريق بستر اينترنت دولت الکترونيک و فضاي مجازي قابل حل است چرا که آنها از اين طريق مي‌تواند شرکاي تجاري خود را پيدا کنند و سرمايه‌گذاري را انجام دهند اما در حال حاضر يک سرمايه‌گذار بايد چندين ماه معطل شود.

روحاني افزود: ما جاذبه‌هاي فراواني داريم از جمله آب‌هاي آزاد مسير ريلي و جاده‌ها و ديگر امکانات که مي‌تواند در جذب سرمايه‌گذار موثر واقع شود.رئيس جمهور با تاکيد بر اينکه بايد مقررات دست و پاگير را برداريم گفت: همه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و اداره استخدامي بايد اين مساله را رعايت کنند و اگر مبحثي هست به دولت بياورند و در صورت نياز دولت لايحه به مجلس بدهد تا حرکت بزرگي ايجاد کند.

روحاني افزود: سال آينده سال نشاط است بايد جوان‌ها احساس کنند که در امور مديريتي مي‌توانند وارد شوند و هر وزير و مديري بايد جوان‌ها را در رده‌هاي بالا به کار گيرد و وزارتخانه‌ها، مديرکل‌ها و فرماندارها بايد زمينه جذب جوانان را فراهم کنند چرا که فاصله مديريت با نسل جوان افزايش يافته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان