تاریخ 1396/11/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
«مشق‌ روز» شماره 99
   نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

مصاحبه مطبوعاتي و رسانه‌اي رئيس‌جمهور 17/11/96 برگزار شد و لحن آقاي دکتر روحاني در يک ساعت و نيم ملايم و متبسم بود و تقريبا به همه سوالات پاسخ مي‌داد. رنگ و لعاب سياسي در سئوالات و پاسخ‌ها بر رنگ‌هاي ديگر غلبه داشت. بدجوري همه سياسي شده‌ايم و حالت اقناعي در پاسخ‌ها وجود ندارد. از جمله در مورد گراني ارز که به 4800 تومان رسيده است. رئيس جمهور مي‌گويد اين گراني از طرف دولت و جبران کسري بودجه نمي‌باشد. چون درآمد ارزي دولت بالا است و دولت کسري بودجه ندارد، قول مي‌دهد ارز ارزان مي‌شود و مردم ريسک نکنند و نمي‌گويد و نمي‌تواند بگويد چون سود سپرده‌هاي بانک‌ها کاهش يافته، مردم پول خود را در دلار سرمايه‌گذاري مي‌کنند يا در سکه، نمي‌تواند مردم را به سرمايه‌گذاري در شهرک‌هاي صنعتي و خدماتي و مسکن و تجارت تشويق کند و مي‌گويد سرمايه و سرمايه‌دار چون آهو و صياد مي‌باشند و مي‌ترسند به سمت توليد کم‌سود و ديرسود بروند. خلاصه برخي جواب‌ها گفتاردرماني است و جواب نمي‌دهد.

هفته گذشته آلودگي هوا در تهران بيداد کرد و مدارس تعطيل شد و طرح و زوج و فرد عملي شد. هيچ مسئولي به فکر درمان حل مشکل ولو به تدريج نمي‌باشد، صحيح اين است که کلان‌شهرها بايد تخليه شوند، مرکز آموزش نظامي غيرضرور به خارج شهرها بروند، انبارها به خارج شهرها بايد هدايت شوند و تفويض اختيار از تهران به مراکز استان‌ها داده شود و رفت‌وآمدها به تهران توسط اداري‌ها به حداقل برسد. سازمان‌هاي غيرضروري چون چاي، دخانيات، عشاير و کشتيراني و پايگاه‌هاي نيروي دريايي و هوايي و زميني، ظرف 8 سال باقي‌مانده سند چشم‌انداز به مراکز اصلي و واقعي بروند. کشتيراني بايد به شهرهاي ساحلي برود. تقسيمات استاني در تهران و خراسان رضوي و اصفهان و مرکزي و فارس به درستي انجام گيرد. خلاصه هر دردي درماني دارد به شرط اينکه اراده باشد و همت و حميت و حمايت و هدايت انجام گيرد.

در واژه حٌسن و حسن و محسن و حسنا مي‌رسيم به منطق حٌسن و گفتار حسن، قرآن مي‌فرمايد: «و قل لعبادي يقولوا التي هي احسن» اي بندگان خدا با گفتار حسن و نيکو با مردم حرف بزنيد و گره‌اي که به دست باز مي‌شود به چاقو و قيچي نکشانيد، اين شيطان است که در پي دشمني است و طبيعت شيطان دشمني روشن با انسان مي‌باشد. «ان الشيطان ينزغ بينهم ان الشيطان للانسان عدوا مبينا، اسراء،53» قرآن حکيم با صراحت و صداقت مي‌فرمايد: «ادْعُ إِلى‌ سَبِيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَ الْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَ جادِلْهُمْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ إِنَّ رَبَّكَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَنْ ضَلَّ عَنْ سَبِيلِهِ وَ هُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِينَ، نحل؛ 125» در دعوت الهي با استدلال و برهان حرکت کنيد و موعظه نيکو داشته باشيد و از مجادله و پاسخگويي به مثل نيکو بهره بگيريد. مي‌توان جمعيت کثيري را از طريق صحيح به راه آورد و از حق و عدل و وجدان دفاع نمود. قرآن عزيز مي‌فرمايد: «فبَشِّرْ عِبَادِالَّذينَيَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَفَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ، أُولئِكَ الَّذينَ هَداهُمُ اللَّهُوَأُولئِكَ هُمْأُولُوا الْأَلْباب، زمر؛ آيه 18» بشارت و مژدگاني براي انسان‌هايي است که مستمع و شنونده خوبي هستند و دل مي‌دهند و اهل انتخاب مي‌باشند و ارزش شنيده‌ها انتخاب نيکو دارند اينان هدايت الهي يافته‌اند و هدايت‌يافتگان راستين مي‌باشند. گفتاردرماني صحيح است اگر نيکو و خوب باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان