تاریخ 1396/11/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
آغاز اعطاي تسهيلات 1.5 ميليارد دلاري اشتغال روستايي در سمنان

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرشعب بانک کشاورزي استان سمنان از اعطاي بيش از 22 هزار فقره تسهيلات از ابتداي سال‌جاري تاکنون در اين استان خبر داد.

کيومرثي در جمع خبرنگاران با بيان اينکه افتخار بانک دولتي کشاورزي همراهي با قشر زحمتکش بانک کشاورزي است، اظهار کرد: از ابتداي امسال تاکنون بالغ بر 4 هزار ميليارد ريال تسهيلات در بانک کشاورزي استان پرداخت شده که عمده آن به کشاورزان استان اعطا شده است.

وي با اشاره به اختصاص 1.5 ميليارد دلار از صندوق توسعه ملي به مناطق روستايي و عشايري که اخيرا به اذن رهبري صورت گرفته از آغاز اعطاي اين تسهيلات در بانک کشورزي خبر داد و افزود: عمده اين تسهيلات در بانک کشاورزي و بخشي از آن نيز در سه بانک و صندوق ديگر به روستاييان و عشاير پرداخت مي‌شود.

مديرشعب بانک کشاورزي استان از ايجاد يک سامانه تحت عنون"کارا" در ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي به‌منظور استفاده از تسهيلات 1.5 ميليارد دلاري توسعه اشتغال روستايي و عشايري خبر داد و خاطرنشان کرد: مشمولين اين طرح که روستاييان و عشاير و مردم شهرهاي زير 10 هزار نفر هستند، مي‌توانند از اين تسهيلات با نرخ 4درصد در روستاهاي مرزي، 6 درصد در روستاهاي مرزي و مناطق محروم و کمتر برخوردار و 10 درصد در همه روستاها و شهرهاي زير 10 هزار نفر بهره‌مند شوند.

وي سهمينه استان سمنان در اين طرح را 900 ميليارد ريال اعلام کرد و افزود: در مرحله نخست 231 ميليارد ريال به بانک کشاورزي استان اعتبار تخصيص داده شده لذا از هم‌اکنون براي پرداخت اين تسهيلات ويژه آمادگي داريم.

کيومرثي با اشاره به لزوم اشتغالزا بودن طرح‌هاي اين پروژه گفت: با توجه به اينکه برآور شده که به ازاي هر 50 ميليون يک شغل ايجاد شود به نظر مي‌رسد که با اعطاي اين تسهيلات بخشي از مشکلات روستاييان و عشاير در مناطق روستايي و کمتر برخوردار مرتفع شود.

وي در پاسخ به پرسشي در خصوص چگونگي پرداخت اين تسهيلات ادامه داد: دوران مشارکت اين تسهيلات دو سال، تنفس آن يک سال و مدت بازپرداخت نيز 6 سال پيش‌بيني شده است.

مدير شعب بانک کشاورزي استان در پاسخ به پرسشي در خصوص مشکل کشاورزان و عشاير در تامين وثيقه و عدم پذيرش وثيقه‌ها و املاک روستاييان گفت: در بانک دولتي کشاورزي،ضمين‌ها و ضمانت‌ها کاملا قانوني و به روان‌ترين شکل ممکن هستند و همه شعبات از گذشته موظفند که وثيقه‌هاي روستايي را به عنوان ضمانت بپذيرند، لذا هر شعبه‌اي برخلاف آن عمل کند کشاورزان و مشتريان مي‌توانند از مجاري قانوني پيگيري لازم را انجام دهند. ضمن اينکه ما نيز با متخلفين برابر قانون برخورد مي‌کنيم.

وي از آمادگي اين بانک براي تعيين‌تکليف بدهکاران خبر داد و افزود: باتوجه به مشکلاتي که ممکن است برخي کشاورزان در اين حوزه داشته باشند، ما آمادگي داريم که با پرداخت 20 درصد بدهي‌ها بستر را براي استفاده کشاورزان و مشتريان بدهکار نيز فراهم کنيم.

کيومرثي از اعطاي 1280 تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج در سال‌جاري خبر داد و گفت: ما در اين بخش 13 درصد بيش از تعهد خود عمل کرده‌ايم.

وي از اعطاي 186 فقره تسهيلات مکانيزاسيون کشاورزي به کشاورزان استان در سال 96خبر داد و گفت: استان سمنان به واسطه اعطاي اين تسهيلات از نظر ضريب مکانيزاسيون در جايگاه ممتازي در کشور قرار دارد.

عضو کميسيون هماهنگي بانک‌هاي استان با اشاره به پرداخت غرامت به بيمه شدگان بخش کشاورزي در سال‌جاري از درآمد 70 ميليارد ريال در بخش بيمه محصولات کشاورزي استان خبر داد و گفت: اين در حالي است که از ابتداي سال زراعي امسال تاکنون بيش از 165 ميليارد ريال خسارت براي پرداخت به کشاورزان بيمه شده استان تصويب شده که 62 ميليارد ريال آن پرداخت و 103 ميليارد ريال نيز تا پايان سال پرداخت مي‌شود.

وي با بيان اينکه ما در اين بخش به دنبال سود نيستيم و اضافه کرد: بانک کشاورزي استان تاکنون 2.35 برابر حق بيمه دريافتي خسارت به زارعان، باغداران، دامداران و مرغداران و... استان پرداخت کرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان