تاریخ 1396/11/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
پخش زنده اختتاميه فجر با بهره‌گيري از راهکار نمايش فوتبال‌ها

بيژن بيرنگ معتقد است: اگر صداوسيما بخواهد سخت‌گيري کند که افرادي که روي صحنه مي‌آيند چه بايد بکنند، نمي‌تواند مراسم اختتاميه جشنواره فيلم فجر را پخش کند؛ البته با راهکارهايي که فوتبال را پخش مي‌کنند، مي‌توانند مراسم اختتاميه جشنواره فيلم فجر را هم به روي آنتن ببرند.

اين کارگردان سينما و درباره‌ي پخش اختتاميه جشنوار فيلم فجر از تلويزيون، اظهار کرد: صداوسيما به راحتي مي‌تواند واحد سيارش را بفرستد تا مراسم اختتاميه را پخش کند. يادم است، تلويزيون چند سال قبل که آقاي منوچهر محمدي در بخش ارزشيابي وزارت ارشاد بود، از من و مرحوم رسام که آن زمان در حال ساخت سريال «خانه سبز» بوديم، خواست که آن را پوشش دهيم، ما هم مراسم را زنده ضبط کرديم و محصول خروجي خود را براي پخش به تلويزيون داديم. گاهي ميان تلويزيون و وزارت ارشاد کدورت‌هايي بوده است. در آن زمان هم آقاي لاريجاني رياست سازمان صداوسيما را بر عهده داشت و ترجيح داده بود، به هر دليلي اختتاميه را پخش نکند، اما بعدا از ما برنامه ضبط شده را براي پخش گرفتند؛ به هر حال تلويزيون براي پخش اختتاميه وظيفه‌اي ندارد.

بيژن بيرنگ به چالش صداوسيما براي پخش مراسم اختتاميه جشنواره فيلم فجر اشاره کرد و ادامه داد: اين چالش‌ها هميشه بوده و ميان چيزي که به عنوان واقعيت در جامعه وجود دارد، با آن چيزي که نشان مي‌دهند، تفاوت دارد. پوشش جامعه بخشي از واقعيت‌هاي اجتماعي است و آن چيزي که صداوسيما از پوشش تعريف مي‌کند، واقعيت نيست. اين اختلاف‌ها هميشه وجود داشته و دليل آن را نمي‌دانم. براي مثال در تلويزيون محدوديت‌هايي در حجاب وجود دارد، به اين معني که يک تار مو نبايد معلوم باشد، اما در سينما، خيابان و فضاهاي ديگر... چنين پوششي وجود ندارد. واقعيتي که تلويزيون هميشه نشان مي‌دهد، اين است که جامعه ما هميشه به اين شکل است و من نمي‌دانم براي چه کسي اين نوع پوشش را نشان مي‌دهد؛ براي عده خاصي؟ فکر مي‌کنم اين عدم تطابق با واقعيت براي عده خاصي است که يعني ببينيد، چقدر تلويزيون ما ويژگي خاص دارد.

اين کارگردان با تأکيد بر تفاوت پوششي که در تلويزيون نشان مي‌دهند، با پوشش مردم در سطح جامعه، اظهار کرد: اين کار ما را به سمت پنهان کردن حقيقت مي‌کشاند. تلويزيون در اکثر مواقع واقعيت نادرستي را از يک حقيقت نشان مي‌دهد. فردي مي‌گويد اگر پوشش زنان در اختتاميه خوب باشد، ما مراسم را پخش مي‌کنيم؛ يعني اينکه انگار مهمانان بخشي از يک شو هستند که بايد ظاهري را مطابق استانداردهايي که تلويزيون براي خودش تعريف کرده (که معلوم نيست از کجا تعريف کرده)، رعايت کنند تا تلويزيون اين مراسم را زنده به روي آنتن ببرد.

او ادامه داد: من اگر جاي بچه‌هاي سينما بودم مي‌گفتم که مراسم اختتاميه را از تلويزيون پخش نکنند، به دليل اينکه در سال‌هاي گذشته اين مراسم از طريق اينستاگرام و چندين شبکه مجازي پخش شد و مردم ديدند. کما اينکه آن سال‌ هم که تلويزيون نخواست مراسم جشنواره را پخش کند، ما برنامه را ضبط کرديم و تلويزيون خروجي ما را پخش کرد.

بيژن بيرنگ در پايان گفت: چالش پوشش در صداوسيما، تعريفي از حقيقت براي خودشان است که با جامعه امروز تطابق ندارد. اگر صداوسيما بخواهد سخت‌گيري کند که افرادي که روي صحنه مي‌آيند چه بايد بکنند، نمي‌تواند مراسم را پخش کند؛ البته همانگونه که فوتبال را پخش مي‌کنند مي‌توانند با همين راهکارها مراسم اختتاميه را به روي آنتن ببرند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان