تاریخ 1396/11/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
حسن روحاني در نشست خبري:
خوشحالم که همه مي‌گويند صداي مردم را بايد شنيد

رييس‌جمهور گفت: ما بايد راه پيشنهادي جوانان را ببينيم و بشنويم و با آنها به گفت‌وگو بنشينيم. راهي که‌ آنها پيشنهاد مي‌دهند و مسيري که مي‌پسندند بايد در اراده و خواست حاکميت همواره تاثيرگذار باشد.

به گزارش ايلنا، حجت‌الاسلام حسن روحاني در ابتداي دومين نشست خبري خود در دولت دوازدهم با تبريک ايام‌الله دهه فجر گفت: ملت بزرگ ايران بعد از قرن‌ها که در نظام استبدادي پادشاهي در رنج و تحقير بودند و ده‌ها سال کشور در اختيار قدرت‌هاي بيگانه بود، تصميم گرفتند تا حاکميت ملي، عزت، استقلال، آزادي و پاک کردن کشور از انواع فساد و بي‌عدالتي را محقق سازند.

وي ادامه داد: امروز بعد از 39 سال از زمان پيروزي انقلاب اسلامي همچنان شاهد حضور، مشارکت، نشاط، استقامت مردم در برابر انواع تهديدها و موفقيت‌هاي فراوان در عرصه‌هاي داخلي و خارجي هستيم.

رييس جمهور با بيان‌ اينکه آرمان‌ها و اهداف انقلاب آرمان‌هايي است که راهنماي ما براي قرن‌هاي پيش‌رو است، اظهار کرد: هيچ وقت مردم از اصل استقلال آزادي و مبارزه با استبداد و استعمار و ايستادگي در برابر متجاوزين و مبارزه با فساد دست برنمي‌دارند. راه همان راه است اما شيوه‌ها در سبک زندگي و نحوه اداره کشور بايد رو به تکامل باشد.

روحاني با اشاره به اينکه 70 درصد جمعيت کشور را جوانان تشکيل مي‌دهند، تاکيد کرد: افکار نسل جوان و راهي را که آنها توصيه مي‌کنند بايد بشنويم و بپذيريم. تنها شنيدن هم کافي نيست. جوانان تنها نمي‌خواهند که صداي آنها را بشنويم. آنها داراي افکار، ايده‌ و خواست‌هايي هستند. آنها دنياي جديد را مي‌بينند و پيشنهاد دارند و ما بايد راه پيشنهادي آنها را ببينيم و بشنويم و با آنها به گفت‌وگو بنشينيم. راهي که‌ آنها پيشنهاد مي‌دهند و مسيري که مي‌پسندند بايد در اراده و خواست حاکميت همواره تاثيرذار باشد.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: جوانان خواستار شنيدن صدا و اثر گذاري فکر و اراده‌شان در حاکميت هستند.‌ آنها در اکثريت هستند. آن روز که انقلاب به پيروزي رسيد تعداد جوانان کمتر از 7 ميليون بود اما امروز حدود 25 ميليون جوان داريم. جامعه آن روز و رابطه‌اش با دنيا، سطح سواد و اطلاعات عمومي با امروز بسيار متفاوت‌تر است.

روحاني در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه اخيراً گفته ايد در آمدهاي ارزي کشور از نيازهاي ارزي براي واردات بيشتر است و همچنين ذخاير ارزي ايران از 150 کشور ديگر بيشتر است. از سوي ديگر رئيس کل بانک مرکزي هم مداوماً نوسانات ارزي را غير اقتصادي مي داند. اما آقاي روحاني، دلار الان 4800 تومان است. مخالفان دولت معتقدند که گراني ارز اقدام خود دولت براي تامين کسري بودجه است، پاسخ جنابعالي چيست؟ بازار ارز بالاخره به ثبات مي‌رسد؟، گفت: در رابطه با مسئله ارز هم طبق سوالي که شما مطرح کرديد و هم چيزي که ما گفتيم بايد به تعادل برسد. اگر نرخ ارز امروز بالاتر از هفته‌هاي پيش است دلايل تجاري و اقتصادي ندارد. در تجارت و در تامين ارز، تراز مخارج ارزي‌مان مثبت است و اين افزايش دلايل اقتصادي هم نمي‌تواند داشته باشد.

رييس‌جمهور تاکيد کرد: اين که مي‌گويند دولت ارز را گران کرده تا کسري بودجه را جبران کند درست نيست. امسال همان بودجه‌اي که ابتداي سال تصويب کرده بوديم، به خوبي در اين ده ماه جواب داده است. وي با بيان اينکه آينده ما از امروز حتما بهتر خواهد بود، افزود: در گذشته درآمد ارزي ما همان درآمد نفتي بود اما امروز ما فاينانس 30 ميليارد دلاري داريم و اکنون براي همه اين ارقام 12 و 13 ميلياردي تصميم‌گيري مي‌شود. شرايط آينده ما شرايط بهتري است.، تصميماتي در زمينه ثبات نرخ ارز اتخاذ شده که رئيس بانک مرکزي اعلام کرده و مي‌کند.

روحاني تصريح کرد: توصيه من به مردم اين است که دارايي و مايملک خود را در اين مسير پر ريسک سرمايه گذاري نکنند چرا که مسيرهاي خيلي بهتري از سرمايه‌گذاري در حوزه ارز وجود دارد.

روحاني در پاسخ به سوال ديگري مبني براينکه نحوه پرداخت بدهي‌هاي دولت به سازمان تامين اجتماعي از دغدغه‌هاي اصلي کارگران است؛ اولويت تامين اجتماعي دريافت نقدي بدهي‌هاست؛ اما مجلس و دولت بر پرداخت تهاتري تاکيد دارند که اين در تعارض کامل با دستور شما مبني بر کاهش تصدي گري دولت است از سويي بيم آن مي‌رود که شرکت‌هاي زيان ده و سربار به جاي بدهي به سازمان واگذار شود تدبير دولت شما براي ايجاد اميد در جامعه کارگري چيست، گفت:دولت توصيه‌هاي مهمي قبل از بحث بدهکاري به سازمان دارد؛ سازمان تأمين اجتماعي بايد از بنگاهاي اقتصادي دست بردارد. هر مقدار پول به آن بدهيم با اين شرايطي که سازمان تامين اجتماعي دارد نمي‌تواند مسير درستي را طي کند.

وي خاطر نشان کرد: من به وزير کار تاکيد کردم و از ابتداي کار دولت دوازدهم نيز شرط من اين بوده است که بنگا‌ه‌هاي اقتصادي را واگذار کند. البته قدم‌هاي خوبي برداشته شده که بايد سرعت آن بيشتر شود.

روحاني تاکيد کرد: نه تنها سازمان تامين اجتماعي بلکه همه بخش‌هاي دولتي از جمله بانک‌ها بايد بنگاه‌هاي دولتي خود را واگذار کنند. چه نهادهاي دولتي و چه غير دولتي و چه نيروهاي مسلح بايد بنگاه‌هاي خود را واگذار کنند و اين تنها راه نجات اقتصاد است.

روحاني در پاسخ به اينکه در آستانه ورود به چهل سالگي انقلاب به عنوان کسي که در اين چهل سال در کانون مديريت کشور بوده رمز پيروزي‌ها در اين تحريم‌ها و مشکلات را چه مي‌داند؟ گفت: اساس پيشرفت ما بر مبناي استقلال و اراده ملت براي تحول و پيشرفت است. يک ملتي اگر منسجم و مصمم باشد و حاکميت هم حاکميت خود مردم باشد و همه کساني که در حکومت هستند منتخب خود مردم باشند؛ ملت در اهداف و آرمان‌هاي ملي خود پيش مي‌رود.

رييس‌جمهور با بيان اينکه از نظر توسعه انساني و بر اساس همه آمارها وضعيت ملت خوب است گفت: شرايط ايران از نظر توسعه انساني و علمي و بهداشتي نسبت به سال‌هاي اوليه انقلاب بسيار خوب است. تا زماني که ما به آينده خود اميدوار هستيم، سرمايه اجتماعي ما روز به روز تقويت مي‌شود.

رييس شوراي عالي امنيت ملي اضافه کرد: در صورتي که از امکانات کشور به عنوان يک کشور پر امکانات درست استفاده شود، مسير پيشرفت را بهتر ادامه خواهيم داد. آمار از رشد اقتصادي حکايت دارد. رشد اقتصادي ما در سال 93، سه درصد بوده و يک وقت مانند سال گذشته دو رقمي بوده است. من قول مي‌دهم روند رشد مداوم اقتصادي در دولت دوازدهم مستمر باشد .

رئيس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبني بر اينکه جنابعالي گفته بوديد «تا دير نشده بايد صداي مردم را شنيد» آيا صداي مردم را در اعتراضات اخير نسبت به رکود و تورم و ناکارآمدي برخي مديران شنيديد و آيا بنا هست تيم اقتصادي ترميم شود يا خير؟ گفت: من اشکالم به همين سبک سوال است. وقتي شما خواست مردم را فقط به بخش اقتصاد مي بريد همين نشنيدن صداي مردم است.

وي تاکيد کرد: البته مردم در زمينه اقتصادي هم نقد دارند اما فقط بحث اقتصادي نيست؛ در بحث سياسي و اجتماعي و سياست خارجي خيلي حرف دارند. گوش ما بايد شنوا باشد و بدانيم مردم چه مي‌خواهند. دولت با همه توانش کار مي‌کند.حتي شما به خبرگزاري خودتان هم مراجعه کنيد در طول دولت يازدهم مي‌بينيد که مسير تورم ما به سمت بالا نبوده بلکه به سمت پايين بوده است. در اول سال 93 تورم 7/34 درصد بود. در مقايسه با امروز که 2/8 است يعني پايين آمده است. رشد اقتصادي ما در سال 91، منفي 8/6 بوده و سال گذشته رشد اقتصادي دو رقمي بوده است. رييس‌ جمهور توضيح داد: اين يعني راه دولت درست بوده است اما معنايش اين نيست که همه مشکلات مردم حل شده است. اين که دريافتي مستمري بگيران اقشار پايين را بيش از سه برابر کرديم و در سال 96 نسبت به 95 بيش از 4/3 برابر شده است يعني به فقر توجه داريم. اينکه در ماده 14 بودجه امسال براي ريشه کني فقر مطلق بودجه گذاشتيم يعني به فقر توجه داريم.

وي گفت: اينکه در تبصره 18 ما در بودجه امسال براي اشتغال منبع گذاشتيم، يعني ما توجه داريم. اينکه دولت شعارش مبارزه با فقر مطلق و اشتغال مولد است، يعني دولت از قبل گوش شنوايي داشته و امروز هم دارد و به اعتراض مردم احترام مي‌گذارد.

روحاني خاطر نشان کرد: در ميان دولت‌هاي گذشته شايد رساترين سخن را اين دولت گفته که اعتراض مردم را مي‌پذيرد. ما امروز پذيرفتيم و همه مسئولان کشور اصل اعتراض را پذيرفته اند. من خوشحالم که همه مي‌گويند صداي مردم را بايد شنيد. اين روز مبارکي است که همه ما اعتراض مردم را مي‌شنويم.

روحاني در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه پس از مدتي از آغاز عمليات ترکيه در شمال سوريه، شاهد تغيير موضع ايران هستيم. اين تغيير موضع از چه روي اتفاق افتاده است؟ آيا ناشي از نگراني و انزجار از روند همکاري ترکيه و روسيه است گفت: براي مسائل منطقه به ويژه سوريه روابط خوبي بين ايران، ترکيه و روسيه برقرار است و نکته‌اي که امروز طي تماس تلفني با آقاي پوتين مطرح کردند اين بود که ضروري است در آينده نه چندان دور اجلاس سران سه کشور را براي منطقه و سوريه داشته باشيم و اين روند همکاري را ادامه مي‌دهيم. روابط ما با ترکيه و روسيه خوب است.

وي در رابطه با موضع ايران گفت: اين موضع اصولي است که ورود يک ارتش به کشور ديگر بايد با اجازه دولت کشور و رضايت مردم آنجا باشد و بدون اجازه، اين اقدامات را نادرست مي‌دانيم و مي‌خواهيم هرچه زودتر عملياتي که در شمال سوريه از سوي ترکيه ايجاد شده پايان يابد. همانطور که حضور آمريکايي‌ها در سوريه را کاملا محکوم مي‌کنيم و آنها در سوريه اهداف ناصحيح دارند و به فکر تجزيه سوريه هستند، اين عمليات را هم نادرست مي‌دانيم.

روحاني در پاسخ به سوال خبرنگار رسانه ژاپني مبني بر اينکه آقاي ترامپ تاکيد کرده که اگر توافق هسته‌اي اصلاح نشود تحريم‌ها از سر گرفته خواهد شد و از توافق خارج خواهند شد، تصميم ايران چيست؟ گفت: من بسيار خوشحالم که آقاي ترامپ بعد از يک سال که به کاخ سفيد رفته هنوز نتوانسته به آن فرياد که توافق را پاره خواهد کرد دست پيدا کند و برجام آن قدر استحکام داشته که آمريکايي‌ها حداقل در اين يکسال به آن پايبند بوده‌اند.وي افزود:‌ ما از دوستان اروپايي‌مان هم که مي‌پرسيم که تصميم آمريکا و ترامپ چه خواهد بود آنها مي‌گويند ما نمي‌دانيم. کسي نمي‌تواند درباره برجام و حتي توافقات تجاري آمريکا و توافق بين المللي آب و هوا پيش بيني کند که آمريکا چه تصميمي را خواهد گرفت و آيا آن را برهم خواهد زد يا خير. لذا ما بر مبناي اصول خود ادامه خواهيم داد. آغازگر نقض برجام نخواهيم بود.

روحاني تصريح کرد: به برجام نه خطي اضافه و نه از آن خطي کم خواهد شد. ما مسائل ديگر را با برجام مرتبط نمي‌دانيم. برجام يک تعهد هفت جانبه است و هفت کشور با هم توافق کردند و شوراي امنيت هم در قطعنامه 2231 ، برجام را تاييد کرده است.

رئيس جمهور با بيان اينکه برجام تعهد حزب دموکرات نيست، گفت: برجام توافق و تاييد دولت آمريکا است و هر جناحي که بر سرکار باشد همچنان اين تعهد پايدار است و دولت آمريکا همچنان متعهد است و آمريکا اگر تخلف کند به زير پاي تعهد خودش زده و اعتبار خود را مخدوش خواهد کرد. ما براي شرايط آينده پيش‌بيني‌هاي لازم را داريم و تا زماني که منافع ما از برجام تامين شود ما در اين توافق خواهيم ماند. بودن يا نبودن آمريکا تاثيري در تصميم ما نخواهد داشت. تصميم اصلي ما اين است که منافع اصلي ما با برجام تامين مي‌شود يا خير؟

وي در پاسخ به سوالي مبني بر اين که آيا حذف جدول 17 از بودجه 97، با فشار دولت بوده است گفت: اشکال اين جدول اين بود که دستگاه‌هايي در آن وجود داشت که از دولت پول دريافت مي‌کردند اما محل مصرف و نتيجه آن هزينه‌ها مشخص نبود. آنها آمار ظاهري مي‌دادند که اين مقدار تحقيق کرده‌اند يا کتاب چاپ کرده‌اند ولي آثار و نتايج آن نامعلوم بود.

روحاني ادامه داد: يکي از ويژگي‌هاي بودجه امسال شفافيت است تا هم براي دولت و هم مردم مشخص شده و شفاف شود که اين پولي که داده مي‌شود کجا هزينه مي‌شود.قرار گرفتن برخي از نهادها زير نظر وزارت ارشاد براي اين است که بر آنها نظارت انجام شود و بر اساس عملکرد سه ماهه به آنها بودجه تخصيص بگيرد. دولت حتمي تلاش کرد که اين نهادها را از بودجه حذف کند.

رئيس جمهور در خصوص اينکه به نظر مي‌رسد سال 2017 سال سختي براي ايران است و همه شواهد حاکي از اين است که طرف آمريکايي به دنبال ناکارآمد کردن دولت دوازدهم است و اينکه چه برنامه‌اي براي باز کردن اين گره‌ها دارد؟ گفت: در اينکه آمريکا دنبال ايجاد مشکل براي ملت يا دولت ايران است ترديدي نيست. اگر در دولت قبلي هم بحث بود، در اين دولت همه اتفاق نظر دارند که دولت فعلي با همه توان دنبال اخلال است. اما بايد ديد چقدر توانمند است.

وي با بيان اينکه يک نمونه کار آمريکا همين بود که موضوع اعتراضات را به يک مساله سياسي بين المللي و امنيتي تبديل کرد و به شوراي امنيت برد گفت: اولين شکست مفتضحانه دولت فعلي آمريکا در همين ارجاع به شوراي امنيت بود که همه کشورها با او مخالفت کردند و به جاي گوش دادن به حرف او، از تثبيت برجام حرف مي‌زدند.

روحاني افزود: از طرفي هيچ وقت کاخ سفيد مجبور نبود نهار بدهد تا راي بگيرد. حالا در انتخابات سابقه داشته [کانديداها] چلوکباب بدهند ولي ديديم کاخ سفيد چلو کباب داد تا راي بياورد. پس اين جور فکر نکنيد چون آمريکا تصميم گرفته فشار بياورد پس مي‌تواند. ما قاطعانه در برابر آمريکا مي‌ايستيم و هيچ علامتي را نمي‌بينم که سال 2018 سال مشکل سياسي باشد. من نه مشکل سياسي مي‌بينم نه منطقه‌اي. در اقتصاد هميشه دنبال فشار و تحريم بودند. ولي روابط ما با اتحاديه اروپا امروز از هميشه بهتر است.

وي افزود: روابط ما با اروپايي‌ها در مقايسه با سال‌هاي قبل حتي در سال‌هاي قبل از 2005 روابط بهتري است. با روسيه روابطمان از هميشه بهتر است. با چين و بيشتر کشورهاي منطقه رابطه خوبي داريم. مسائل منطقه آنطور که ما مي‌خواستيم است. ما مي‌خواستيم تروريسم زمين گير شود اما آمريکايي‌ها نمي‌خواستند. الان هم طرح‌هايي براي سوريه دارند و نا موفق خواهند بود. فکر نمي‌کنم سال پيش رو يا سال آينده خودمان دچار مشکل خاصي به خاطر فشارهاي آمريکا باشيم و تدبير ما ادامه دارد.

روحاني در خصوص تحولاتي که در شبکه‌هاي اجتماعي رخ داده و اينکه در کشور ما هنوز اختلاف نظر در مورد اهميت اين فضا وجود دارد و در خصوص برنامه دولت براي شبکه‌هاي اجتماعي گفت: اين سوال مهمي است. امروز در کل، بحث شبکه يا فضاي مجازي، بسيار مهم است. ما که در حال حرکت به سمت دولت الکترونيک هستيم، براي ما اين فضا مهم است.ما که در اين فکر هستيم که جامعه ما بتواند ارتباط بهتري با دنيا داشته باشد و به فکر مشاغل هستيم، بايد از ظرفيت اين فضا استفاده ‌کنيم.وي با اشاره به صحبت‌هاي وزير ارتباطات گفت: ايشان گفته‌اند در دو سال گذشته 200 هزار شغل در فضاي مجازي ايجاد شده و موبايل، محور است. ما الان در حال گسترش نسل سه و چهار موبايل در سراسر کشور هستيم. در هر استاني شهرهاي جديدي زير اين پوشش قرار دارند. اهداف ما هم فرهنگي است هم اجتماعي هم اقتصادي و سياسي.

رييس شوراي عالي فضاي مجازي تاکيد کرد: شما مي‌بينيد رئيس جمهور آمريکا توييتي در مورد سياست خارجي منتشر مي‌کند و ميليون‌ها پاسخ به آن داده مي‌شود به طوري که گاهي مجبور به عذرخواهي از مردم و مسلمانان مي شود. اين نشان مي‌دهد اين فضا در سياست خارجي يک بازيگر عمده شده است. در سياست داخلي و مسائل اقتصادي نيز همين طور است. روز به روز آثار اين شبکه‌ها بيشتر مي‌شود. دولت مصمم است هم در زيرساخت و هم در زمينه محتوا و پلت‌فرم‌هايي که نياز داريم به سمت توسعه برود. شما پهناي باند را مي‌بينيد. سهولت دسترسي نسبت به گذشته بيشتر شده است. شما قبلا چند دقيقه براي دانلود يک فيلم کوتاه منتظر مي‌شديد، اما الان چند ثانيه منتظر مي‌شويد. امروز کسي فرصت ندارد نيم ساعت منتظر شود تا يک اثر فرهنگي را ببيند.

او گفت: در زيرساخت کارهاي خوبي شده است. در شبکه ملي قدم‌هاي خوبي برداشته شده است. البته دولت مصمم است شبکه‌هاي اجتماعي داخلي و پيام رسان‌هاي داخلي را هم تقويت کند و هم معتقد است که در اين زمينه، انحصار معنا ندارد. اگر قرار باشد يک پيام رساني همه فضا را منحصرا داشته باشد، به نفع کشور ما نيست. ما بايد شبکه‌هاي مختلف داخلي و خارجي را تقويت کنيم. مردم بايد استفاده کنند.

رييس دولت دوازدهم با بيان اينکه در فضاي مجازي عمدتا محتوا را خود ما درست مي‌کنيم، يادآور شد: نسل جوان ما و همه معتقدان به انقلاب و هويت اسلامي و ايراني بايد با همه توان به اين فضا بيايند. ما اگر از همه فضا استفاده کنيم، اين فضا چالش و تهديد نيست بلکه تبديل به فرصت مي‌شود. ما بايد فضاي مجازي را به يک فرصت بزرگ براي نسل جوان تبديل کنيم.

رئيس جمهور خاطرنشان‌کرد: دوره‌اي که مي‌گفتيم آن را از پشت بام بي‌اندازيم پايين گذشته است. البته مقصودم ديش است نه آدم. يا دوراني که مي‌گفتند آن را فيلتر کنيم اين را ببنديم تمام شده است. ما بايد سواد آموزي کنيم تا جوانان بدانند چطور از اين فضا براي خود و جامعه‌شان استفاده کنند.

روحاني در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه اگر آمريکا و اتحاديه اروپا اصرار به مذاکره مجدد بخشي از برجام و برنامه موشکي ايران داشته باشند، اين موضوع موجب برهم خوردن برجام مي‌شود و آيا روي کار آمدن ترامپ فرصت بازسازي روابط تهران و واشنگتن را برهم زده است؟ اظهار داشت: فرصت خوبي نبوده است که بخواهد از بين ببرد يا نبرد. همانطور که درباره برجام در پاسخ به سوالات قبلي تاکيد کردم، برجام قابل مذاکره مجدد يا بازنويسي نيست.

وي ادامه داد: برجام توافقي است که پس از 30 ماه نوشته و توافق و امضا شده است و شوراي امنيت سازمان ملل متحد آن را تاييد کرده و تبديل به توافق بين‌المللي شده است. معنا ندارد با کسي يا کشوري درباره برجام يا بخشي از آن بحث و مذاکره کنيم، چه آمريکا باشد و چه غير آمريکا.

رئيس شوراي امنيت ملي درخصوص مذاکره بر سر مسائل دفاع موشکي تصريح کرد: هر چيزي که براي دفاع کشور چه موشک، چه زيردريايي يا هواپيما و... باشد، آن را تامين خواهيم کرد. تعهد ما در برابر دنيا آن است که دنبال سلاح کشتارجمعي نرويم و نخواهيم رفت نه به خاطر تعهد بلکه به دليل فتواي رهبر ما.

روحاني با بيان اينکه ايران به دنبال سلاح غيرمتعارف که ديگران به دنبال آن هستند، نخواهد رفت، خاطرنشان کرد: ايران به دنبال سلاحي که ضداخلاق، شرع و تعهدات بين‌المللي است، نمي‌رود. ايران از آنچه براي دفاع از خود نياز داشته باشد، استفاده کرده و عمل خواهد کرد و با هيچ کشوري هم در اين باره مذاکره نخواهد کرد.

وي افزود: موشک‌هاي ايران هيچ زماني تهاجمي نبوده و براي تهاجم به هيچ کشوري نيز نبوده و نخواهد بود بلکه براي دفاع از خودمان است. موشک ما براي سلاح کشتارجمعي نبوده است زيرا سلاح کشتار جمعي نداشته‌ايم.

رئيس دولت تدبير و اميد با بيان اينکه آمريکايي‌ها اگر مي‌خواستند فرصتي براي رابطه با ملت ايران استفاده ‌کنند، خوب بود از فضاي برجام استفاده مي‌کردند، ابراز داشت: اگر آمريکايي‌ها به تعهداتشان عمل مي‌کردند، شرايط نويي فراهم مي‌شد و ممکن بود درخصوص موضوعات ديگر با آنها مذاکره کنيم ولي آنها اين فرصت را از بين بردند؛ چه دولت قبلي که آغازگر اين مسير بود و چه دولت فعلي که اين فضا را از بين برده بود.

روحاني تاکيد کرد: کليد روابط آينده ايران و آمريکا در دست واشنگتن است و آنها بايد از کارهاي خلاف، فشار و تحريم دست بردارند.

وي در پاسخ به اين سوال که با توجه به روند عادي‌سازي روابط برخي از کشورها با اسرائيل که پروژه قرن نام گرفته است، اين موضوع چه تاثيري بر روند مسائل منطقه‌اي و فلسطين خواهد داشت؟ بيان کرد: شرايط نسبت به گذشته حتما متفاوت است. دولتي که در واشنگتن بر سرکار است، متفاوت با دولت‌‌هاي گذشته است. آدمي در داخل کاخ سفيد است که تاثيرگذار و صهيونيست است و مداوم با اسرائيل رفت و آمد داشته و بر مسائل جهاني ومنطقه تاثير دارد.

رئيس جمهور در پاسخ به اين سوال که اسرائيلي‌ها شرايط جديدي را احساس مي‌کنند که اشتباه است، يادآور شد: آنها احساس مي‌کنند اکنون که ترامپ و کوشنر بر سرکار آمده و با توجه به اينکه در رياض افراد ناپخته‌اي بر سرکار آمده‌اند، مي‌توانند از اين موضوع عليه ايران، منطقه و قدس استفاده کنند.

روحاني اضافه کرد: اسرائيلي‌ها به دنبال آن هستند و به همين خاطر است که ترامپ قدس را پايتخت رژيم منطقه اعلام مي‌کند که البته موجب مقابله همه کشورها به جز دو کشور با اين مسئله شد و همه سران کشورهاي اسلامي به غير از يکي، دو کشور با اين موضوع مقابله کردند.

وي با بيان اينکه ما در اين زمينه بايد هوشياري کافي را داشته باشيم، عنوان کرد: کشورهاي منطقه بيش از گذشته بايد با هم متحد باشند و با گذشت زمان، افرادي که امروز در عربستان سعودي حاکم هستند، خواهند فهميد مسيري که انتخاب کردند، نادرست است و آنها را به نتيجه نمي‌رساند.

رئيس دولت دوازدهم خطاب به سران سعودي گفت: تلاش براي حاکم کردن داعش در سوريه و عراق چه شد؟ تلاش براي اختيار گرفتن يمن بعد از اين همه بمباران و ويراني به کجا رسيد؟ محاسبات‌شان غلط است. اگر کسي فکر کند اسرائيل دشمن ايران و دوست کشورهاي منطقه است، اشتباه است زيرا اسرائيل با همه کشورهاي اسلامي دشمن است. دليل ما عملکرد اسرائيل در اين هفتاد سال است که عليه کشورهاي اسلامي اقدام به اشغال، کشتار و بمباران کرده است.روحاني با بيان اينکه دشمن اصلي چه بخواهيم يا نخواهيم رژيم صيهونيستي است، اظهار داشت: راه وحدت مسلمانان وحدت کشورهاي اسلامي است. دل‌مان مي‌خواهد رژيم عربستان سعودي بر سر عقل بيايد و مسير خود را عوض کند و منافع مردم و مسلمانان را مدنظر قرار دهد و اگر کمکي در اين مسير از دست ما بربياد، دريغ نخواهيم کرد.

روحاني در پاسخ به پرسشي در رابطه با اقدامات صورت گرفته براي تقويت جامعه مدني گفت: اين حرف درست است که ما تنها نبايد در جامعه مدني به احزاب اتکا کنيم اما بحث گسترده‌تر از اين حرف‌ها است و سازمان‌هاي مردم نهاد نيز بسيار تاثيرگذار هستند.

وي افزود: متاسفانه احزاب موقع انتخابات فعال مي‌شوند. احزاب بايد در طول سال فعال باشند. اين اميد و آرزوي من است که همه در اين زمينه فعاليت کنند. يکي از مسائل مهم اين است که مردم در مورد مسائل مهم کشور بحث کنند. مگر نمي‌گوييم آلودگي هوا، زلزله مشکلات ما هستند اما راه حل چيست؟

رييس‌جمهور تاکيد کرد: به هرحال بايد مشکل آلودگي هوا را حل کنيم. فعلا تنها چيزي که بلديم اين است که مدرسه تعطيل مي‌کنيم. وقتي اوضاع خيلي بد شد دو روز تعطيل عمومي مي‌کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان