تاریخ 1396/11/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
با همسر دروغگو چگونه رفتار‌ کنيم؟

اعتماد جوهره زندگي زناشويي است و اگر دروغگويي باعث شود اعتماد زوج‌ها نسبت به يکديگر سلب شود، زندگي به کام آنها تلخ خواهد شد و سردي عاطفي جاي صميميت را خواهد گرفت.حس دردناکي است وقتي از همسري دروغ بشنويد که با صداقت و درستي با او رفتار کرده و تمام زندگي‌تان را وقفش کرده ايد. اين کاملا طبيعي است که در مقابل دروغ‌هاي همسرتان عکس العمل نشان دهيد و عصباني شويد، اما بي‌شک مي‌دانيد که با ناراحتي راه به جايي نخواهيد برد، بهتر است به گونه اي کاملا اصولي با اين مشکل برخورد کنيد.

خودتان را بي‌تقصير ندانيد

دليل دروغگويي همسرتان را پيدا کنيد، چه بسا در بعضي موارد علت دروغگويي همسر، خود شما و نحوه برخورد شماست. بسنجيد و ببينيد که دروغ‌هاي همسرتان تا چه حدي به عکس العمل‌هاي شما مربوط است.به نوشته تابناک، يکي از پيامدهاي سختگيري‌هاي بي‌مورد، حساسيت بيجا و کنترل شديد، سرزنش‌ها و... توسل به دروغگويي است. در حقيقت همسرتان به خاطر بعضي از رفتارهاي شماست که تبديل به فردي دروغگو شده است. مثلا ممکن است همسرتان به خاطر گفتن حقيقتي، از جانب شما مورد مواخذه قرار گرفته و کار به دعوا کشيده باشد.

در چنين شرايطي دروغ گفتن همسر، راهي براي حفظ شخصيت، ايجاد آرامش و دوستي است، چه بسا با خود مي‌گويد: «اگر درباره کارهايم دروغ بگويم راحت‌ترم تا آن که بخواهم مورد توهين و سرزنش قرار گرفته يا از انجام کاري که دوست دارم، محروم شوم.»بنابراين بهترين راه حل براي اين که همسرتان دروغ نگويد اين است که به همسرتان احساس امنيت بدهيد و شرايطي را فراهم کنيد که او از راستگويي هراسي نداشته باشد.

تقويت رابطه عاطفي مي‌تواند اين هراس را از بين برده و امنيت لازم را به وجود آورد. اگر يکديگر را کمي آزاد بگذاريد و اجازه دهيد هر کدام آن طور که دوست داريد، زندگي کنيد، بي‌شک به مرور تبديل به دو دوست خواهيد شد که ديگر دروغ در رابطه بين آن‌ها معنايي ندارد.

چشم بر بعضي دروغ‌ها ببنديد

گرچه دروغ، دروغ است و همواره امري مذموم و ناپسند به حساب مي‌آيد، اما خواه يا ناخواه در زندگي با آن مواجه مي‌شويم و از آنجا که گريزي از آن نيست، گاه مجبور به پذيرش اين حقيقت هستيم که دروغ وجود دارد و ما بايد راه حلي براي مواجهه و مقابله با آن داشته باشيم. نخستين گام مواجهه با دروغگويي، توجه به نوع دروغ است و اين که با توجه به مدت زمان رابطه‌تان، چه مقدار دروغ شنيده‌ايد؟

گاه زوجين، دروغ‌هاي کوچک و کم اهميتي به يکديگر مي‌گويند که اين دروغ‌ها تاثير چندان زيادي در ادامه يا قطع رابطه ندارد، مثلا همسرتان به شما مي‌گويد که وقت دندان‌پزشکي دارد، اما به جاي رفتن به مطب پزشک، به خانه يکي از دوستانش مي‌رود، گرچه اين رفتار شما را ناراحت و اذيت مي‌کند اما احتمالا مشکل جدي و بزرگي در زندگي‌تان ايجاد نمي‌کند. بهتر است هميشه اين مسئله را مدنظر داشته باشيد که دروغگويي‌هاي همسرتان تا چه حد در زندگي و سرنوشت شما تاثيرگذار است، گاه دروغ از اهميت کمي برخوردار است و تاتير چنداني در زندگي‌تان نداشته و نخواهد داشت، اينجاست که شما مي‌توانيد از آن چشم پوشي کنيد.زن و شوهرها بايد بپذيرند که گاه دروغ گفتن يک نفر و انعطاف پذيري طرف ديگر درمورد آن دروغ، مي‌تواند تنش کمتري را در زندگي ايجاد کند اما اين در حالي است که گاه دروغ‌هاي همسران آن قدر بزرگ است که يکي از طرفين طاقت شنيدن آن را ندارد و اين امر در نهايت به مشکلي پيچيده تبديل مي‌شود.

بي‌شک عدم صداقت در مسائلي چون درجه تحصيلي و شغلي، رابطه‌هاي پنهاني و... جزو دروغ‌هاي کوچک به شمار نمي‌آيد. معمولا دروغ‌هاي بزرگ باعث مي‌شود که يکي از طرفين مدام در حال اثبات بي‌گناهي خود و طرف ديگر همواره در حال مچ گيري و پيدا کردن سرنخ‌هايي براي اطمينان از خطاهاي ديگري باشد که اين کش و قوس‌ها در اندک زماني رابطه زن و شوهر را مختل مي‌سازد.

نگاه‌تان را تغيير دهيد

دست خودتان است که مشخص کنيد تا چه حد مجاز به دروغ گفتن يا دروغ شنيدن هستيد. گاهي رفتار و کلام يکي از زوجين به دروغگويي منجر مي‌شود و اين در حالي است که هيچ يک از آن‌ها قصد چنين کاري نداشته‌اند اما شرايط طوري رقم مي‌خورد که يکي از طرفين دروغگو شناخته شود؛ مثلا همسر شما مي‌گويد تا يک ساعت ديگر خانه است، اما اين يک ساعت کجا و خانه رسيدن او کجا؟ در اين مواقع، اگر چه همسرتان خود متوجه شده است که زمان به خانه آمدنش را خيلي هم درست نگفته، اما تمايل دارد در همان زماني که به شما گفته است به منزل بيايد ولي تلاش او براي عملي کردن حرفش چندان کافي نيست و در نتيجه حرف و عملش يکي نمي‌شود. اين تنها نمونه کوچکي از اتفاقاتي است که در زندگي بسياري از زن و شوهرها رخ مي‌دهد.در اين شرايط شما مي‌توانيد اين مسئله را از دو زاويه مورد توجه قرار دهيد: از يک نظر مي‌توانيد اين‌گونه فکر کنيد که همسرتان توانايي چنداني در برنامه ريزي زماني خود ندارد و نمي‌تواند کارهاي خود را به درستي تنظيم کند يا اين که اين طور به موضوع نگاه کنيد که همسرتان فردي دروغگوست که هيچ اهميتي براي شما قائل نيست. شما کدام يک از اين دو ديدگاه را بيشتر مي‌پسنديد؟ به نظر شما کدام يک برخورد مناسب و پسنديده‌تري است؟

گفتگو کنيد

اگر اعتمادتان را از دست داده ايد و احساس مي‌کنيد که ديگر نمي‌توانيد با دروغگويي همسرتان کنار بياييد، بهتر است به دنبال راه حلي جدي براي مواجهه با دروغگويي او باشيد. قطعا با انتخاب راه حل مناسب، نه تنها مي‌توانيد رفتار مناسبي داشته باشيد، بلکه خواهيد دانست که چگونه احساساتتان را مديريت يا آنها را ابراز کنيد. پيش از آن که بخواهيد درباره دروغگويي همسرتان با او گفتگو کنيد، بهتر است ابتدا خوب فکر کنيد و واکنش‌ها و جواب‌هاي او را پيش بيني کنيد.بي‌شک اگر به پاسخ‌هاي احتمالي نينديشيد، هرگز نمي‌توانيد به درستي با او حرف بزنيد و گفتگويي مفيد و ثمربخش داشته باشيد. با حدس زدن واکنش‌ها و تمام جواب‌هاي احتمالي همسرتان مي‌توانيد کاملا مجهز شده و با دستي پر، پيش برويد. با اين روش شما خواهيد دانست که اگر همسرتان فلان جواب را داد در مقابل آن پاسخ، چه عکس العملي نشان دهيد.به بيان ديگر، با پيش بيني رفتارهاي همسرتان، خيلي خوب خواهيد دانست که چه رفتاري نشان دهيد. البته لازم است خودتان را آماده شنيدن هر حقيقتي کنيد، ممکن است او چيزهايي به شما بگويد که غافلگير شويد يا دوست نداشته باشيد، آنها را بشنويد. البته ممکن است بعضي از دلايلي که همسرتان بيان مي‌کند، شما را قانع کند اما شما کاملا روشن و صريح به او بگوييد که حرف‌هايش را قبول داريد ولي دوست نداريد حتي به خاطر آن دلايل هم دروغ بشنويد.

بهتر است در انتهاي صحبت‌تان، خط قرمزها و حدودي را براي هم مشخص کنيد و به همسرتان بگوييد که در چه مواقعي هرگز جايز به دروغ گفتن نيست. صبر داشته باشيد و براي چند بار هم که شده به او فرصت جبران بدهيد تا بتواند خود را اصلاح کند.

نزد روان‌شناس برويد

اگر دروغگويي همسرتان تبديل به يک عادت شده، او را نزد مشاور ببريد تا در يک پروسه درماني بتوانيد اين مشکل را حل کنيد. چه بسا زندگي با فردي دروغگو، امنيت رواني شما را تهديد کرده و باعث اضطراب و افسردگي‌تان شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان