تاریخ 1396/11/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
آغاز برنامه‌هاي بزرگداشت دهه فجر در سمنان

همزمان با سالروز ورود تاريخي بنيانگذار نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران به ميهن اسلامي، برنامه‌هاي گراميداشت دهه مبارک فجر در سمنان آغاز شد.

مردم و مسئولان استان سمنان، در نخستين روز دهه مبارک فجر با حضور در بارگاه مطهر امامزاده يحيي بن موسي(ع)، به مقام شهيدان گلگون کفن آرميده در گلزار شهداي اين بارگاه مطهر، اداي احترام و بار ديگر با آرمان‌هاي حضرت امام خميني (ره) و شهيدان تجديد پيمان کردند.

در اين مراسم نماينده ولي فقيه در استان، استاندار سمنان و جمعي از مديران، خانواده‌هاي معظم شهدا و مردم حضور داشتند.

نماينده ولي‌فقيه در استان سمنان در اين مراسم بابيان اينکه هر آنچه امروز داريم را بايد مديون شهداي انقلاب اسلامي بدانيم، گفت: قدرداني از شهدا تداوم راهشان است.

حجت الاسلام و المسلمين سيد محمد شاهچراغي افزود: بايد قدرداني عملي از شهدا را سرلوحه اقداماتمان قرار دهيم همچنين اولويت ما بايد اشاعه فرهنگ شهادت و انقلابي‌گري به‌خصوص در بين نسل جوان باشد.

استاندار سمنان نيز در اين آيين با اشاره به‌ضرورت گراميداشت ياد شهدا، گفت: دهه فجر به ما يادآوري مي‌کند که چه راهي طي شده تا اين انقلاب پس از گذران 39 سال، وارد چهلمين بهار بارور خود مي‌شود ليکن بايد دانست که چه خون‌هايي براي اين انقلاب به ثمر نشسته است.

سيد شهاب‌الدين چاووشي اظهار داشت: پيروزي انقلاب با حضور و وحدت ملي مردم ايران شکل گرفت و امروز بايد براي احياي آرمان‌هاي انقلابي مردم اقدامي اساسي انجام شود.

وي با بيان اينکه دشمنان اين کشور درصدد از بين بردن انقلاب و ريشه‌هاي آن در ايران و در سراسر جهان هستند، افزود: انقلاب اسلامي ايران به پشتوانه و حمايت بي‌بديل و کم‌نظير مردم ايران محقق شده است و خون‌هاي زيادي در اين راه نثار شد.

چاووشي با تأکيد بر اينکه حضور گسترده مردمي در تمام صحنه‌هاي انقلابي حاکي از مشروعيت و مقبوليت اين نظام مقدس و الهي را دارد، تصريح کرد: انقلاب اسلامي ايران به‌مثابه تحولي بزرگ در تاريخ اين کشور است.

وي ابراز داشت: ترويج آرمان‌هاي انقلابي و تبيين دستاوردهاي نظام در 39 سال گذشته در اولويت و دستور کار مسئولان قرار دارد.

هر مديري که پاسخگوي مردم نيست سنگر را به مديري تازه‌نفس و پاسخ‌گو بسپارد

استاندار سمنان گفت: هر مديري که پاسخگوي مردم که صاحبان اصلي کشورند، نباشد بايد سنگر را به يک مدير تازه‌نفس ، باانگيزه و پاسخ‌گو بسپارد.

چاووشي، از انقلاب اسلامي به عنوان انقلابي مردمي نام برد و اظهار کرد: انقلاب اسلامي بدون حضور مردم شکل نمي‌گرفت و در ادامه نيز استمرار آن منوط به همراهي و حضور مردم است.

وي ادامه داد: هرکس در مسير جلب رضايت ملت و پاسخگويي به مطالبات به حق مردم، دولت را همراهي کند، در پيشگاه ملت عزيز شمرده خواهد شد. لذا هر مديري که توان حل مشکلات مردم و پاسخگويي به مطالبات آنها را ندارد بايد کرسي خود را به يک نيروي توانمند و کارآمد بسپارد.

چاووشي با بيان اينکه دهه فجر، روز مهرباني، صفا و اميد مردم به انقلاب است، افزود: اين انقلاب اسلامي بود که امروز مام ميهن را به امن‌ترين کشور منطقه تبديل کرده است.

وي با بيان اينکه دولت همه توان خود را به کار مي‌گيرد تا اقتدار ملت را حفظ کند، اضافه کرد: مشکلات مردم ناشي از رفتار خصمانه دشمنان و بيگانگان و تحميل برخي محدوديت‌ها است چرا که آنها نمي‌خواستند در کشوري در گستره عالم، درخشندگي اهل‌بيت(س) را ببينند.

چاووشي با بيان اينکه امريکا داعش را پديد آورد تا تصويزي مشمئزکننده از اسلام ارائه دهد، گفت: جمهوري اسلامي و نظام برآمده از مکتب اهل بيت(س) بود که با اقتدار داعش را در منطقه سرکوب و افتخار مبارزه با تروريست را به نام انقلاب اسلامي ثبت کرد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود از افتتاح 416 پروژه عمراني طي دهه فجر در استان سمنان خبر داد و گفت: براي بهره‌برداري از اين پروژه‌ها بيش از 312 ميليارد تومان اعتبار هزينه شده است.

استاندار سمنان از اشتغال و توليد به عنوان يکي از مهمترين دغدغه‌هاي رهبري و دولت نام برد و گفت: رهبري معظم انقلاب در همين راستا بحث «اقتصادي مقاومتي»را مطرح و بر آن تاکيد فرمودند.

وي با بيان اينکه تاکيدات رهبري انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتي تنها محدود به قوه مجريه نيست افزود: همه قوا و ارکان نظام در قبال تحقق اقتصاد مقاومتي وظيفه دارند.

وي از ريشه‌کن کردن فقر مطلق به عنوان يکي از وعده‌هاي رئيس‌جمهوري به مردم نام برد و گفت: همه مديران دستگاه‌هاي اجرايي در قبال اين وعده، وظيفه و مسئوليت دارند .

فرماندار سمنان هم در اين آيين با بيان اينکه در دهه فجر 11 طرح عمراني کلنگ‌زني مي‌شود، گفت: اشتغال‌زايي و رونق توليد در زمره اهداف اين طرح‌ها خواهد بود.سيد عباس دانايي، ضمن بيان اينکه عمليات اجرايي 11 پروژه عمراني و اقتصادي در سمنان به مناسبت دهه فجر آغاز مي‌شود، تأکيد کرد: علاوه بر اين طرح‌ها که اتمام آن‌ها در اولويت سال آتي فرمانداري خواهد بود، افتتاح 44 پروژه عمراني و اقتصادي در سمنان نيز طي اين ايام در دستور کار قرار دارد.

وي بالاترين تخصيص اعتبارات را متعلق به آموزش‌ و پرورش دانست و افزود: 30 درصد از اعتبارات شهرستان سمنان به آموزش‌ و پرورش اختصاص‌يافته که اين امر نشان‌دهنده اهميت مقوله تربيت نسل جوان جامعه و آتيه ساز ايران اسلامي است.

فرماندار سمنان با بيان اينکه اعتبارات در آموزش‌ و پرورش سرمايه‌گذاري محسوب مي‌شوند و نه هزينه‌کرد، تأکيد داشت: سمنان در چهار دهه گذشته شاهد تحولات مطلوبي بوده که از جمله آن رشد تحصيلي بسيار چشم‌گير است که خوشبختانه امروز مي‌توان اعلام کرد اين استان داراي بهترين سرانه تحصيلي در بين استان‌هاي کشور است.

دانايي بيان کرد: استان سمنان رتبه نخست کشور را در کاهش نرخ بي‌سوادي دارد و اين نشان‌دهنده ظرفيت‌هاي کم‌نظير اين استان در حوزه آموزش ‌و پرورش است.

وي افزود: يکي ديگر از اقدامات و دستاوردهاي نظام در اين 40 سال از انقلاب اسلامي مبارزه با فقر است که خوشبختانه بايد اعلام کرد در آينده نزديک سمنان مي‌تواند شهر بدون متکدي معرفي شود.

فرماندار سمنان همچنين خدمت‌رساني به مردم را اولويت مسئولان شهرستان دانست و تأکيد کرد: افتتاح 70 ميليارد تومان پروژه در دهه فجر باهدف ايجاد رونق اقتصادي، اشتغال، سرمايه‌گذاري و از بين بردن مشکلات و موانع موجود در توليد در زمره اهداف اجراي اين طرح‌ها هستند که مد نظر مسئولان اجرايي شهرستان قرار دارد.

دانايي همچنين اشتغال زايي را اولويت اصلي پروژه‌هاي قابل کلنگ‌زني در سمنان دانست و تاکيد کرد: سعي داريم تا در ميانه سال آتي شاهد بهره‌‌برداري از تعدادي پروژه اقتصادي و عمراني باشيم.وي با بيان اينکه سمنان شهري مهاجرپذير است، اضافه کرد: يکي از پيامدهاي اين مهاجرپذيري وجود افراد متکدي در شهر و اختلال در منظر شهري در مرکز استان است.

فرماندار سمنان از تلاش اين شهرستان براي ساماندهي متکديان خبر داد و افزود: عمده متکديان از استان‌هاي مجاور و در برخي موارد از برخي کشورهاي همسايه براي تکدي‌گري به سمنان مي‌آيند.وي يادآور شد: همه تلاش فرمانداري، شهرداري و ديگر دستگاه‌هاي مسوول بر اين است که اين شهرستان را تا پايان امسال به عنوان شهر بدون متکدي اعلام کنند.

رئيس شوراي اداري مرکز استان از تلاش براي جلب اعتماد عمومي به عنوان يکي از هدف‌گذاري‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي شهرستان نام برد و گفت: جامعه ما نيازمند ارتقا اعتماد عمومي است تا با بهره‌گيري ازاين سرمايه‌اجتماعي و ايجاد شادي و نشاط اجتماعي، اميد را که از شعارهاي دولت نيز هست در جامعه افزايش دهد.

44 طرح عمراني در شهرستان سمنان به بهره‌‌برداري رسيد

در نخسين روز گراميداشت دهه مبارک فجر با حضور شماري از مسوولان و مردم 44 طرح عمراني و اقتصادي با صرف بيش از 694 ميليارد ريال در شهرستان سمنان به بهره‌‌برداري رسيد.

از مجموع اين طرح‌ها 37 طرح عمراني و هفت طرح اقتصادي و تسهيلاتي است.

از هفت طرح اقتصادي سه طرح مربوط به اداره دامپزشکي ، 2 طرح جهاد کشاورزي و 2 طرح مربوط به سازمان صنعت، معدن و تجارت است.

با بهره‌‌برداري اين شمار طرح‌ها زمينه اشتغال 110 تن در شهرستان سمنان فراهم شده است.

37 طرح عمراني با بيش از 450 ميليارد ريال اعتبار نيز با حضور استاندار و مديران شهرستاني به بهره‌‌برداري رسيد که 30ميليارد ريال از اين مقدار مربوط به طرح‌هاي مربوط به مناطق روستايي است.

شرکت توزيع برق شهرستان با 13 طرح و دهياري‌ها با هفت طرح بيشترين طرح بهره‌‌برداري شده اين شهرستان بوده است.

همچنين در اين روز چند طرح توليدي و گردشگري در سمنان با حضور استاندار سمنان افتتاح و کلنگ‌زني شد.

استاندار سمنان در ادامه برنامه‌هاي نخستين روز از دهه مبارک فجر، در مجتمع گردشگري و پذيرايي ايرانيان حاضر شد و فاز 2 مجتمع ايرانيان را کلنگ‌زني کرد.

افتتاح فاز توسعه واحد توليدي رويان دارو نيز با حضور سيدشهاب‌الدين چاووشي استاندار سمنان و جمعي از مسؤولان استان در اولين روز گراميداشت ايام‌الله دهه مبارک فجر انجام شد.

افتتاح خط توليد مواد ضدعفوني شرکت رويان دارو با حضور استاندار سمنان انجام گرفت.

فاز توسعه شرکت توليدي رويان دارو با اعتبار 30 ميليارد ريال با حضور چاووشي در اولين روز از آغاز دهه مبارک فجر افتتاح شد.

با راه‌اندازي خط توليد مواد ضدعفوني، اين شرکت براي 25 نفر به طور مستقيم و هفت نفر به شکل غيرمستقيم اشتغال ايجاد شد.

افتتاح شرکت زرين مهد شيمي توليدکننده داروهاي دامي نيز با حضور استاندار سمنان انجام شد.

حضور استاندار سمنان و ساير مسؤولان در شرکت زرين مهد شيمي سمنان براي افتتاح خط توليد دي کلسيم فسفات دامي صورت گرفت.

همچنين 13 طرح برق‌رساني در حوزه صنعت توزيع برق شهرستان سمنان همزمان با نخستين روز دهه مبارک فجر افتتاح شد.

پنج طرح بهسازي و توسعه شبکه‌هاي فشار متوسط و فشار ضعيف شهرستان سمنان با اعتبار 16 ميليارد و 600 ميليون ريال و يک طرح در قالب بهسازي يک‌هزار و 200 دستگاه انشعابات آمپري با مبلغ يک ميليارد و 300 ميليون ريال، از جمله طرح‌هاي افتتاح‌شده به شمار مي‌رود.

سه طرح براي احداث و بهينه‌سازي 23 ايستگاه هوايي توزيع برق سمنان با هزينه پنج ميليارد و 400 ميليون ريال و دو طرح روشنايي معابر با اعتبار سه ميليارد و 430 ميليون ريال به بهره‌برداري رسيدند.

يک طرح اصلاح تجهيزات و تأسيسات توزيع برق با اعتبار 400 ميليون ريال و يک طرح نصب ايستگاه روزميني کيوسکي در خيابان آستانه سمنان به قدرت 400 کيلوولت آمپر با اعتبار يک ميليارد و 200 ميليون ريال، ازجمله طرح‌هايي هستند که افتتاح شد.مبلغ 28 ميليارد و 330 ميليون ريال اعتبار براي اين 13 طرح عمراني برق‌رساني در شهرستان سمنان سرمايه‌گذاري شده است.

همزمان با نخستين روز از دهه مبارک فجر، فرهنگسراي اميد خانواده سمنان با حضور مسئولان ارشد استاني و شهرستاني در زميني به مساحت 2 هزار متر مربع و زير بناي يک هزار و 400 متر با امکاناتي مانند سالن‌هاي نمايشگاهي، کلاس‌هاي آموزشي، تجهيزات اداري، هفت مرکز تخصصي، آموزش و مشاوره خانواده، نمازخانه، اتاق بازي کودک، فضاي سبز و آلاچيق، پارکينگ اختصاصي افتتاح شد.براي اجراي اين طرح دو ميليارد و 500 ميليون تومان هزينه شده است.

بهبود کيفيت زندگي و کاهش طلاق، تهيه بانک اطلاعات خانواده‌هاي نوبنياد شهر، نظام‌مند کردن خدمات و رصد وضعيت زوج‌هاي جوان، استمرار خدمات آموزشي و توانمندسازي زوج‌ها، حمايت از زوج‌هاي جوان و توانمندسازي آنان در تأمين هزينه‌هاي زندگي، ترويج سبک زندگي اسلامي- ايراني و مقابله با ابعاد نامطلوب سبک زندگي غربي و توليد و بازتوليد دانش و مفاهيم معطوف به اعتلاي جايگاه خانواده در ابعاد فرهنگي، سياسي، اقتصادي و اجتماعي اهداف اين طرح عنوان شده است.

اين مرکز قرار است مهارتهايي مانند آموزش مهارتهاي زندگي خانوادگي، آموزش روش‌هاي تربيت فرزندان و همچنين مشاوره ازدواج شخصيت شناسي، اصول و معيارهاي همسر گزيني، تبيين روش‌هاي خواستگاري و رفتارهاي متناسب مربوطه، مشاوره خانواده و ... را به مراجعان ارائه دهد.

مديرکل دفتر امور اجتماعي و فرهنگي استانداري سمنان در حاشيه اين مراسم گفت: مرکز فرهنگسراي اميد در سه شهرستان استان سمنان احداث مي‌شود.

امير بينايي اظهار داشت: بهره‌گيري از ظرفيت مردم براي مديرت امور اجتماعي در سراسر استان سمنان در دستور کار است.

وي با بيان اينکه حذف موازي کاري و ايجاد سيستم مديريت واحد در حوزه فرهنگي و اجتماعي يک رويکرد اساسي براي اين نهاد است اعلام کرد: استفاده از اصول علمي براي ايجاد الگوهاي مناسب فرهنگي و اجتماعي از سياست‌هاي اصلي اين نهاد درراه اندازي فرهنگسراي اميد است.

مديرکل دفتر اجتماعي و فرهنگي استانداري سمنان با اشاره به احداث فرهنگسراي اميد در سه شهرستان استان سمنان خاطرنشان کرد: اين فرهنگسرا علاوه بر مرکز استان در شهرستان‌هاي مهدي‌شهر و سرخه نيز راه‌اندازي مي‌شود.

وي با تأکيد بر اينکه فعاليت‌هاي اين مرکز بر مبناي اصول علمي به‌صورت کاملاً تخصصي سامان‌دهي شده است، افزود: ايجاد نشاط اجتماعي و فرهنگي براي تداوم بنيان خانواده از اهداف اصلي راه‌اندازي اين پروژه است.

بينايي تحکيم بنيان خانواده و کاهش آمار طلاق را از مزيت‌هاي راه‌اندازي اين مرکز برشمرد و گفت: طرح همياران زندگي در استان سمنان به‌عنوان بک برنامه شاخص اين نهاد در استان سمنان اجرايي مي‌شود.

وي از برگزاري دوره آموزشي زوجين همگام با مشاوره خانواده در استان خبر داد و اظهار داشت: حضور مشاوران خانواده در طول دوران زندگي سبب تحکيم بنيان خانواده مي‌شود.

مديرکل دفتر امور اجتماعي و فرهنگي استانداري سمنان تصريح کرد: تمامي دستگاه‌هاي اجرايي به‌ويژه مسئولان فرهنگي استان بايد در اين عرصه با همکاري و تعامل نسبت به تحقق اهداف فرهنگي و اجتماعي در راستاي کاهش آمار طلاق و تحکيم بنيان خانواده از ظرفيت‌هاي موجود بهره‌گيري کنند.

همچنين پروژه مدرسه 12 کلاسه مسکن مهر سمنان با حضور استاندار سمنان کلنگ‌زني شد.

ابوالفضل درباني در حاشيه کلنگ‌زني پروژه مدرسه 12 کلاسه مسکن مهر سمنان اظهار داشت: از سال گذشته تاکنون درمجموع 18 پروژه تحويل نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران داده‌شده است.

وي با بيان اينکه با تحويل اين پروژه‌ها 80 کلاس درس در استان سمنان راه‌اندازي شده، خاطرنشان کرد: مساحت زيربناي اين پروژه‌ها درمجموع 14 هزار و 567 مترمربع است و توسعه اين امر و تکميل طرح‌هاي در دست اقدام در دستور کار است.

مديرکل نوسازي و تجهيز مدارس استان سمنان با اشاره به اينکه در يک سال گذشته 13 هزار و 303 مترمربع محوطه‌سازي انجام‌شده، اعلام کرد: يک هزار و 308 متر طول ديوارکشي، احداث سرويس‌هاي بهداشتي به مساحت 174 مترمربع از ديگر اقداماتي است که انجام‌ شده است.

وي با بيان اينکه سيستم گرمايشي و سرمايشي 43 آموزشگاه در استان سمنان به‌روزرساني شده، اعلام کرد: در اين راستا 267 کلاس درس با زيربناي 37 هزار و 539 مترمربع مجهز به دستگاه‌هاي گرمايشي و سرمايشي استاندارد روز شدند.

درباني از آسفالت سازي 63 آموزشگاه با متراژ 93 هزار مترمربع خبر داد و افزود: 166 آموزشگاه با متراژي معادل 115 هزار و 355 مترمربع ايزوگام شده است.وي کل اعتبارات هزينه شده در اين بخش‌ها را 206 هزار و 448 ميليون ريال اعلام کرد و يادآور شد: 6 پروژه در ايام دهه فجر امسال کلنگ‌زني مي‌شود. چاووشي استاندار سمنان همچنين با حضور در مسجد اهل بيت‌(ع) سمنان، با مردم اين شهر ديدار و به سئوالات آنها پاسخ داد.

عليرضا عربي

خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان


نسخه چاپي ارسال به دوستان