تاریخ 1396/11/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
سيدعلي خميني در بزرگداشت سالروز ورود تاريخي حضرت امام:
آن روزي انقلاب از بين خواهد رفت که آرمان‌هايش، آرمان‌هاي نسل جديد نباشد

مراسم بزرگداشت سي و نهمين سالروز ورود تاريخي حضرت امام خميني(س) بنيانگذار کبير جمهوري اسلامي‌ايران به کشور صبح روز پنجشنبه (12بهمن) با حضور پرشور اقشار مختلف مردم، شخصيت‌هاي لشکري و کشوري همچنين نماينده‌هاي اقليت‌هاي ديني در حرم مطهر امام خميني(س) برگزار شد. حجت‌الاسلام و‌المسلمين سيد‌علي خميني در حرم مطهر امام خميني(ره) گفت: دهه فجر دهه بازخواني آرمان‌هاي انقلاب است و بزرگداشت دهه فجر بزرگداشت آرمان‌هاي اصيل ملت ايران است. وي افزود: لازم است هر سال در ايام دهه فجر بازگرديم و آرمان‌ها را مرور کنيم، اينکه آرمان‌هاي ملت‌ ما چه بود و ملت ايران به کدامين دليل انقلاب کرد و براي رسيدن به کدام آرمان‌ها قيام کرد، اين رمز گراميداشت دهه فجر است. سيد علي خميني عنوان کرد: بايد وضع موجود را با وضع مطلوب مقايسه کنيم، امروز کجا ايستاده‌ايم و بدانيم آرمان چه بوده که به کجا برسيم، اساساً مرده و زنده بودن يک انقلاب به اين است که آيا امروز آرمان‌هاي امروز انقلاب ما همان آرمان‌هاي ملت ما است. آيا مردم ما همان آرمان‌هاي را که در سال 1357 داشتند دارند؟ اگر همان آرمان‌ها هم امروز باشد انقلاب زنده و پويا است. آن روزي انقلاب از بين خواهد رفت که آرمان‌هايش آرمان‌هاي نسل جديد نباشد. يادگار امام تصريح کرد: ما مدعي هستيم که انقلاب ما زنده است دليل ما هم اين است که امروز همان آرمان‌هايي که ملت ما چهل سال پيش داشتند حالا نيز دارند و مردم همان آرمان‌ها را مي‌خواهند. لذا در اين دهه ما بايد بازگشت به آرمان‌ها داشته باشيم. ببينيم آرمان‌هاي ما کدام بوده است و براي نسل جديد و جامعه امروز روشن کنيم که قله کجاست، قرار است به کجا برسيم و امروز در کجا ايستاده‌ايم. وي اظهار داشت: امروز 3 يا 4 مورد از آرمان‌هاي ملت ايران و امام خميني را بازخواني خواهم کرد. ‌تا ببينيم که آيا امروز هم اين آرمان‌ها آرمان ملت ما است يا نيست؟ اگر اين آرمان‌ها امروز نيز آرمان ما باشد، مي‌توانيم با افتخار بگوييم که انقلاب ما زنده و پويا است. سيد علي خميني گفت: يکي از اساسي‌ترين آرمان‌هاي انقلاب ما استقلال‌طلبي بود، استقلال مانند اکسيژن در هوا و نعمتي است که وقتي هست ديده نمي‌شود اما وقتي نباشد و انسان خود را ذليل و تحت سلطه ديگران ببيند آن وقت است که ارزش استقلال براي او روشن مي‌شود. وي افزود: قبل از انقلاب براي يکا‌يک مردم اين معنا بود که بايد يا تحت سلطه شرق باشند يا غرب، به طوري که در بعضي اسنادي که از رژيم پهلوي وجود دارد بعضي از مسئولين بلند مرتبه پهلوي مي‌گويند: «‌چقدر بايد جلوي آمريکا کوتاه بياييم و امتياز بدهيم؟»‌ و هر چه امتياز مي‌دهيم اين‌ها سير نمي‌شوند. امروز هيچ کس به‌غير از فردي که مغرض و انصاف را رعايت نکند، هيچ کس منکر اين نيست که نظام برآمده از انقلاب نه نتها خو‌دش مستقل است بلکه تلاش کرده است که منطقه خودش را هم مستقل کند.

نوه بنيانگذار انقلاب عنوان کرد: مقام معظم رهبري خطاب به آمريکايي‌ها فرمودند: «ما آمريکا را در دهه 50 از کشور بيرون کرديم و دهه 90 از منطقه بيرون کرديم». وي در ادامه اظهار داشت: اگر يک روز رفت و آمد شاه کشور در سفارتخانه‌هاي کشورهاي غربي تصويب و تدبير مي‌شد. اينها که با بزک رسانه‌اي قابل انکار نيست. زماني که مستشاران آمريکايي در اين کشور هر کاري مي‌کردند و کسي نمي‌توانست به آن‌ها بگويد که بالاي چشم شما ابرو است امام فرياد زد و به شاه گفت: اين‌ها اگر به تو هم جسارت بکنند در اين کشور شما نمي‌توانيد آن‌ها را ماخزه و محاکمه کنيد.

امروز از نظر استقلال ما خودمان براي خودمان تصميم مي‌گيريم. اگر تصميم مي‌گيريم که در منطقه ورود کنيم خودمان تصميم مي‌گيريم. ‌اگر بخواهيم از کشوري دفاع کنيم خودمان تصميم مي‌گيريم، اينها براي ما ارزش است. اما اين استقلال بايد باطني باشد. ما توانسته‌ايم قدرت‌هاي شرق و غرب را از کشور بيرون کنيم. اما برادران و خواهران عزيز مهم‌تر از اين‌ها اين است که ما غرب زدگي و شرق‌زدگي را از قلب‌ها و ذهن‌هاي خودمان دور کنيم. اهميت اين استقلال بسيار بيشتر از استقلال ظاهري است. نوه امام ابراز داشت: امام مي‌فرمايند: ساده انديشي است که گمان شود با وابستگي فرهنگي استقلال ما امکان‌پذير است. امام به صراحت مي‌گويند اگر شما از نظر فرهنگي مستقل نباشيد در نهايت از ديگر جهات هم وابسته خواهيد شد. امروز بسياري از انديشمندان ما معتقدند که براي ما هم از نظر اقتصادي و هم از نظر و اجتماعي، مساله، مساله غرب زدگي است. به اين معنا که ارزش‌هاي ما را تغيير دهند. اگر فکر شما را دگرگون کردند يقين بدانيد از همه چيزتان عبور خواهيد کرد. امام مهمترين کاري که در تمام طول نهضت کرد اين بود که توانست ارزش‌هاي جامعه را عوض کند. امام کاري کرده بود که ساده زيستي ارزش شده بود. دومين آرماني که مي‌خواهم به آن اشاره کنم مساله آزادي‌خواهي است. آزادي تا جايي که مخل ديگران نباشد آرمان ملت ما بود. ملت ما از استبداد دوران شاه رنج مي‌ديد. امام با فرياد آزادي‌خواهي به ميان مردم آمد. امام مي‌فرمايد: حکومت اسلامي‌ يعني آزادي و استقلال، يعني ما هر جا به آزادي‌ها و استقلال‌طلبي‌هاي ملت نزديک شويم به حکومت اسلامي ‌نزديک شده‌ايم. حکومت اسلامي‌يعني آزادي و استقلال. امام مي‌گويد ما حجت داريم، کسي که حجت دارد از آزادي بيان نمي‌ترسد. کلام امام و اعتقاد امام اين بود کسي که حجت دارد از آزادي بيان نمي‌ترسد. بعضي‌ها خيال مي‌کنند اين تعبير آزادي بيان از غرب آمده است. خير ما اين‌ها را از امام داريم، امام هم از اسلام دارد. اسلام است که به دنبال آزادي و آزادگي است. در جاي ديگر مي‌فرمايد هيچ فردي حق ندارد جامعه يا ملتي را از آزادي محروم کند. در زمان شاه گفتند ما آزادي را اعطا مي‌کنيم. امام فرمودند همين جمله جرم است. مگر آزادي اعطا شدني است. آيا آزادي‌خواهي امروز هنوز آرمان ملت ما هست؟ اگر هست بدانيم که انقلاب اسلامي‌هنوز زنده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان