تاریخ 1396/11/10 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
اخاذي و جرائم متعدد سايبري با تصاوير خصوصي زن سهل‌انگار سمناني

سرويس حوادث :

رئيس پليس فتا استان سمنان از دستگيري يک مجرم که با انتشار تصاوير خصوصي يک کاربر زن سمناني دست به کلاهبرداري و اخاذي در فضاي سايبري مي‌زد، خبر داد.

سرهنگ حسين صادقي بيا اعلام اين خبر اظهار کرد: با گسترش قابليت‌هاي فضاي‌ مجازي به خصوص در حوزه شبکه‌هاي اجتماعي، شاهديم برخي کاربران بدون در نظر گرفتن تهديدات اين حوزه اقدام به اشتراک‌گذاري اطلاعات خصوصي خود از جمله تصاوير شخصي مي‌کنند که اين امر تاکنون منجر به تشکيل چندين پرونده در پليس فتا استان شده است.

وي اضافه کرد: در يکي از پرونده‌هاي تشکيل شده در اين پليس، يک متهم با سوء‌استفاده از تصاوير پرفايل شاکيه اقدام به ايجاد پروفايلي جعلي با مطالب کذايي کرده و با اين ترفند اقدام به اخاذي و کلاهبرداري در فضاي مجازي مي‌کرد.

وي افزود: در پي وصول يک فقره پرونده با موضوع انتشار و سوءاستفاده از تصاوير خصوصي در فضاي مجازي از دادسراي مرکز استان، مراتب براي رسيدگي در دستور کار اين پليس قرار گرفت.

رئيس پليس فتا استان سمنان تصريح کرد: اين فرد با بهره‌گيري از اطلاعات و تصاوير شخصي پروفايل شاکيه دست به ايجاد پروفايلي جعلي با مطالب کذايي کرده و از اين طريق، با ارتباط‌‌گيري با ساير کاربران به کلاهبرداري و اخاذي اقدام مي‌کرد.

وي با اشاره به پيگيري‌هاي شاکي اين پرونده و اقدام به موقع پليس گفت: در نهايت با اقدامات تخصصي انجام پذيرفته، متهم شناسايي با هماهنگي مقام قضايي در يک عمليات غافلگيرانه دستگير شد.

سرهنگ صادقي، حفظ حريم خصوصي و عدم اشتراک‌گذاري مطالب مهم در شبکه‌هاي اجتماعي را يک اصل برشمرد و خاطرنشان کرد: عدم رعايت اين اصل مي‌تواند زمينه‌هاي سوءاستفاده از اطلاعات کاربر را براي مجرمان سايبري فراهم آورد و حتي مشکلات فراواني براي آنها به وجود آورد.

رئيس پليس فتا استان سمنان با بيان اينکه در اين پرونده، متهم با سوء‌استفاده از مطالب منتشره شده از سوي شاکيه جرائم سايبري متنوعي را مرتکب شده بود، گفت: کاربران فضاي سايبر همواره بايد اين نکته را مدنظر قرار دهند که به هيچ عنوان خود زمينه ساز وقوع جرم در فضاي مجازي نباشند و بدانند هر مطلبي که توسط کاربران منتشر يا به اشتراک گذاشته مي‌شود، مي‌تواند توسط کاربران ديگر کپي و در نهايت مورد سوءاستفاده قرار گيرد.

به گفته وي انتشار عکس، فيلم، مشخصات کارت بانکي و مطالب خصوصي و مهم کاربر در شبکه‌هاي اجتماعي يک اشتباه بزرگ است که به راحتي مي‌تواند از سوي مجرمان سايبري مورد سوء‌استفاده قرار گيرد.

سرهنگ صادقي تاکيد کرد: هر چه اطلاعات مهم و محرمانه کاربر در فضاي سايبر يا شبکه‌هاي اجتماعي کمتر انتشار يابد به همان اندازه امنيت وي بيشتر و احتمال سوءاستفاده مجرمان سايبري نيز کمتر خواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان