تاریخ 1396/11/10 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
کنفرانس سوچي در غياب معارضان سوري آغاز شد
تماميت ارضي سوريه از مهمترين محورهاي گفت‌و‌گو در روسيه

اجلاس سوچي با موضوع سوريه امروز با حضور سه کشور ضامن آتش بس در اين کشور، نماينده سازمان ملل و نمايندگان دولت سوريه در روسيه آغاز مي‌شود. در ساعات اوليه روز گذشته ورود مهمانان اين اجلاس آغاز و اعضاي حزب مسير تحولات صلح‌آميز، حزب ملي جوانان سوريه، اتحاديه بازرگاني سوريه و حزب سوسياليست عربي و جبهه دمکراتيک سوريه از جمله نخستين گروه‌هايي بودند که به منظور شرکت در کنگره گفتگوهاي ملي سوريه که به ابتکار ايران، روسيه و ترکيه برگزار مي‌شود وارد سوچي شدند.

لازم به ذکر است، معارضان سوريه شنبه به عدم شرکت در کنگره گفت‌وگوي ملي سوريه رأي دادند. الکساندر لاورنتيف نماينده ويژه رئيس‌ جمهور روسيه در امور سوريه نيز روز گذشته عنوان کرد که مسکو هنوز هم اميدوار است که معارضان سوري تصميم خود را براي عدم حضور در کنگره گفت‌وگوي ملي سوريه در سوچي تغيير دهند. علي‌رغم اينکه ماريا زاخارووا سخنگوي وزارت خارجه روسيه اعلام کرده بود که کردها نيز در کنگره گفت‌وگوي ملي سوريه، شرکت مي‌کنند، ولي آنها اعلام کردند که در اين نشست حضور نخواهند يافت. سخنگوي وزارت خارجه روسيه روز شنبه عنوان کرد که «کنگره گفت‌وگوي ملي سوريه در سوچي برگزار خواهد شد چه معارضان در اين گفت‌وگوها شرکت کنند چه در اين مذاکرات حاضر نشوند». کاخ کرملين نيز روز گذشته (دوشنبه) تأکيد کرد، عدم حضور برخي از گروه‌هاي دعوت‌ شده به کنگره سوچي، از اهميت اين رويداد نمي‌کاهد. هيأت‌هاي ايران، روسيه و ترکيه در هشتمين کنفرانس بين‌المللي آستانه در اول دي ماه سال جاري با تأکيد بر تماميت ارضي سوريه بر برگزاري نشست مقدماتي ويژه در 19 و 20 ژانويه (29 و 30 دي) در سوچي توافق کردند و مقرر شد نهمين نشست نيز نيمه دوم فوريه برگزار شود.

دستيار ارشد وزير امور خارجه ايران در امور ويژه سياسي که بامداد روز گذشته در رأس هيأتي وارد سوچي شد در بدو ورود رايزني‌هاي دوجانبه و سه‌جانبه‌اي را با هيأت‌هاي شرکت کننده در کنگره گفت‌وگوي ملي سوريه آغاز کرد . حسين جابري‌انصاري شنبه هفتم بهم ماه نيز سفري يک روزه به دمشق داشت و با بشار اسد رئيس‌جمهور، وليد المعلم وزير خارجه و فيصل مقداد قائم مقام وزير خارجه سوريه ديدار و در خصوص آخرين تحولات سياسي و ميداني سوريه به رايزني پرداخت. در ديدار جابري‌انصاري با بشار اسد درباره کنگره گفت‌و‌گوي ملي سوريه در سوچي و همچنين آخرين تحولات سياسي و ميداني سوريه به ويژه وضعيت در شمال سوريه و منطقه عفرين و همکاري‌هاي دو کشور بحث و تبادل نظر شد.

سفير عراق در روسيه نيز تأييد کرد که کشورش به عنوان کشور ناظر در کنگره گفت‌وگوي ملي سوريه در شهر سوچي روسيه شرکت مي‌کند. حسين جابري‌انصاري دستيار ارشد وزير خارجه در امور سياسي، الکساندر لاورنتيف نماينده ويژه پوتين در امور سوريه و سدات اونال معاون منطقه‌اي وزارت خارجه ترکيه شنبه سي‌ام دي ماه در يک نشست مقدماتي در سوچي درباره آخرين هماهنگي‌ها براي برگزاري اجلاس کنگره گفت‌وگوي ملي سوريه شرکت کردند.

مذاکره‌کنندگان ارشد سه کشور ضامن روند آستانه در اين نشست، آخرين هماهنگي‌ها در مورد برگزاري اجلاس گفت‌وگوي ملي سوريه که در دهم بهمن ماه جاري در سوچي برگزار مي‌شود، را به عمل آوردند. حسين جابري‌انصاري 26 دي ماه نيز در تماس تلفني با فيصل مقداد قائم مقام وزارت خارجه سوريه در خصوص آخرين تحولات سوريه، روند آستانه و کنگره گفت‌وگوي ملي سوچي رايزني و تبادل نظر کرد.

گفت‌و‌گوهاي ملي سوريه در حالي امروز آغاز مي‌شود که شبکه خبري الجزيره روز يکشنبه مدعي دستيابي به نسخه‌اي از بيانيه پاياني کنفرانس سوچي درباره سوريه شد وبندهايي از اين بيانيه را منتشر کرد. بنا بر اعلام الجزيره، در اين پيش نويس آمده است که در پايان کنفرانس تشکيل کميته‌اي با مشارکت دولت سوريه و طيف وسيعي از هيات معارضان براي اصلاح قانون اساسي اعلام خواهد شد.

دعوت از سازمان ملل براي کمک به ساماندهي فعاليت کميته قانون اساسي در مذاکرات ژنو و پايبندي کامل به وحدت ملي و تماميت ارضي سوريه از ديگر بندهاي اين بيانيه عنوان شده است. طبق اين پيش‌نويس که الجزيره منتشر کرده است مردم سوريه تنها تعيين کننده آينده کشورشان از طريق دموکراتيک هستند و اينکه سوريه کشوري دموکرات و غيرطائفه‌اي مبتني بر حق شهروندي برابر است. اين پيش‌نويس همچنين متضمن اقدام براي تاسيس ارتش ملي يکپارچه جهت حفظ مرزها و حمايت از مردم، مخالفت قاطع با تمام اشکال تروريسم، افراط‌گرايي و فرقه‌گرايي و پايبندي به مبارزه با آنها، حمايت از حقوق بشر و آزادي‌ها در مقاطع بحران و عدم تبعيض در اين خصوص و تضمين سلامت آوارگان و مهاجران و حق آنها براي بازگشت به کشورشان است.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان