تاریخ 1396/11/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
تامين آب نياز اصلي استان و شهر دامغان

آب و آبرساني از جمله موضوع‌هاي مهم و حياتي است که بدون شک حيات جامعه‌ي بشري و توسعه‌ي اقتصادي و اجتماعي ملت‌ها ارتباط تنگاتنگي با آن دارد.منشا حيات و بقاي سرچشمه زندگي آب است و چگونگي انتقال و دسترسي به آن از جمله هنرهايي بوده که پيشينيان با رنج و زحمت فراوان به لحاظ شرايط اقليم خشک شهرستان دامغان مانند حفر کيلومترها قنات در اعماق زمين و يا ساختن سدي براي تقسيم آب چشمه علي که از آثار دوره‌ي ساساني است و يکصد و بيست بخش براي 20 قريه پايين دست بوده کوشيدند حيات و زندگي اجتماعي را در اين منطقه‌ي نيمه خشک توسعه دهند. اما با پيشرفت صنعت و تمدن شهري نحوه‌ي انتقال و مصرف نيز تغيير کرد و اکنون در شهرستان دامغان براي تامين آب شرب از 170حلقه چاه و يک رشته قنات و يک چشمه آب (چشمه علي) استفاده مي‌شود که اين منابع براي 22 هزار مشترک در شهر و با مصرف سرانه روزانه هر نفر 127 ليتر مي‌باشد که به طور ميانگين مصرف آب شرب مردم دامغان 11 هزار ليتر متر مکعب در روز است که با محاسبه‌ي مصرف کشاورزي روزانه به طور متوسط 84 هزار ليتر متر مکعب آب در اين شهر مصرف مي‌گردد و يا به عبارتي سالانه 31 ميليون متر مکعب از سهم 181 ميليون متر مکعبي آب مصرفي استان سمنان در اين شهر مصرف مي‌شود که بيش از 17 درصد آب مصرفي استان را به خود اختصاص مي‌دهد.

اما در اين ميان براي برنامه ريزي و آينده نگري و توسعه شهري که بيش از 17 درصد آب سالانه استان را به خود اختصاص مي‌دهد، نقشه‌ي راه آب با مجموعه‌اي جامع، هماهنگ و آينده نگر براي منابع و مباني، اهداف و سياست‌ها راهبردها و ساختارها و الزام به تحول در انتقال مبتني بر ارزش اسلامي به ويژه مصارف کشاورزي و با استناد به اسناد بالا دستي و بهره گيري منباع تجربي و چشم انداز روشن از آينده براي اين شهر ضروري است.

در حال حاضر درياچه‌ي چند منظوره شني با هسته رسي سد شهيد شاهچراغي که به منظور جمع آوري و انتقال آب چشمه علي جهت آبياري 1500 هکتار از اراضي دشت جنوب و کنترل و جلوگيري از سيلاب‌هاي شمالي دامغان و تامين آب شرب شهر با ارتفاع 57 متر و ظرفيت 24 ميليون متر مکعب اجرا شده و از سال 1383 تاکنون مورد بهره برداري قرار گرفته، ديگر بنا به دلايلي پاسخگويي تامين آب مورد نياز مصرف‌کنندگان نيست. حتي اجراي شبکه‌ي آبياري و زهکشي دشت دامغان با هدف بهبود شبکه آبياري 9600 هکتار از اراضي دامغان و با احداث حوضچه‌ي آبگير و شبکه‌ي انتقال که از طرح‌هاي ملي نيز مي‌باشد، نتوانسته نقشه راه آب دامغان را ترسيم کند.

به هرحال در اين شرايط حساس، لزوم انتقال و تامين آب از درياچه‌ي خزر به عنوان طرحي ملي با تمام حواشي آن به نظر مي‌رسد که تنها راه نجات تامين آب در استان سمنان و شهرستان دامغان مي‌باشد. طرحي که مي‌تواند در کنار طرح‌هاي ذکر شده و نيز يکپارچه سازي و همسوسازي طرح‌هاي آب و آب‌رساني فاضلاب در راستاي سياست‌ها و نيازهاي ملي و منطقه‌اي اولويت اصلي و خواسته‌ي به حق مردم دامغان باشد. انتقال آب از درياچه‌ي خزر در آينده مي‌تواند پاسخگوي نيازهاي مصرف به ويژه در کشاورزي و صنعت باشد تا از اين طريق گامي موثر جهت توسعه‌ي شهر صد دروازه برداشته شود. اين امر مستلزم ايجاد وحدت استاني و هماهنگي و همفکري با همه‌ي اهالي فن و متخصصان امر و نيز همراهي ائمه جماعات استان با مسئولين و در راس آن تعامل با مسئولين استان‌هاي شمالي است.

يک کارشناس سازمان آب از دامغان


نسخه چاپي ارسال به دوستان