تاریخ 1396/10/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
فرماندار دامغان:
يک ميليارد تومان اعتبار ملي به ميراث فرهنگي دامغان اختصاص يافت

دامغان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

فرماندار دامغان با اشاره به اينکه يک ميليارد و 160 ميليون تومان اعتبار به حوزه ميراث فرهنگي اين شهرستان گفت: اين ميزان اعتبار از محل اعتبارات ملي بوده و صرف 18 پروژه ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي شهرستان دامغان خواهد شد.

علي اصغر مجد شامگاه دوشنبه در دومين جلسه انجمن ميراث فرهنگي شهرستان دامغان اظهار داشت: در سال‌جاري 14 ميليارد تومان اعتبار در قالب تسهيلات اشتغالزايي با بهره 6 درصد با هدف ايجاد اشتغال به شهرستان دامغان اختصاص يافت که بخشي از اين اعتبار به حوزه ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي شهرستان دامغان اختصاص مي‌يابد.

وي اضافه کرد: در سال جاري همچنين 100 ميليون تومان اعتبار از محل اعتبارات استاني براي مرمت بام مسجد تاريخانه اختصاص يافت و در اختيار ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي دامغان قرار گرفت.

فرماندار دامغان با اشاره ظرفيت و پتانسيل موجود ميراث فرهنگي در اين شهرستان اظهار داشت: دامغان شهرستاني با پيشينه بالاي فرهنگي و تاريخي بايد به آثار تاريخي و فرهنگي آن توجه کرد و از اين توان و ظرفيت به خوبي بهره گرفت و به جهانيان اين آثار را به جهانيان معرفي کرد.

وي يادآورشد: برگزاري روز تاريخانه در 15 دي امسال با حضور باشکوه مردم و علاقه‌مندان به ميراث فرهنگي نشان از اهميت مسجد تاريخانه دارد و پيام دوستداران و حافظان ميراث فرهنگي به همگان صادر شد و اين مطلب را مي‌رساند که بايد به جايگاه ميراث فرهنگي کمک فراوان داشت.

وي افزود: يکي از اقدامات براي تقويت ميراث فرهنگي شهرستان دامغان ثبت جهاني مسجد تاريخانه در سازمان جهاني يونسکو است که براي ثبت جهاني اين مسجد تلاش و پيگيري‌هاي لازم در دستور کار قرار دارد و اميدواريم، به زودي شاهد اين رويداد تاريخي و جهاني باشبم.

مجد گفت: شهرستان دامغان با داشتن بيش از 2 هزار ميراث گران بهاي فرهنگي و تاريخي تاکنون 500 اثر شناسايي شد و از اين تعداد 126 اثر از آثار فرهنگي ثبت ملي است براي ثبت مابقي آثار در دستور کار قرار دارد.

در اين جلسه هريک از اعضا ديدگاه‌ها و نقطه نظرات خود را راجع به انجمن ميراث فرهنگي شهرستان دامغان بيان کردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان