تاریخ 1396/10/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
کهنه‌کاران بازيگري در جشنواره‌ فيلم فجر

در سي‌وششمين جشنواره فيلم فجر، علي نصيريان تنها بازيگر نسل قديمي سينماي ايران و جزو پنج پيشکسوت ماندگار بازيگري است که در اين دوره با فيلمي جديد به جشنواره مي‌آيد، در حالي که هيچ خبري از بازيگران زن پيشکسوت نيست.

«امپراطور جهنم» پرويز شيخ‌طادي جدا از حاشيه‌هايي که براي حضورش در جشنواره فجر از سال گذشته تاکنون داشته امسال با حضور يکي از بازيگران قديمي سينما همراه است.

علي نصيريان که تابستان امسال شب‌هاي زيادي را در سالن اصلي تئاتر شهر با نمايش «اعتراف» به کارگرداني شهاب حسيني ميزبان علاقه‌مندان بود، در جشنواره فجر فيلم «امپراطور جهنم» را دارد.

او سه سال قبل فيلم «ايران برگر» مسعود جعفري جوزاني در جشنواره داشت ولي با وجود فيلم‌هاي متعددي که در طول اين سال‌ها بازي کرده تاکنون سيمرغ بلورين بازيگري را از جشنواره فجر نگرفته است.

بازيگر فيلم‌هاي «بوي پيراهن يوسف»، «ناخدا خورشيد»، «گاو»، «ديوانه‌اي از قفس پريد»، «پستچي سه بار در نمي‌زند» و... در همکاري ديگري با شيخ‌طادي در فيلم «امپراطور جهنم» بازي کرده و پيش از اين هم در «شکارچي شنبه» اين کارگردان که امسال براي کسب دومين سيمرغ بهترين کارگرداني در بخش سوداي سيمرغ رقابت مي‌کند، حضور داشته است.

البته اين دو فيلم شباهت‌هايي به لحاظ موضوع با يکديگر دارند و به وقايع خاورميانه و اتفاقات تروريستي و داعش اشاره مي‌کنند.

ديگر بازيگر کهنه‌کار امسال جشنواره، داريوش ارجمند است که در سال‌هاي گذشته بيشتر در سريال‌هاي تلويزيوني بازي کرده است.

او امسال با درام عاشقانه «ماهورا» به کارگرداني حميد زرگرنژاد به جشنواره مي‌آيد و در کنار او بازيگران جواني همچون ساعد سهيلي، بهاره کيان‌افشار، يوسف مراديان، ميترا حجار، مونا فرجاد و کامران تفتي هم بازي مي‌کند.

بازيگر فيلم‌هاي «ناخدا خورشيد»، «سگ کشي»، «آدم برفي»، «ناصرالدين شاه آکتور سينما»، «کشتي آنجليکا» و «اعتراض» تاکنون دوباره برنده سيمرغ بلورين جشنواره در نقش اول و مکمل براي فيلم‌هاي «ناخدا خورشيد» و «سگ‌کشي» شده و چند بار ديگر هم کانديداي دريافت جايزه شده است.

اکبر عبدي هم يکي ديگر از بازيگران قديمي سينماي ايران است که در دهه گذشته گاهي با سالي بيش از سه فيلم حضور پررنگي در سينما داشته و امسال با فيلم «سوءتفاهم» احمدرضا معتمدي در جشنواره حاضر مي‌شود.

وي که اين روزها فيلم «عشقولانس» را هم بر پرده سينماها دارد، در جشنواره فيلم فجر دو بار جايزه بهترين بازيگر نقش مکمل مرد را براي فيلم‌هاي «مادر» و «خوابم مي‌آد» گرفته است.

بازيگر فيلم‌هاي «هنرپيشه»، «اجاره نشين‌ها»، «دزد عروسک‌ها»، «سفر جادويي»، «ناصرالدين شاه آکتور سينما»، «دلشدگان، «آدم برفي» و «روز فرشته» در فيلم‌هاي اخيرش خيلي کم فرصت تکرار نقش‌هاي ماندگاري که پيش از اين خلق کرده بود را داشته و در فيلم جديد معتمدي هم با مريلا زارعي، کامبيز ديربار و پژمان جمشيدي همبازي بوده است.

جمشيد ‌هاشم‌پور نيز از جمله بازيگراني است که خيلي از علاقه‌مندان به سينما نقش‌هاي خاطره‌انگيزي را از او به ياد دارند و امسال در دو فيلم «دارکوب» و «هايلايت» بازي او را در جشنواره مي‌بينيم.

او که سال گذشته فيلم «انزوا» را در جشنواره فيلم فجر داشت و چند ماه قبل هم فيلم «ملي و راه‌هاي نرفته‌اش» تهمينه ميلاني را روي پرده داشت، در دوره‌هاي اخير جشنواره فيلم‌هاي «من ديه‌گو مارادونا نيستم» و «هيس دخترها فرياد نمي‌زنند» را به نمايش گذاشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان