تاریخ 1396/10/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
داير کردن کارگاه چاپ بعد از ترک اعتياد
مسئولين کميته امداد دائما پيگير کارم هستند

اعتياد بلاي خانمان‌سوزي است که بسياري از افراد با تصورات واهي به آن پناه مي‌برند و سال‌هاي متوالي از بهترين دوران عمر خود را با آن تباه مي‌کنند.

به گزارش قومس؛ مسلم- م فردي است که ده سال از دوران طلايي عمر خود را درگير مواد مخدر بوده است و نهايتا تصميم به ترک مي‌گيرد و با کمک کميته امداد براي خود کارگاهي راه‌اندازي مي‌کند.

*ابتدا خودتان را معرفي کنيد و بگوييد از چند سالگي و چگونه به مواد‌مخدر روي آورديد؟

مسلم -م هستم 32 ساله و داراي مدرک سيکل. از سن 13 سالگي به خاطر شرايط نامناسب محل زندگي و کنجکاوي‌هاي دوران نوجواني تصميم گرفتم مواد مخدر را براي اولين بار تجربه کنم؛ ابتدا از سيگار شروع کردم و طولي نکشيد که به مواد ديگري هم آلوده شدم.

*زماني که مواد مصرف مي‌کرديد چه احساسي داشتيد و هزينه‌ي آن را چطور تامين مي‌کرديد؟

مصرف مواد باعث ايجاد نوعي سرخوشي کاذب مي‌شد ولي مشکلات زياد ديگري به همراه داشت و به خاطر وابستگي که برايم ايجاد شده بود مدام مجبور بودم مواد ديگري را جايگزين مواد قبلي کنم؛ مقداري از هزينه مواد را از خانواده مي‌گرفتم و مقداري را هم خودم تهيه مي‌کردم.

*چطور شد که به فکر ترک مواد افتاديد و چگونه اين کار را انجام داديد؟

ده سال از بهترين سال‌هاي عمرم را درگير مواد مخدر بودم ؛از مواد و مشکلاتي که به همراه داشت خسته شده بودم؛ از طرفي هم عقيده داشتم تشکيل زندگي بدهم به همين خاطر تصميم گرفتم براي هميشه مواد مخدر را کنار بگذارم، راه‌هاي مختلفي را هم تجربه کردم و يک سري کارهايي هم انجام دادم ولي آخرش بعد از مدتي دوباره به مواد برگشت مي‌خوردم تا اينکه توسط يکي از دوستانم با «کنگره 60» آشنا شدم.

*در خصوص «کنگره 60» بيشتر توضيح دهيد

«کنگره » بر خلاف ان‌جي‌او‌هاي ديگر معتاد را يک بيمار تلقي مي‌کند که بايد بيماري او درمان شود نه اينکه ترک شود و همانطور که اين بيماري به مرور وارد زندگي شخص شده بايد به مرور و بدون قطع ارتباط با اطرافيان از زندگي اش خارج شود؛ من حدود 11 ماه تحت درمان بودم و پس از آن بهبود يافتم.

*از نحوه‌ي آشنايي‌تان با کميته امداد بگوييد.

من با کميته امداد به خاطر آن‌که مادرم تحت پوشش بود تا حدودي آشنا بودم و همان زمان که دوران درمان را سپري مي‌کردم در يکي از همايش ها بيشتر با فعاليت‌هاي اين نهاد آشنا شدم و به همين خاطر بعدا براي وام اشتغال به آن‌جا مراجعه کردم.

* چقدر وام از کميته امداد گرفتيد و آن را براي چه کاري صرف کرديد؟

از آنجا که حدود 4 سال در يک چاپخانه کار مي‌کردم تا حد زيادي با اين کار آشنايي داشتم و بعد از گرفتن وام تصميم گرفتم يک کارگاه چاپ داير کنم؛ 15 ميليون وام با بهره 4 درصد از کميته امداد به من دادند و حدود 30 ميليون هم خودم جور کردم که توانستم با آن يک کارگاه اجاره کنم و دستگاه‌هاي مورد نياز را بخرم.

*کميته امداد چه نقشي در زندگي شما داشت؟

نقش کميته امداد بسيار مهم و ارزنده بود؛ به نظر من پيگيري‌هايي که بعد از دادن وام انجام مي‌دهند موثرتر و بهتر است؛ مسئولين کميته امداد دائم به کارگاه من سر مي‌زنند و مشکلات را بررسي مي‌کنند.

*آيا درآمد کارگاه کفاف زندگي‌تان را مي‌دهد؟

من و همسرم با کمک هم خرج زندگي سه نفره‌مان را درمي‌آوريم و يک نيروي ديگر هم براي انجام کارهاي ديگر گرفته‌ام؛ ان‌شالله به فکر توسعه کارگاه در آينده هستم.

عليرضا عربي خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان


نسخه چاپي ارسال به دوستان