تاریخ 1396/10/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
بانوي هنرمند سرخه‌اي:
توانمندي‌مان در توليد بالاست
مردم کالاهاي نامرغوب وارداتي نخرند

بانوي هنرمند سرخه‌اي گفت: مردم کالاهاي نامرغوب وارداتي را خريداري مي‌کنند و بيشتر توجهشان به مارک است نه مرغوبيت و دوام کار؛ اين در حالي است که ما در کشور خودمان هم توانمندي‌مان در توليدات بالاست و هم توليداتمان از مرغوبيت قابل‌توجهي برخوردار است.

صفيه مونسان يکي از کارآفرينان نمونه سرخه‌اي و هنرمند برتر صنايع‌دستي در رشته حوله‌بافي است؛ وي تاکنون در بيش از 30 جشنواره شرکت کرده و موفق به کسب 40 لوح تقدير از جشنواره‌هاي مختلف شده است.

اين بانوي کارآفرين گفت: در اين هنر بهتر است از الياف طبيعي استفاده شود و طرح و نقش بر روي حوله‌ها زده شود؛ اما با توجه به ظريف بودن الياف و صرف وقت بيشتر و تبعا افزايش قيمت‌ها باعث مي‌شود که استقبال و فروش کاهش پيدا کند؛ بنابراين بنده بيشتر کارها را با استفاده از نخ مخمل، پلي‌استر و کاموا انجام مي‌دهيم.

مونسان با بيان اينکه در سال 96 تعداد 25 کارآموز داشتم که تعدادي از اين‌ها بعد از آموزش و فراگيري اين حرفه مشغول به کار شده‌اند و از قبال اين حرفه نان درمي‌آورند براي خانواده‌شان، افزود: از اين تعداد سه نفر از طريق کميته امداد امام خميني (ره) سرخه معرفي‌شده بودند که بعد از فراگيري اين هنر با وامي که از اين نهاد دريافت کردند؛ هم‌اکنون مشغول به کار هستند و از اين جهت بسيار خرسندم و احساس خوبي دارم و فکر مي‌کنم که توانسته‌ام ذره‌اي مفيد باشم. وي افزود: در حال حاضر 167 بافنده دارم که در صورت نياز دست بافته‌هاي آن‌ها را نيز خريداري مي‌کنم و برايشان به فروش مي‌رسانم.

اين بانوي هنرمند سرخه‌اي گفت: در همين سال در دو نمايشگاه دست بافته‌ها از جمله حوله و روميزي، پادري و... که همگي کار دست هستند را در دو نمايشگاه شاهرود و اروميه به نمايش گذاشتم که خوشبختانه با اقبال عموم مواجه شد و آن‌ها که در اين نمايشگاه از من خريد مي‌کردند باورشان نمي‌شد که اين‌يک هنر دست ايراني باشد و فکر مي‌کردند که اين دست بافته‌ها وارداتي هستند که با توضيحاتي که به آن‌ها دادم خيلي استقبال کردند و فروش خوبي هم در آن نمايشگاه‌ها داشتم.

مونسان به يکي از مشکلات عمده حيطه صنايع‌دستي اشاره کرد و گفت: بنده انتظارم و گلايه‌مندي‌ام از مردم کشورم اين است که کالاهاي نامرغوب وارداتي را خريداري مي‌کنند و بيشتر توجهشان به مارک است نه مرغوبيت و دوام کار اين در حالي است که ما در کشور خودمان هم توانمندي‌مان در توليدات بالاست و هم توليداتمان از مرغوبيت قابل‌توجهي برخوردار است و بنابراين درخواستم اين است که توجه بيشتري به کالا و توليد داخلي شود. وي افزود: پيشنهادم به مسئولان به ويژه مسئولان استاني اين است که در مراسم‌ها، همايش‌هاي و برنامه‌هاي مختلفي که برگزار مي‌شود و در آن هدايا به ميهمانان مي‌دهند و يا تجليلي در آن از فرد و افرادي مي‌شود؛ صنايع‌دستي استانمان را هديه بدهند؛ اين حرکت اثرات بسيار زيادي دارد؛ يکي اينکه حمايت از توليدکننده و کارآفرينان استانمان است؛ ديگر اينکه معرفي صنعت دست و هنر هنرمندان استاني به ساير هم‌وطنانمان در اقصي نقاط کشور است و همچنين تشويق و دلگرمي توليدکننده را نيز به دنبال دارد.

اين بانوي هنرمند ادامه داد: و اما گلايه‌اي که از مسئولان شهرستانم سرخه دارم اين است که با توجه به اينکه سرخه موقعيت و ظرفيت خوبي در پليس راه اين شهرستان دارد؛ پيش از اين پيشنهاد داده بودم که مغازه‌اي را در اختيار من در همان مکان بدهند؛ اما متأسفانه اين پيشنهاد من تا کنون با بي‌مهري مسئولان مواجه شده است؛ در صورتي که اگر اين امر اتفاق مي‌افتاد علاوه بر اينکه سودي براي من داشت و مي‌توانستم نتيجه کارم را بيش از اين ببينم مي‌توانستم اين هنر کهن که از قديم الايام در سرخه بوده است را به ساير مردم نيز معرفي کنم که هم براي سرخه و هم براي استانمان مثمرثمر بود.

مونسان که درد دل‌هاي زيادي داشت در ادامه گفت: گلايه ديگر من از هم صنفي‌هايم است که به من مي‌گويند شما با آموزش اين هنر به ديگران باعث کساد کار ما شده اي؛ ولي من در جواب به آنان گفته‌ام که مي‌خواهم اين هنر دست سرخه‌اي و سنت ديرين شهرم با آموزش به جوانان زنده بماند و با بهره گيري از ايده‌هاي جوانان اين کار رونق و تنوع بهتري پيدا کند و افرادي که نياز مالي دارند از اين طريق امرار معاش کنند؛ بنابراين تا جايي که در توانم باشد براي ارتقاي اين هنر تلاش مي‌کنم.

وي خاطرنشان کرد: افراد علاقه‌مند به يادگيري اين حرفه مي‌توانند پس از آموزش از فني و حرفه‌اي مدرک دريافت کنند؛ از تسهيلات بانکي بهره‌مند شوند و بتوانند کارگاهي مستقل براي خود راه اندازي کنند؛ بنده نيز حاضرم که از اين افراد با خريد کارهايشان حمايت کنم. وي افزود: براي انجام اين کار مکاني را در نظر گرفته است و کليه وسايل مورد نياز را خود تهيه نموده است و کساني که در آن جا مشغول به کار هستند هيچ‌گونه هزينه‌اي متحمل نمي‌شوند و فقط در آنجا حوله مي‌بافند.

مونسان گفت: حوله‌هايي که مي‌بافيم در رنگ‌هاي متنوع وبا نخ‌هاي مختلفي چون پلي استر، مخمل، کاموا، ابريشم و... ارائه مي‌شود البته ما غير از حوله‌بافي کارهايي چون فرش بافي، شمد بافي، حوله استخر، روپشتي، پادري و... را نيز داريم که در صورت تمايل مشتريان به آن‌ها عرضه مي‌کنيم.

وي در پايان گفت: من آماده‌ام کساني که تمايل دارند مشغول به اين کار شوند ولي شرايط لازم را ندارند از آن حمايت کنم و زمينه کار آن‌ها را در کارگاه خود براي آن‌ها فراهم آورم تا به اين وسيله زمينه اي‌ابراي ماندگاري اين هنر زيباي سرخه‌اي فراهم شود.

حسن عربي خبرنگار روزنامه پيام استان در شهرستان سرخه


نسخه چاپي ارسال به دوستان