تاریخ 1396/10/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
گسترش فرهنگ صلح و سازش از مهم‌ترين اهداف تشکيل ستاد ملي صبر است

سرويس خبر

گسترش فرهنگ صلح و سازش از مهمترين اهداف تشکيل ستاد ملي صبر است.

رئيس کل دادگستري استان سمنان در اولين جلسه ستاد ملي صبر استان در جمع اعضاي اين ستاد با بيان مطلب فوق عنوان کرد: با توجه به اينکه امروز با حجم زيادي از پرونده‌ها در دستگاه قضا مواجه هستيم، تشکيل چنين ستادهايي مي‌تواند در افزايش فرهنگ صلح و سازش موثر باشد.

به گزارش روابط عمومي دادگستري کل استان سمنان، سيد‌محسن مظهري با بيان اينکه ورود حجم زيادي از پرونده‌ها به دستگاه قضا زيبنده جامعه اسلامي نيست، گفت: در استاني داراي حدود 700 هزار نفر جمعيت با ورود حدود 90 هزار پرونده مواجه هستيم که جاي تامل دارد.

وي با اشاره به اينکه در حال حاضر دادگستري بيمارستان بيماري‌هاي اجتماعي شده است، افزود: وقوع جرم و همچنين شکل‌گيري دعوا در جامعه معلول است و براي مواجهه علمي و منطقي بايستي به سراغ علل و ريشه‌هاي آن رفت که در اين ميان مشکلات، کاستي‌ها و نارسائي‌هاي فرهنگي نقش غير‌قابل انکاري دارد.

سيدمحسن مظهري گفت: پرونده‌هايي که با اين حجم زياد تشکيل مي‌شود، علاوه بر هزينه‌هاي زيادي که در جامعه ايجاد مي‌شود، موجب تضعيف انسجام اجتماعي در جامعه خواهد شد.

وي يکي از رسالت‌هاي معاونت فرهنگي قوه قضائيه را ارتقائ فرهنگ عمومي دانست و گفت: طمع، حرص و کمرنگ شدن عواطف انساني و همچنين نقض عهد و پيمان، بي‌توجهي به حقوق ديگران و تضعيف روحيه عفو و اغماض از مهمترين عوامل وقوع جرم و اختلاف در جامعه هستند.

وي در بخش ديگري از سخنانش گفت: دومين اتهام استان اهانت و فحاشي است که حکايت از پايين بودن آستانه تحمل مردم دارد.

وي گفت: انتظار دستگاه قضا از نهادهاي فرهنگي و مراجع مربوط اعم از حوزه‌هاي علميه، ائمه جمعه و جماعت، سازمان تبليغات اسلامي، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، صدا‌و‌سيما، آموزش‌و‌پرورش و دانشگاه‌ها هم توجه به خطر خاموش و بي‌سروصدايي است که از اين ناحيه نظام اسلامي را تهديد مي‌کند و اهتمام معاونت فرهنگي قوه قضائيه در خصوص تشکيل ستاد ملي صبر با هدف احيائ ارزش‌هاي انقلاب اسلامي و اصلاح فرهنگ عمومي بوده است که تحقق آن مستلزم همگرائي و هم‌افزائي همه اعضائ ستاد به منظور فضاسازي لازم، گفتمان‌سازي و نهايتا فرهنگ‌سازي مي‌باشد.

در ادامه اين جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمين محمد‌تقي جلالي معاونت فرهنگي دادگستري استان نيز درباره اهداف تشکيل ستاد ملي صبر گفت: گسترش فرهنگ صلح و سازش، ارتقاي فرهنگ مودت، اعتلاي فرهنگ قانونمداري، احترام به حقوق ديگران، کاهش پرونده‌هاي دستگاه قضا از جمله اهداف تشکيل ستاد ملي صبر در استان است.

وي گفت: مهم‌ترين وظايف اين ستاد هماهنگي با دستگاه‌ها براي فرهنگ‌سازي در عرصه صبر است.

وي همچنين تبليغ، ترويج و ارائه مشاوره‌هاي حقوقي در مساجد و دانشگاه‌ها و هيات‌هاي مذهبي را در ترويج فرهنگ صلح و سازش موثر دانست.

معاون قضائي دادگستري کل و رئيس شوراي حل اختلاف استان سمنان هم در اين جلسه گفت: در هشت‌ ماهه ابتداي امسال 23 هزار و 15 پرونده در شوراي حل اختلاف استان وارد شد که از اين تعداد بيش از 6 هزار پرونده منجر به صلح و سازش شد.

وي گفت: از لحاظ رتبه و جايگاه صلح و سازش رتبه و ميانگين استان سمنان از ميانگين کشوري بالاتر است.

محمد‌علي اميري خاطرنشان کرد: يکي از موانع صلح و سازش افراد در جامعه به جاي اخلاق‌مداري حقوق‌مداري است.

تقدير از فعالان در زمينه فرهنگ صلح و سازش، تشويق قضات فعال در اين زمينه، تقويت واحدهاي مشاوره و همچنين برگزاري کارگاه‌هاي مشاوره براي فرهنگ‌سازي صلح و سازش از جمله مصوبات اين جلسه بود.

دراين جلسه برخي از موثران فرهنگي نظرات خود را در رابطه با ترويج و ارتقاي فرهنگ صلح و سازش بيان کردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان