تاریخ 1396/10/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان:
برنامه‌هاي کشاورزي سمنان با شرايط خشکسالي منطبق شود

سرويس خبر:

رئيس سازمان جهاد کشاورزي سمنان با بيان اينکه تغيير اقليم کشور اين استان را تهديد مي‌کند، گفت: برنامه‌ريزي‌هاي کشاورزي استان با شرايط خشک‌سالي منطبق شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، سيد حسن ميرعماد در جلسه هم‌انديشي درباره تغيير اقليم و پيامدهاي‌ آن در بخش کشاورزي استان سمنان به ميزباني جهاد کشاورزي سمنان با بيان اينکه اثرات تغيير اقليم در جهان به وضوح قابل مشاهده است، ابراز داشت: برنامه‌ريزي‌هاي بخش کشاورزي سمنان بايد با شرايط خشکسالي منطبق شود. وي با بيان اينکه تغيير اقليم در استان سمنان نسبت به کشور بيشتر مشاهده مي‌شود، افزود: تغيير فلور و فون مراتع، زودرسي محصولات کشاورزي به دليل افزايش دما، تغيير فيزيولوژي گياهان، تغيير در جمعيت، نوع و زمان حضور آفات و بيماري‌ها، يخبندان تنها برخي از پيامدهاي تغيير اقليم در بخش کشاورزي محسوب مي شود.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي سمنان افزايش دما، وقوع سيلاب‌هاي مخرب، بيابان‌زايي، طوفان، افزايش تبخير، افزايش گازهاي گلخانه‌اي و غيره برخي را از پيامدهاي تغيير اقليم برشمرد و ابراز داشت: با تغيير اقليم استان نيز با مخاطراتي مواجه شده است که بايد توجه به آن در مديريت استاني لحاظ شود.

ميرعماد با بيان اينکه تهديد تغيير اقليم در استان سمنان جدي است، تصريح کرد: کاهش بارندگي، افزايش درجه حرارات زمين، زياد شدن گازهاي گلخانه اي به صورت تدريجي بر روي کشاورزي اثر گذار است، لذا بايد براي آن راهکاري انديشيده شود.

وي با بيان اينکه 90 درصد اقليم استان سمنان داراي آب و هوايي خشک و نيمه خشک است، افزود: پيامدهاي اين تغييرات به تدريج در حال وقوع است، لذا بايد در بخش کشاورزي به دنبال محصولات بازار پسندي باشيم که بتوانند منطبق با تغيير اقليم و خشکسالي مقاومت بالايي داشته باشند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان