تاریخ 1396/10/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
علي مطهري در پنجمين کنگره حزب همبستگي:
ولايت فقيه اين نيست که صرفا ساکت باشيم و تملق و چاپلوسي کنيم

گروه سياسي: پنجمين کنگره حزب همبستگي در محل سالن همايش‌هاي صدا و سيما و با حضور شخصيت‌هاي سياسي، فرهنگي و اجتماعي کشور برگزار شد. علي مطهري، مجيد انصاري، حسين کمالي، محمود ميرلوحي، پروانه مافي،احمد حکيمي‌پور، الهه کولايي و داريوش قنبري از جمله فعالان سياسي حاضر در اين کنگره بودند.گفتني است اعضاي شوراي مرکزي و بازرسي حزب همبستگي نيز مشخص شدند.

محمد سالاري در اين کنگره به روند تاسيس اين حزب اصلاح‌طلب اشاره کرد و گفت: حزب همبستگي از نخستين احزاب اصلاح‌طلبي بود که پس از پيروزي گفتمان اصلاحات در سال 77 از کميسيون ماده 10 احزاب مجوز گرفت و پا به عرصه فعاليت سياسي و حزبي گذاشت و در فرايند سياسي اصلاح‌طلبان و بحث توسعه سياسي کشور از جمله رعايت و حفظ حريم خصوصي و گسترش آزادي خواهي و نهادينه کردن فرهنگ تحزب تلاش کرد. قائم‌مقام حزب همبستگي به فعاليت‌هاي اين مجموعه سياسي در چند سال گذشته اشاره کرد و اظهارداشت: حزب همبستگي در کنار ساير احزاب اصلاح‌طلب که به مشي اصلاح طلبي باور دارد در انتخابات‌هاي گذشته به ويژه سال 92 و 96 تلاش بسياري براي عدم تسلط پوپوليسم بر امور کشور انجام داد و ضمن حمايت از دولت روحاني و پيگيري وعده‌هاي رييس جمهور، بر تحقق مطالبات مردم تاکيد دارد و حمايت مطالبه محور را سر لوحه قرار مي‌دهد.

مطهري در ابتداي سخنان خود در کنگره حزب همبستگي در مورد وجود احزاب اظهارکرد: احزاب هم مزايا و هم معايبي دارد و البته مزاياي آنها به معايب مي‌چربد و بستگي به اين دارد که ما با معايب حزب مبارزه کرده و آنها را رفع کنيم.

وي افزود: هر حزبي يک اتاق فکر براي کشور است. حزب مي‌تواند کادر مورد نياز حکومت را ايجاد کند و از ورود افراد فرصت طلب به صحنه قدرت جلوگيري کند و نقش آگاهي بخشي به مردم و تسهيل کار مردم در زمان انتخابات را داشته باشد. نايب رئيس مجلس اظهار کرد: اما يکي از معايب حزب آفت حزب پرستي و از بين رفتن استقلال فکر اعضاي حزب است. گاهي حزب به صورت معبود در مي‌آيد و روح حقيقت جويي و علمي‌در انسان را از بين مي‌برد همچنين پيدا شدن تعصب حزبي يکي از موانعي است که در راه استقلال فکر انسان وجود دارد.نماينده مردم تهران در مجلس اظهارکرد: محدود شدن به بخشي از جامعه و فراگير نبودن از ديگر معايب حزب است که شايد به همين جهت بود که امام (ره) و شهيد مطهري مخالف تشکيل حزبي بودند که صرفا موسسان آن روحانيان باشند. معتقد بودند حزب بخشي از جامعه را در بر مي‌گيرد و بخشي را نه و بهتر است روحانيون حزب تشکيل ندهند و از ابتدا با تشکيل حزب جمهوري اسلامي‌ايران مخالف بودند اما با اصرار شهيد بهشتي و مرحوم‌هاشمي‌تشکيل شد.

اين عضو هيئت رييسه مجلس در ادامه بيان کرد: بايد برداشت درست از اصل ولايت فقيه داشته باشيم. ولايت فقيه تعطيلي عقل نيست که يک نفر فکر مي‌کند و بقيه عمل مي‌کنند بلکه همه بايد فکر کنند و همه اظهار نظر کنند و در نهايت حکم ولايت فقيه ملاک باشد؛ لذا جايي که خطايي رخ مي‌دهد بايد حرفمان را بزنيم. اين نيست که صرفا ساکت باشيم و تملق و چاپلوسي کنيم.

وي افزود:‌هاشمي‌جايي که مي‌ديد خطايي رخ مي‌دهد حرف مي‌زد. نمونه آن را در رفتار شهيد مطهري با امام (ره) شاهد هستيم که عليرغم اينکه شهيد مطهري در فاصله کوتاهي از پيروزي انقلاب به شهادت رسيد اما گاهي نظر امام (ره) را تغيير داد لذا بايد در جايي که لازم است صحبت کرده و نظراتمان را بيان کنيم.

مطهري يادآور شد، در روز ورود امام (ره) به ايران اعلام شده بود که قرار است مادر رضايي‌ها از کشته شدگان گروهک تروريستي منافقين به عنوان نماينده‌هاي شهداي ايران پيامي‌را قرائت کند. اين خبر به گوش شهيد مطهري رسيد و ايشان گفت صلاح نيست اين اتفاق بيفتد. منافقين در اينجا مي‌خواهند از نام امام (ره) استفاده کنند.

مطهري افزود: بنابراين در کميته استقبال از امام (ره) هم آقايان عسگر اولادي، ناطق نوري و کروبي هر سه نفر اين را تعريف کردند که ما با پاريس تماس گرفتيم با مرحوم حاج احمدآقا و گفتيم که به صلاح نيست و نبايد انجام شود قبول نمي‌کرد تا اينکه خود شهيد مطهري تماس گرفت و با عتاب به مرحوم حاج احمد آقا گفت احمد مراقب باش بيت امام مثل بيت آيت‌الله بروجردي نشود. اگر اين کار را کرديد من با شما کاري ندارم. بعد از 10، 15 دقيقه تماس گرفتند و اعلام کردند که امام (ره) گفته‌اند هرچه مطهري مي‌گويد عمل کنيد. البته معلوم نيست که خود امام (ره) قبول کردند يا نظرات اطرافيان ايشان هم در آنجا موثر بوده است. در نهايت تهديدي که شهيد مطهري کرد باعث شد تا برنامه تغيير کند و بر همين اساس است که مي‌گويم بايد نگاهمان را به اصل ولايت فقيه اصلاح کنيم.

نايب رئيس مجلس در ادامه اظهار کرد، زماني هم که امام (ره) حکم لاهوتي را نوشته بودند شهيد مطهري با ايشان صحبت مي‌کند و مي‌گويد آقاي لاهوتي انقلابي است اما در دو سالي که در زندان بوده گرايش به گروهک منافقين پيدا کرده است. بنابراين حکم را پس گرفته و گفتند چه کسي مناسب است و ايشان مهدوي کني را انتخاب مي‌کند و حتي خود آقاي مهدوي کني مي‌گويد که بنده نامه خودم را با دست خط شهيد مطهري و امضاي امام دارم.

اين عضو هيئت رئيسه مجلس در بخش ديگري از سخنان خود اظهار کرد: در شرايط امروز و بعد از حوادث اخير مجلس و دولت نبايد حالت انفعال پيدا کنند؛ اگر لازم است فعلا قيمت بنزين افزايش يابد و از اين منبع اصلاحات اقتصادي انجام شود. اين طور نباشد که بعد از چند تا شلوغي همه بگويند بنزين افزايش پيدا نمي‌کند و يارانه کسي قطع نمي‌شود.

وي يادآور شد: همين عربستان چند روز پيش قيمت بنزين را دو برابر کرد. البته تسهيلاتي را هم ايجاد کرد و برخي از اقشار معاف شدند لذا اگر مصلحت جامعه اقتضا مي‌کند که قيمت بنزين بالا برود و يا يارانه اکثريت قطع شود، بايد اين کار صورت گيرد.

وي تاکيد کرد: در حال حاضر در مجلس و دولت فضاي خوبي حاکم نيست. انفعالي عمل مي‌کنند در مجلس هم گفتم يکي از آفت‌هاي اين مسئله اين است که ممکن است عده‌اي تصور کنند با دو تظاهرات مي‌توانند تصميمات را تغيير دهند.

مطهري همچنين با اشاره به ريشه اينگونه اتفاقات اظهارکرد: ريشه اين حوادث بيشتر جنگ قدرتي است که بين مسئولان کشور وجود دارد؛ اگر به تبليغات زمان انتخابات برگرديم متوجه مي‌شويم در آن زمان هم رفتاري که آقاي قاليباف و آقاي روحاني داشتند و کمتر از آن رفتاري که آقاي رئيسي داشت در روح و روان مردم تاثير خود را برجاي گذاشته است؛ اينکه بگوييم اين 3000 ميليارد يا 8000 ميليارد را چه کسي برد يا چه کسي خورد شايد درست نباشد و ممکن است خيلي از اين موارد و اختلاس‌هايي که نام برده مي‌شود، معوقات بانکي باشد؛ در واقع دزدي نشده اختلاسي نشده بايد بروند پول را برگردانند.

اين نماينده مجلس همچنين به ضرورت به رسميت شناختن حق اعتراض در کشور اشاره کرد و گفت: امروز يک گام پا را فراتر گذاشته‌ايم. سال 88 کسي جرات نمي‌کرد، اما امروز مي‌بينيم هم اصولگرايان و هم اصلاح‌طلبان حق اعتراض را قبول دارند اما اصلاح‌طلبان همان موقع هم مي‌گفتند.

وي خاطر نشان کرد: بايد اعتراض را در جمهوري اسلامي‌به رسميت بشناسيم و اين به معني براندازي و مخالفت با ولايت فقيه نيست. ما هم مانند بقيه کشورها بايد اجازه دهيم مردم در يک فضا و مکان مناسب کار خود را انجام دهند. نبايد از شعار دادن مردم و توهين مردم به مقامات بترسيم.

وي در ادامه اظهار کرد: صحبت کردن با جوانان و دانشجويان تاثيرگذار است که متاسفانه مسئولين چنين ارتباطي را ندارند. بنده از کساني هستم که بيشترين حضور را در دانشگاه‌ها دارم و مي‌بينم که چقدر اين تعامل تاثيرگذار است، اما متاسفانه اين ارتباطات خيلي کم است و اگر هم وجود دارد به صورت کلاسيک و رسمي‌بوده و هدفي برآورده نمي‌شود.

مطهري ادامه داد: نبايد جوانان و دانشجويان را به انقلابي و غيرانقلابي و ارزشي و غيرارزشي تعبير کنيم. بايد بگوييم همه انقلابي هستند. امام جوانان مشروب خور را به تظاهرات شاه کشاند و کم کم اينها متحول شدند؛ تحولات روحي پيدا کردند و حتي به جبهه‌ها رفتند. آن قدر مردم را دسته بندي و خط کشي نکنيم.

مطهري با بيان اينکه در اين اعتراضات شاهد عدم حضور معترضان 88 بوديم، گفت: شعارهايي از سنخ شعار 88 نداشتيم و به اين دليل است که اتهاماتي که مي‌زنند که برانداز و ضدانقلاب هستند غلط است. بايد نگاهشان را به معترضان 88 تغيير دهند.

اين نماينده مجلس همچنين با تاکيد بر فارغ شدن نظاميان از سياست و اقتصاد گفت: امام به شدت هشدار مي‌داد که نظاميان بايد از سياست خارج شوند. يکبار يکي از فرماندهان سپاه درباره اتفاقي در مجلس اظهار نظر کرده بود. امام با تندي گفت به سپاه چه مربوط که در مجلس چه مي‌گذرد؟ لذا مصلحت کشور، سپاه و ساير نظاميان اقتضا مي‌کند که وارد سياست نشوند. معني ندارد که سپاه در مورد انتخابات، سياست خارجي، برجام يا اينکه مذاکره کنيم يا نه وارد شود. مصلحت نظامي‌ها چنين اقتضايي را ندارد. اما متاسفانه امروز نظامي‌ها وارد سياست شده و عملکرد حزبي دارند.

مطهري در ادامه اظهار کرد: مسئله ديگر تعيين تکليف نهادهاي زير مجموعه رهبري از قبيل ستاد اجرايي فرمان امام (ره) و بنياد مستضعفان است که اينها بعد از سرنگوني حکومت شاه براي تعيين تکليف اموال به طور موقت ايجاد شدند، اما امروز به شکل کارتل و تراست‌هاي اقتصادي درآمدند و بخشي از اقتصاد کشور در دست اينهاست و بايد اصلاح شوند؛ جز اين راه، راه ديگري نداريم. هر کسي يا هر نهادي که درآمدي دارد بايد ماليات بدهد؛ معني ندارد که بگوييم آستان قدس معاف از ماليات است.

مطهري در پايان با تاکيد بر وحدت اظهار کرد: يکي از عوامل انقراض امتها و اجتماعات در قرآن تفرقه و تشتت شمرده شده است. نمونه آن ر ا در زمان جنگ عثماني‌ها هم داريم که خاورميانه را به اردن، سوريه، لبنان و ... تقسيم کردند. همه را به جان هم انداختند. اسرائيل را به راه انداختند و 70 سال است که گير داستان اسرائيل هستيم و همه اينها به خاطر تفرقه‌اي بود که بين مسلمانان ايجاد شد. لذا امروز بايد بيش از پيش به وحدت فکر کنيم.

بايد گفت‌وگو نسبت به احزاب شکل بگيرد

حجت الاسلام مجيد انصاري نيز در اين کنگره اظهارکرد: بايد گفت‌وگو نسبت به احزاب شکل بگيرد و جا دارد احزاب مختلف کشور با يکديگر بنشينند و اتفاقات اخير را بررسي کنند که چرا چنين اتفاقاتي رخ داده است.وي افزود: مساله حزب براي اقناع مردم و نمايش دموکراسي در قانون اساسي ايران مورد توجه ويژه قرار گرفت ولي هنوز تحزب به معناي گسترده و موثر آن در کشور شکل نگرفته است.وي با اشاره به مساله امر به معروف و نهي از منکر اظهار کرد: نهي از منکر و امر به معروف يکي از ارکان تشريع و فروع دين است که يکي از کارکردهاي مهم احزاب اين مساله است که آن را در رابطه با عملکرد دولت‌ها مي‌توانند انجام دهند. انصاري در ادامه گفت: چاره‌اي جز تشکيل احزاب قدرتمند نداريم تا ماهيت امر به معروف و نهي از منکر را بفهمند و توان امر و نهي کردن را به گونه‌اي که موثر باشد پيدا کنند و اين امر جز با هم افزايي مردم در قالب حزب امکان پذير نيست.انصاري گفت: جلوگيري از فروپاشي قدرت‌ها جز با شناخت عمومي‌مردم از طريق احزاب آگاه به مسائل امکان پذير نيست.

سيد محمود ميرلوحي نيز طي سخناني در پنجمين کنگره حزب همبستگي اظهار کرد: مباحثي که در روزهاي اخير فضاي سياسي کشور را در برگرفته فرصتي است تا کار سياسي تسهيل شود و کساني که کار سياسي مي‌کنند درصدر بنشينند و دغدغه‌اي براي فعاليت نداشته باشند.وي با بيان اينکه در حال حاضر فرصت براي گفت‌وگوي بين حزبي فراهم است گفت: تلاش‌هايي که در شوراي عالي اصلاحات انجام گرفته بايد از طريق آن بتوان اين جبهه فراگير و موثر را در کشور سامان داد و به حزب نيرومند تبديل کرد تا همه اصلاح‌طلبان در سراسر کشور گردهم آيند.اين عضو شوراي عالي حزب همبستگي تاکيد کرد: اگر نيروها با حضور و تلاش به ميدان آيند مي‌توان کار تشکيلاتي و سازماندهي را نهادينه کرد. بدون نهادسازي نمي‌توان انديشه، ايده‌ها و گفتمان را در جامعه اثرگذار کرد. بايد ساختارهاي حزب ما جدي‌تر عمل کنند.

دبير کل حزب اسلامي ‌کار نيز در اين مراسم با اشاره به حوادث اخير گفت: چرا نمي‌خواهيم بياييم منطقي با مسائل اجتماعي روبرو شويم؟ چرا فرزندان اين مردم را به عامل بيگانه بودن متهم مي‌کنيم؟حسين کمالي گفت: صداوسيما از روز اول اين سياست را در پيش گرفت که بگويد اينها عامل بيگانه هستند. آيا همه اينها که در خيابان آمدند عامل بيگانه بودند؟ آيا با آمريکا و رژيم صهيونيستي ارتباط داشتند؟ آيا اينها مي‌توانستند چنين کاري را انجام دهند؟ چرا نمي‌خواهيم منطقي با مسائل اجتماعي روبرو شويم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان