تاریخ 1396/10/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
اسحاق جهانگيري:
دولت خود را مديون نخبگان، تشکل‌ها و احزاب مي‌داند

مجمع عمومي انجمن اسلامي جامعه پزشکي ايران روز گذشته با حضور و سخنراني اسحاق جهانگيري و علي مطهري برگزار شد. اسحاق جهانگيري در بيست‌وپنجمين مجمع عمومي انجمن اسلامي جامعه پزشکي ايران،‌ از اين انجمن به دليل خدماتي که به جامعه و دولت مي‌دهند، تشکر کرد و گفت: نهادهاي مدني، سياسي و صنفي تضمين و تثبيت کننده حرکت صحيح جامعه هستند.

معاون اول رييس‌جمهور اظهار کرد: اگر به دموکراسي فکر مي‌کنيم و به اين مي‌انديشيم که قانون‌گرايي در کشور شکل گيرد و مسئولان به وعده‌هايي که مي‌دهند پاسخگو باشند، بايد نهادهاي مدني، صنفي و سياسي مورد حمايت قرار گيرند. بعيد مي‌دانم که در دنيا، کشوري داشته باشيم که دموکراسي در آن به معني واقعي نهادينه شده باشد.

به گزارش ايلنا وي با بيان اينکه دولت تدبير و اميد خود را مديون نخبگان، تشکل‌ها و احزاب مي‌داند که در مقاطع مختلف به ويژه در انتخابات 92 و 96 به صورت جدي به صحنه آمدند، خاطرنشان کرد: مجموعه‌هايي که توانستند نقش اساسي را در انتخاب برعهده بگيرند، جريان‌هاي سياسي و احزاب بودند که مردم را به صحنه آوردند و فضاي انتخابات را گرم کرده و باعث شدند انتخابات پر شوري اتفاق افتد و نتيجه مطلوب به دست آيد.

جهانگيري تصريح کرد: به صورت طبيعي دولت انتظار دارد همواره مورد حمايت جرياني باشد که او را سر کار آورده است و از حمايت‌هاي پايگاه سياسي و اجتماعي خود در دوران کار برخوردار باشد. حضور مردم و حمايتش از دولت به اين معنا نيست که هر کاري دولت انجام داد، خوب است. نقد منصفانه منجر به تصحيح حرکت دولت مي‌شود.

معاون اول رييس‌جمهور با بيان اينکه فقط ميدان سياست نيست که نيازمند دخالت موثر مردم و دموکراسي است، خاطرنشان کرد: حضور مردم در اقتصاد و فر هنگ هم مي‌تواند موثر واقع شود. بسياري از اقتصاددانان برجسته معتقدند توسعه يعني آزادي و اينکه مردم باور داشته باشند در توسعه کشور دخيل و سهيم هستند و اين باور بايد تبديل به سياست‌هاي دولت شود .

وي به موضوع رعايت حقوق شهروندي اشاره کرد و افزود: رعايت حقوق شهروندي وقتي در حاکميت و دولت مي‌تواند شکل پيدا کند که احزاب و نهادهاي مدني يک فرصت تلقي شوند. جهانگيري با اشاره به ضرورت مشارکت تشکل‌ها و احزاب قانوني بيان کرد: بايد احزاب و نهادهاي مدني را يک فرصت دانست نه تهديد تا امکان مشارکت تشکل‌ها و مردم و بخش‌هاي مختلف وجود داشته باشد. دولت هم سعي مي‌کند احزاب رسمي و شناسنامه‌‌دار را در راستاي مصلحت دولت و نظام تقويت کند.

اين مقام ارشد قوه‌مجريه با بيان اينکه امروز جامعه با مسائلي روبه‌روست که نياز به بالا بردن مشارکت و اعتماد مردم است، اضافه کرد: بايد تلاش کنيم به انسجام و تفاهم ملي برسيم و از هم گسيختگي‌هاي جامعه را از بين ببريم. پيش‌نياز اين تفاهم رسيدن به درک مشترک است. وقتي به درک مشترک رسيديم به راهکارهاي مورد تفاهم دست مي‌يابيم تا بتوانيم فرصت‌ها و سرمايه‌هاي ملي را به کار ببريم.

وي افزود: با درک مشترک مي‌توانيم از اين امکانات بهره ببريم. تمام احزاب، انديشه‌ها مانند اعتداليون، اصلاحات و اصولگرايان که دغدغه‌ ايران را دارند بايد به تفاهم برسند و به جاي حذف يکديگر به درک مشترک برسند. اظهارنگراني جريان‌هاي دلسوز بايد جدي‌ گرفته شود تا مسائل پيش رو به فرصت تبديل شوند.

جهانگيري به برخي از چالش‌هاي پيش روي ملت مانند بيکاري و معيشت و مسائل بين‌المللي که با روي کار آمدن ترامپ بيشتر شده اشاره کرد و گفت: از جمله ضرورت‌هاي پيش رو براي حل اين مسائل، ضرورت همه‌جانبه‌نگري در مسائل کشور و تلاش به رسيدن به درک مشترک است. دولت بايد نخبگان، احزاب و نهادهاي کشوري را در مسائل و چالش‌هاي کشور مشارکت دهد تا به تفاهم واحد برسند به عنوان مثال زماني که مساله اصلي کشور محيط زيست است بايد سعي شود احزاب و تشکل‌ها به يک نقطه‌نظر مشترک در حل اين مساله برسند. معاون اول رييس‌جمهور بر لزوم تفکيک مرز ميان نقد، فحاشي و تهمت تاکيد کرد و گفت: بايد مرز ميان نقد و تخريب شفاف شود.

وي به موضوع چگونگي خروج از تنگناهاي اجتماعي اشاره کرد و افزود: توجه به اميد اجتماعي در جامعه از ضرورت‌هاي پيشروي در سياست‌هاي دولت است. بايد اميد اجتماعي را در ميان مردم و مديران افزايش دهيم. ديده شده در برخي جاها سعي مي‌شود يأس بر مردم فائق شود. دولت سعي مي‌کند حضور جوانان در مشارکت ملي و صحنه‌هاي مختلف را تقويت کند.

جهانگيري با تاکيد بر لزوم توجه به نقش احزاب و رسانه‌ها و گروه‌هاي مستقل گفت: ضرورت ديگر توجه به نقش سياست و روابط بين‌الملل در کاهش مسائل داخلي کشور است. براي ساماندهي اقتصاد کشور نيازمنديم تعامل بيشتري با ساير کشورها داشته باشيم. هيچ کشوري نتوانسته بدون تعامل خود با ساير کشورها مشکلات داخلي را حل کند. دولت سعي کرده در دوره يازدهم و دوازدهم روي اولويت‌هايش تمرکز کند که يکي از اين اولويت‌ها مساله هسته‌اي کشور است که سعي کرديم آن را سر و سامان دهيم.

وي ادامه داد: متاسفانه با آمدن آقاي ترامپ آمريکا نقض تعهدهايي را انجام داده که مهم‌ترين آن اين بود که سعي کرد با موضع‌گيري‌هايي که نشان مي‌دهد فضاي مثبتي که ناشي از برجام بود و سعي مي‌شد در ايران جريان پيدا کند را مانع شود.

جهانگيري با اشاره به ارزيابي اقتصاد کشور، شاخص‌هاي اقتصادي را مثبت بيان کرد و گفت: رشد سرمايه‌گذاري و تورم و فرصت شغلي، آمار رو به پيشرفتي را نشان مي‌دهد اما منتقدان بهانه‌هاي اقتصادي را براي تخريب دولت به کار مي‌برند. امروز کساني که اين مسائل را بهانه کرده و باني حوادثي شده‌اند که ابعاد و زواياي ديگري دارد، بايد بدانند دود اين حوادث به چشم خود آنها خواهد رفت چرا که وقتي جريان اجتماعي ايجاد شد و به سطح خيابان رسيد قطعا کساني که آن را شروع کرده اند کنترل کننده آن نخواهند بود و ديگران سوار بر آن موج خواهند شد.

وي با اشاره به طرح تحول سلامت اين طرح را يکي از مهم‌ترين دستورکارهاي دولت عنوان کرد و گفت: اين طرح براي دسترسي مردم به امکانات پزشکي و ارتقاي خدمات پزشکي است که از مهم‌ترين اهداف دولت است.اين طرح با چالش‌هايي مانند مسائل دارويي، بيمارستان‌ها و مسائل درآمدي رو به رو است که دولت سعي در پشت سر گذاشتن اين مشکلات دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان