تاریخ 1396/10/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
واکنش برخي مسوولان نسبت به دعوت براي تجمع
شروع‌کنندگان حرکت‌هاي خياباني، پايان دهنده آن نيستند

پنج شنبه و جمعه در برخي از شهرهاي ايران شاهد تجمع‌هايي بوديم و شرکت کنندگان اعتراضاتي نسبت به برخي سياست‌ها داشتند. اين تجمع‌ها در برخي موارد رنگ و بوي سياسي گرفته بود و در برخي جاها نيز مطالبات مردمي‌را نشان مي‌داد.سرآغاز اين اعتراضات شهر مشهد بود که بعد از آن به نيشابور، يزد، اصفهان، قم، رشت، کرمانشاه، ساري، اهواز، قزوين و برخي ديگر از شهرهاي کشور نيز کشيده شد. گفتني است چند روز گذشته علي شمخاني دبير شوراي عالي امنيت ملي در همايش «انعکاس موازين حقوق بشري ايران » مهمترين تهديد امروز کشور را کاهش اعتماد مردم به کارآمدي نظام در ابعاد مختلف عنوان کرد.از اين رو مي‌توان گفت مسوولان امنيتي کشور اين چالش را متوجه شده بودند اما سوال اينجاست چرا نسبت به اين موضوعات توجهي صورت نمي‌گيرد و هشدارهاي امنيتي کشور جدي گرفته نمي‌شود ؟!

حجت‌الاسلام احمد علم‌الهدي در خطبه‌هاي نماز جمعه اين هفته شهر مشهد با اشاره به مشکلات اقتصادي‌ و معيشتي‌اي که مردم با آن گرفتار هستند، گفت: مردم حق دارند حل شدن مشکلات معيشتي خود را مطالبه کنند و بايد مسوولان نيز براي حل مشکلات آن‌ها از قبيل مسکن و گراني کار کنند. امام جمعه مشهد خطاب به مردمي‌که در اين شهر در اعتراض به مشکلات جمع شده بودند، گفت: من با مردمي ‌که به خيابان آمدند حرف دارم. مطالبات شما کاملا بر حق بود و اينکه بر عليه گراني شعار مي‌داديد کار بر حقي بود اما بدانيم که دشمن مي‌خواهد به ما ضربه بزند و نبايد اجازه بدهيم از اين مطالبات سوءاستفاده کنند. وي ادامه داد: اينکه گروهي در تجمع بگويند سوريه را‌‌ رها کن فکري به حال ما کن درست نيست و اينکه از اين شعار يک زن روسپي آمريکايي که رهبر منافقان است بيايد و از شما تشکر کند درست نيست و نبايد خوراک در اختيار رسانه‌هاي دشمن قرار بدهيم. علم‌الهدي خاطرنشان کرد: «نبايد با فراخوان هر فرد يا گروهي به خيابان‌ها بياييم بلکه بايد دقت کنيم. امنيت يک کشور مهم است و مشکلات زندگي ما نبايد ابزاري براي پيروزي دشمن باشد زيرا ما براي حفظ اين کشور شهداي بسياري داديم و صد‌ها هزار پدر و مادر شهيد هم‌اکنون در کشور ما حضور دارند.» حال سوال اينجاست چرا آقاي علم الهدي از افردي که آغاز کننده اين اعتراضات بودند حمايت کرده است؟ مگر اين اقدام با مجوز استانداري و فرمانداري مشهد صورت گرفته که آقاي علم الهدي از آن حمايت کرده است؟ اگر اين افراد مجوز نداشتند پس يعني حرکت آنها غيرقانوني و حمايت آقاي علم الهدي به منزله حمايت از يک حرکت غير قانوني بوده است.

اما اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس‌جمهور از آغازکنندگان اين حرکت انتقاد کرد و گفت:« اما مسائل اقتصادي بهانه برخي مسائل شده است. در پشت پرده مسائل ديگري مطرح است. کساني که باني برخي اقدامات عليه دولت شده‌اند، بدانند دود اقدامات آنها به چشم خودشان مي‌رود. وقتي حرکت سياسي در خيابان شروع مي‌شود، ديگران بر آن سوار مي‌شوند و کساني که آن حرکت را شروع کردند، پايان دهنده آن نيستند.»

لازم بذکر است برخي اخبار غير رسمي‌حکايت از آن دارد که اعتراضات روز پنج شنبه مشهد به دعوت گروه‌هاي معلوم الحالي قبل از سفر معاون اول رئيس جمهور به مشهد براي تخريب دولت برنامه‌ريزي شده بود که بعد از شروع اعتراضات،کار از دست آنها خارج مي‌شود.

محمد رحيم نوروزيان فرماندار مشهد نيز در گفت و گو با ايرنا گفت: اين گروه ابتدا در عرصه ميدان شهداي مشهد تجمع کردند و سپس به سمت خيابان‌هاي منتهي به حرم رضوي حرکت کردند که با هوشياري به موقع مردم و پليس تجمع خاتمه يافت. وي ادامه داد: اين تجمع غيرقانوني از طريق شبکه‌هاي اجتماعي اطلاع‌رساني شده بود و عناصر ضدانقلاب از احساسات عده‌اي در اين رابطه سوءاستفاده کردند. فرماندار مشهد گفت: در اين تجمع ماموران انتظامي‌با مردم کمال مدارا و همراهي را داشت و با افرادي که قصد تخريب اموال عمومي‌از طريق کندن نرده‌ها را داشته و يا سنگ پراکني مي‌کردند برخورد قانوني شد. وي افزود: ساعتي پس از تجمع مردم از عرصه ميدان شهدا و خيابانهاي منتهي به حرم رضوي در آرامش کامل پراکنده شدند.

بازداشت موقت تعداد اندکي از تجمع‌کنندگان

معاون امنيتي استانداري تهران از بازداشت موقت تعداد اندکي از تجمع‌کنندگان ديروز (جمعه) خبر داد و تاکيد کرد: پليس پس از ثبت اطلاعات اين افراد درصدد است تا در اولين فرصت بازداشت‌شدگان را آزاد کند.محسن نسج همداني در گفت‌وگو با ايلنا، درخصوص تجمع غيرقانوني برخي از افراد در برخي از ميادين شهر و تمهيدات صورت گرفته در اين باره گفت: اساسا تا اين لحظه هيچ درخواستي براي برگزاري تجمع قانوني به استانداري تهران و حتي فرمانداري واصل نشده است. وي با بيان اينکه هرگونه تجمع در ميادين و خيابان‌هاي سطح شهر غيرقانوني است و ما موظف به برخورد قاطع و مقابله با اقدامات غيرقانوني هستيم، اظهار داشت: اينکه برخي از افراد به هر شکل و عنواني خواستار گفت‌وگو با مقامات کشور و تجمع هستند، مراحل دستيابي به اين درخواست مشخص است. ما با مشخص کردن شرايط و تعيين شروطي به اين افراد مجوز مي‌دهيم و اساسا رويکرد ما ندادن مجوز نيست. معاون امنيتي استانداري تهران با اشاره به رويکرد ضدانقلاب در اين باره تصريح کرد: هنگامي‌که ضدانقلاب و نيروهاي معاند نظام درخواست تجمع مي‌دهند، مشخص است که ما نسبت به اين رفتارها و اقدامات حساس مي‌شويم و اين گونه فراخوان‌ها را به ضرر امنيت اجتماعي شهروندان مي‌دانيم. نسج همداني ادامه داد: متاسفانه عمده افرادي که در اين گونه تجمعات شرکت مي‌کنند، افراد ساده‌لوحي هستند که از پشت پرده اين گونه فراخوان‌ها بي‌اطلاع هستند و وقتي با فراخوان‌هايي مانند اعتراض در برابر گراني روبه‌رو مي‌شوند، با آن فراخوان همراهي مي‌کنند در حالي که نمي‌دانند جريان‌هاي ضدانقلاب درصدد سوءاستفاده از نيات آنها و سردادن شعارهاي خلاف واقع است. وي در پاسخ به اين سوال که آيا تاکنون با تجمعي برخوردي هم صورت گرفته شده است؟ خاطرنشان کرد:‌ به اندازه حجم تبليغاتي که براي اين فراخوان غيرقانوني روبه‌رو بوديم، از آن استقبالي نشده است. در برخي از ميادين تعداد محدود و قليلي از افراد حضور داشتند که با تذکر دوستانه پليس صحنه را ترک مي‌کردند. معاون امنيتي استانداري تهران افزود: در يکي از ميادين کمتر از 50 نفر حضور داشتند که تعدادي از افراد پس از تذکر پليس صحنه را ترک کردند اما تعداد اندکي نيز بودند که عليرغم تذکر پليس همچنان در ميدان باقي ماندند. پس از اين مسئله و استعلام پليس از ما، با حکم قضايي تعداد کمي‌بازداشت موقت شدند. نسج همداني يادآور شد: پليس پس از ثبت اطلاعات اين افراد درصدد است تا در اولين فرصت بازداشت‌شدگان را آزاد کند چون فکر مي‌کنيم تعداد زيادي از کساني که در اين گونه تجمعات حضور مي‌يابند و بازداشت مي‌شوند کساني هستند که تحت تاثير فضاي تبليغاتي و رسانه‌‌اي قرار مي‌گيرند و فکر مي‌کنند که در اين فراخوان‌ها مسائل آنها دنبال مي‌شود در حالي که اطلاع ندارند که اين فراخوان‌ها عمدتا منشا خارجي دارند.

همچنين محمدعلى ابطحي در کانال تلگرامي‌خود نوشت:«بحث اصلاح طلبي و اصولگرايي و انقلاب و ضد انقلاب نيست. از احمدي‌نژاد گرفته تا سايت‌ها و کانال‌هاي فعال و پايدارچي‌ها و مخالفان و موافقان روحاني توجه کنند تحريک کردن گسل‌هاي اجتماعي و دعوت به تظاهرات خياباني بيشتر از همه به ضرر بدنه جامعه اي است که در داخل کشورند و از تبعيض و وضعيت اقتصادي و بيکاري به ستوه آمده‌اند. در آن صورت به سرعت اولويت حکومت امنيتي مي‌شود و باز سفره مردم خالي تر مي‌شود و امکان مطالبات امروزي هم از حکومت مسدود مي‌شود.»


نسخه چاپي ارسال به دوستان