تاریخ 1396/09/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
در قالب نشست تخصصي:
بررسي کارکرد قصه‌گويي در انتقال مفاهيم تربيتي و درسي در سمنان

سرويس خبر

همزمان با بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي حوزه‌ي پنج کشور به همت مديرکل کانون پرورش فکري استان سمنان نشست تخصصي «کارکرد قصه‌گويي در انتقال مفاهيم تربيتي و درسي» در دانشگاه فرهنگيان سمنان برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان سمنان، نشست تخصصي «کارکرد قصه‌گويي در انتقال مفاهيم تربيتي و درسي» با حضور محمد گودرزي دهريزي ويژه معلمان، دانشجو معلمان، مربيان و کتابداران در دانشگاه فرهنگيان سمنان (پرديس شهيد رجايي) برگزار شد.

گودرزي در اين نشست تخصصي که بيش از 210 دانشجومعلم حضور داشتند با اشاره به اهميت قصه در زندگي کودکان بر نقش مهم و اساسي قصه و روايت در شکل‌گيري شخصيت کودکان به‌ويژه قالب احساسي و عاطفي آنان تأکيد کرد.

وي با بيان اينکه بايد قصه‌گويي از سنين نوزادي براي کودکان آغاز شود، خاطرنشان کرد: هرچه قصه‌گويي براي کودکان از سنين پايين‌تر آغاز شود اثرگذاري آن در زندگي آينده کودک بيشتر است.

اين پژوهشگر و نويسنده کودک و نوجوان در ادامه افزود: مهم‌ترين دوره زبان‌آموزي و مهم‌ترين دوره‌اي که تمام موفقيت‌هاي تحصيلي يک کودک را تا آخر عمر تضمين مي‌کند، از تولد تا 2 سالگي است و بايست در اين دوران به کودک توجه ويژه‌اي داشت.

گودرزي‌دهريزي تصريح کرد: تمام نورون‌هاي مغزي کودک از تولد تا دو سالگي شکل مي‌گيرد و اگر قصه‌گويي و زبان‌آموزي در اين دوره براي کودک آغاز شود تمامي کلمات و واژه‌ها در ذهن و مغز او جا گرفته و در زندگي تحصيلي خود موفق‌تر از ديگران خواهد بود.

نويسنده کتاب «آوازي براي وطن» با تأکيد بر فوايد قصه و قصه‌گويي در زندگي کودک خاطرنشان کرد: قصه بيشتر از ساير وسايل تربيتي بر آموزش و پرورش کودکان اثرگذار است و تاکنون بيش از 20 کارکرد تربيتي بر قصه شناخته و معرفي شده است.

وي با بيان اينکه در قصه‌گويي به راحتي مي‌توان پيامي را به کودک داد به تفاوت نصيحت کردن و القاء پيام از طريق قصه اشاره و عنوان کرد: ادبيات کارکرد گفتاري ندارد؛ بلکه با کارکرد رفتاري تلاش مي‌کند، مفهوم را براي کودک تعريف کند. به‌عنوان مثال بة‌جاي آنکه ارزش را تعريف کند تلاش مي‌کند، از طريق قصه ارزش‌ها را به نمايش بگذارد و ضمير ناخودآگاه را درگير موضوع کند.

اين پژوهشگر و استاد دانشگاه گفت: وقتي کسي را نصيحت مي‌کنيم ضمير خودآگاه مي‌جنبد و بعد از مدتي فراموش مي‌شود، براي همين است که نصيحت اثري ندارد؛ ولي وقتي عمل مي‌کنيم، ضمير ناخودآگاه چشم را باز مي‌کند و اين مهم در درون نهادينه مي‌شود و در زمان مقرر آن را استفاده مي‌کند و اين کارکرد ادبيات و روايت است که به ضمير ناخوداگاه توجه مي‌کند.گودرزي بيان داشت: متأسفانه جايگاه قصه‌گويي در نظام آموزش و پرورش کشور بسيار کم‌رنگ است و برنامه‌اي به‌صورت مدون براي قصه‌گويي در نظام آموزش و پرورش وجود ندارد.استاد دانشگاه فرهنگيان به نقش بسيار مهم و تأثيرگذار والدين در شکل‌گيري شخصيت کودکان اشاره و اضافه کرد: والدين بايد در عين رسيدگي به فعاليت‌هاي خود ساعتي را به کودکان‌شان اختصاص دهند و به نياز آنان توجه کنند.مهدي جمال مديرکل کانون پرورش فکري و مدير اجرايي بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي حوزه‌ي پنج کشوري ضمن ابراز خرسندي از حضور در جمع دانشجو معلمان و استقبال پرشور آنها از اين نشست تخصصي با اهداي لوح و هديه‌اي از گودرزي‌دهريزي قدرداني کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان