تاریخ 1396/09/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
"مناسب نبودن فضاي شهري" و "اشتغال" دو مشکل عمده معلولان

"معلوليت" واژه‌اي است که شنيدن آن تبادر نوعي ناتواني در ذهن افراد است، گرچه معلولان بارها ثابت کرده‌اند که " معلوليت" و محروم بودن از يک توانايي هرگز نتوانسته است آنان را در ساير توانايي‌هايشان محدود سازد.

12 آذر روز جهاني معلولان بهانه‌اي شد تا گفتگويي با چند معلول سمناني داشته باشيم که در ذيل مي‌آيد:

مردم توانايي‌هاي ما را باور ندارند

خانم 33 ساله سمناني داراي مشکل جسمي و حرکتي و دانشجوي رشته حسابداري گفت: يکي از مشکلات بزرگ معلولان "اشتغال" است؛ مردم توانايي‌هاي ما را باور ندارند به ما وام هم نمي‌دهند که براي خودمان کاري دست و پا کنيم.

اين خانم معلول جوان افزود: يکي از اساسي ترين مشکلات من مشکل رفت و آمد داخل شهر است،با اينکه علم پيشرفت زيادي کرده اما متاسفانه فضاهاي شهري مناسب سازي نشده و براي اينکه بخواهم بيرون بروم حتما بايد کسي همراهم باشد، ويلچر برقي هم ندارم که بتوانم رفت و آمد کنم.

تنها درآمد زندگيمان با 2 فرزند، مستمري بهزيستي و يارانه است

همسر خانم 38 ساله‌اي که مشکل جسمي و حرکتي دارد، گفت: خانمم 6 سال پيش سکته کرده است، قبل از آن هم ناراحتي اعصاب و روان داشت. به خاطر پرستاري از همسرم مجبور شدم با 25 سال سابقه بيمه کارم را رها کنم، من را تحت پوشش بهزيستي قرار نمي‌دهند، 2 فرزند دارم که پسر اولم هم مشکل صرع دارد و تشنج مي‌کند، بهزيستي بيماران صرع را تحت پوشش قرار نمي‌دهد.

اين مرد جوان افزود: مخارج زندگيمان از مستمري بهزيستي (ماهي 90 هزار تومان) و يارانه‌اي که مي‌گيريم تامين مي‌شود، هزينه دارو را هم بهزيستي زياد تقبل نمي‌کند، يک خير قرار شده ادامه پول بيمه‌ام را بريزد ولي هنوز نريخته است.

مهمترين مشکل من مناسب نبودن فضاي شهري براي عبور و مرور است

پسر 17 ساله‌اي که مشکل جسمي و حرکتي دارد و در کلاس دهم درس مي‌خواند، گفت: مهمترين مشکل من اين است که نمي‌توانم به تنهايي در معابر شهري رفت و آمد کنم و هميشه يک نفر بايد همراه من باشد؛ بسياري از مواقع به همين خاطر مجبورم در منزل بمانم.

هزينه‌هاي کاردرماني بسيار بالاست

خانمي که پسر 21 ساله‌اش مشکل فلج مغزي دارد، گفت: مرکز درماني تخصصي وجود ندارد، دولتي هم اصلا کفاف نمي‌دهد و دائم بايد تو نوبت باشيم به همين خاطر مجبور هستيم پسرم را در منزل با ساعتي 80 هزار تومان کاردرماني کنيم که ماهيانه 1 ميليون و500 هزار تومان هزينه کاردرماني‌اش مي‌شود، ازهر 2 ميليون و 500 هزار تومان هزينه کاردرماني بهزيستي 100 هزار تومانش را مي‌دهد.

اين مادر افزود: مناسب سازي‌هاي سطح شهر براي معلولان بسيار ضعيف است و من ترجيح مي‌دهم پسرم را بيرون نبرم.

از وقتي دچار معلوليت شدم کارم را از دست دادم

مرد 39 ساله داراي مشکل جسمي حرکتي مي‌گويد: 13 سال پيش بر اثر سانحه‌اي دچار معلوليت شدم؛ من نقاش ماشين بودم ولي شغلم را از دست دادم و هم اکنون هزينه زندگي‌ام را والدينم مي‌دهند، بهزيستي فقط مستمري مي‌دهد.

جدا‌سازي معلولان از ديگر افراد، به هيچ عنوان قابل قبول نيست

عليرضا ايزد‌پور مديرکل بهزيستي استان سمنان در همايش جشن روز جهاني معلولان در سالن هلال احمر سمنان در جمع برخي مسولان و عده زيادي ازمعلولان گفت: معلولان مشکلات زيادي از قبيل اشتغال، مسکن و مناسب‌سازي فضاي شهري دارند.

وي با بيان اينکه مناسب سازي سطح شهر فقط مخصوص معلولان نيست، افزود: هم اکنون حدود 70 هزار سالمند در استاان وجود دارد که براي حضور در جامعه نيازمند مناسب سازي فضاي شهري هستند.

ايزدپور با بيان اينکه جداسازي معلولان از ديگر افراد جامعه اصلا قابل قبول نيست، اظهار کرد: همه‌ي پارک‌ها، ميادين، ورزشگاه‌ها و ديگر معابر شهري بايد براي معلولين هم در کنار ديگر افراد جامعه مناسب سازي شود.

قانون حمايت از معلولان در دستور کار مجلس است

مديرکل بهزيستي استان تصريح کرد: قانون حمايت از معلولين در دستور کار مجلس است و معلولاني که توان کار کردن ندارند طبق آن از حداقل قانون کار برخوردار مي‌شوند.

وي با بيان اينکه اعتبار تسهيلات براي مستمري بگيران در سال جاري رشد خوبي داشته است، افزود: مقدار تسهيلات بهزيستي استان امسال به 6 و نيم ميليارد تومان رسيده است.

قانون 3 درصد اشتغال معلولان اجرا نمي‌شود

ايزد‌پور با بيان اينکه قانون 3 درصد اشتغال معلولان جزو مطالبات سازمان بهزيستي و معلولان است، گفت: متاسفانه اين قانون در دستگاههاي اجرايي ناديده گرفته مي‌شود.

14 هزار معلول شناسايي شده در استان سمنان وجود دارد

مديرکل بهزيستي استان سمنان گفت: 14 هزار معلول شناسايي شده در استان سمنان وجود دارد که از اين تعداد 2 تا 3 درصد معلوليت شديد دارند.

وي با بيان اينکه 46 مرکز در سطح استان خدمات مراقبتي، حرفه آموزي و نگهداري به مددجويان و توانخواهان را ارائه مي‌کنند، افزود: 800 معلول در استان خدمات روزانه و 800 معلول نيز بطور شبانه روزي خدمات مي‌گيرند.

معلولان کارهايي را مي‌توانند انجام دهند که ديگر افراد توانايي انجام آن را ندارند

دکتر احمد فياض بخش مشاور رئيس سازمان بهزيستي کشور در مراسم جشن روز معلولان در سالن هلال احمر سمنان با بيان اينکه خدمات پيشگيرانه و ايجاد مراکز مشاوره مهمترين خدمات سازمان بهزيستي در کشور است، گفت: انجام فعاليت‌هاي پيشگيرانه و توجه به آموزش‌ها و مشاوره‌ها نقش زيادي در جلوگيري از معلوليت‌ها دارد.

وي با بيان اينکه بحث توانمند سازي در حوزه اشتغال معلولين بايد مورد توجه بيشتر واقع شود، افزود: نگاه جامعه به معلوليت بايد اصلاح شود، چرا که بسياري از معلولان توانايي‌هايي دارند که افراد سالم در آن زمينه‌ها" معلول" و ناتوان هستند.

فياض بخش اظهار کرد: خيران و کساني که در حوزه اشتغال معلولان کار مي‌کنند به جاي انفاق به آنها مي‌توانند با فراهم نمودن زمينه ي اشتغال و بهره گيري ازتوانايي‌هاي خاص آنان، در توانمند سازي اين قشر سهيم باشند.

مشکلات بيمه درماني معلولان استان سمنان برطرف مي‌شود

نماينده مردم سمنان، سرخه و مهدي‌شهر با تأکيد بر اينکه اصلاح مبلمان شهري براي تردد معلولان در دستور کار قرار دارد، گفت: مشکلات بيمه درماني معلولان استان سمنان برطرف مي‌شود.

احمد همتي اظهار داشت: بخش عمده‌اي از مشکلات معلولان در حوزه بهداشت و درمان است و بايد قوانين مربوط به اين قشر اصلاح شود.

وي با اشاره به وجود برخي قوانين در اين‌ حوزه بيان کرد: در بسياري از نقاط کشور مسئولان نسبت به اجراي اين قوانين توجهي ندارند و اين موضوع بايد از سوي دستگاه‌هاي نظارتي نيز پيگيري شود.

نماينده مردم سمنان، سرخه و مهدي‌شهر با اشاره به قانون جذب سه‌ درصدي معلولان در دستگاه‌هاي دولتي بيان کرد: بخش عمده‌اي از مشکلات معلولان در بخش هزينه‌هاي درمان و بيمه درماني آنان است که اين مشکل به‌زودي برطرف مي‌شود.

وي با بيان اينکه مجلس تاکنون قوانين خوبي را در راستاي حمايت از معلولان تصويب کرده است، تصريح کرد: افراد معلول زيادي در استان سمنان هستند که از بعد جسماني معلوليت دارند اما توانايي و استعدادهاي فوق‌العاده‌اي در آنان نهفته است.

همتي با تأکيد بر لزوم شکوفايي اين استعدادها خاطرنشان کرد: مراکز نگهداري از معلولان بايد نسبت به تقويت اين استعدادها اقدامي اساسي انجام دهد چه‌بسا که عده‌اي معلولان توانايي خوداشتغالي و کارآفريني را نيز دارند.

وي با اشاره به برخي مشکلات معلولان در حوزه تردد و عبور و مرور در شهر بيان کرد: در برخي از نقاط استان سمنان بايد نسبت به اصلاح مبلمان شهري نيز اقدام شود و در برخي مناطق نسبت به تقويت زيرساخت‌هاي موجود گام برداريم.

عليرضا عربي خبرنگار روزنامه

پيام استان سمنان


نسخه چاپي ارسال به دوستان