تاریخ 1396/09/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
علي عبدالله صالح کشته شد
پايان ديکتاتور دوگانه يمن

وزارت کشور يمن وابسته به انصارالله با انتشار بيانيه‌اي خبر کشته شدن علي عبدالله صالح را تاييد کرد. همچنين رسانه‌هاي حوثي‌ها تصاوير و بخش‌هايي از يک فيلم را منتشر کردند که گفته مي‌شود متعلق به جسد صالح است.

به گزارش ايسنا، در بيانيه وزارت کشور يمن وابسته به انصارالله بر «پايان حضور شبه نظاميان خائن و کشته شدن علي عبدالله صالح، رهبر اين شبه نظاميان و شماري ديگر» تاکيد شده است.

هم‌چنين اين وزارتخانه با اعلام اينکه تمامي پايگاه‌ها و مواضع شبه نظاميان خائن در صنعا و اطراف آن و ديگر استان‌ها در کنترل کامل انصارالله است، پايان بحران صنعا را اعلام کرد.تلويزيون العربيه عربستان نيز خبر کشته شدن صالح در درگيري‌هاي صنعا را تاييد کرده است.

علاوه بر صالح، ياسر العواضي، معاون دبيرکل کنگره مردمي نيز کشته و عارف الزوکا، دبيرکل کنگره مردمي صالح زخمي شده است.

همچنين منابعي در حزب صالح اعلام کردند وي زماني که در ميان اعضاي حزبش در شهرک «سنحان» در نزديک صنعا بوده هدف حمله قرار گرفته است. برخي منابع نيز گفته‌اند وي هدف گلوله تک‌تيراندازها قرار گرفته و کشته شده است. هم‌چنين به گفته اين منابع خالد عبدالله صالح، پسر عبدالله صالح و خانواده‌اش نيز در جريان اين حمله زخمي شده‌اند.

در همين حال، شبکه روسيا اليوم گزارش داد که اخباري مبني بر به اسارت گرفته شدن خالد صالح توسط انصارالله مطرح است.

علاوه بر اين گزارش شده زماني که صالح در مسير شهر سنحان، زادگاهش در حرکت بود، به رگبار گلوله بسته شده و او و همراهانش کشته‌ شدند. بر اساس تصاوير منتشر شده گلوله‌اي که با سر صالح اصابت کرده باعث مرگ وي شده است.

پيشتر احمد الحبيشي، مشاور رسانه‌اي شوراي عالي سياسي يمن اعلام کرد که اخباري درباره کشته شدن صالح در مسير فرارش از صنعا به استان مارب در منطقه تحت سلطه هوايي امارات منتشر شده است اما الميادين گفته بود که او در اثر انفجار خانه‌اش در صنعا کشته شده است.

الميادين گزارش کرده بود نيروهاي حوثي امروز به منزل علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهور پيشين يمن در محله «الکميم» صنعاء حمله و خانه وي را منفجر کردند.

همزمان گزارش شده عبدربه منصور هادي، رئيس جمهور مستعفي يمن به نيروهاي ارتش دستور داده وارد صنعا شوند. همچنين گارد رياست جمهوري در تعز از نيروهاي خود خواست براي لغو محاصره صنعا و رويارويي با حوثي‌ها وارد عمل شوند.

در همين حال ائتلاف متجاوز عربي از ساکنان و غيرنظاميان صنعا خواست تا حداقل 500 متر از تجمعات و مقرهاي حوثي‌ها فاصله بگيرند.

صنعاء طي روزهاي اخير شاهد درگيري ميان نيروهاي عبدالله صالح و نيروهاي انصارالله است.

علي عبدالله صالح از پنج روز پيش هم‌پيماني خود را با حوثي‌ها به هم زد و در صنعا بين نيروهاي وفادار به او و حوثي‌ها جنگ در گرفت.

صالح گفته بود که اگر ائتلاف به رهبري عربستان سعودي حمله به اهداف غيرنظامي را متوقف کند، او آمادگي دارد «صفحه‌اي جديد» در روابط خود با عربستان بگشايد.

علي عبدالله صالح که بود

علي عبدالله صالح اولين رئيس‌جمهور «جمهوري يمن» بود که از سال 1990 تا 27 فوريه 2012 بر اين کشور حکم راند. او پيشتر رئيس جمهور «جمهوري عربي يمن» (يمن شمالي) بود و جنگ شمال و جنوب را از جانب يمن شمالي رهبري کرد که در نهايت با پيروزي در اين جنگ به عنوان اولين رئيس‌جمهور يمن متحد انتخاب شد.

با شروع انقلاب‌هاي بهار عربي در سال 2011، صالح اعتراضات مردمي در کشورش را ابتدا سرکوب کرد اما در نهايت با فشارهاي خارجي و ادامه اعتراضات داخلي در ژانويه 2012 و پس از اعطاي مصونيت قضايي از سوي پارلمان از قدرت کناره‌گيري کرد اما همچنان يکي از پرنفوذترين چهره‌ها در عرصه سياسي و نظامي يمن محسوب مي‌شد.

عبدالله صالح در جريان حمله‌اي که روز 3 ژوئن 2011 ميلادي و در جريان تظاهرات‌هاي مردمي به مسجد مجتمع رياست جمهوري يمن انجام شد به شدت دچار سوختگي و جراحت شد که با هزينه عربستان و در بيمارستان‌هاي اين کشور معالجه شد.

او پس از کناره‌گيري درحالي که بسياري از مولفه‌هاي قدرت را براي خود نگه داشته بود به مخالفت با عبدربه منصور هادي، رئيس‌جمهور جديد يمن پرداخت که معاون خود وي و از اعضاي ارشد حزب کنگره بود. اين اختلاف در نهايت به آنجا انجاميد که در سال 2014 ائتلافي ميان او و حوثي‌ها که دشمنان سابق صالح محسوب مي‌شدند شکل گرفت و هر دو وارد جنگي با منصورهادي و حاميان خارجي او به‌ويژه عربستان و امارات شدند.

علي عبدالله صالح از پنج روز پيش اين هم‌پيماني خود را با حوثي‌ها به هم زد و در صنعا بين نيروهاي وفادار به او و حوثي‌ها جنگ در گرفت که در نهايت به کشته شدن وي در يکي از درگيري‌هاي پس از حوادث صنعا انجاميد.

صالح گفته بود که اگر ائتلاف به رهبري عربستان سعودي حمله به اهداف غيرنظامي را متوقف کند، او آمادگي دارد «صفحه‌اي جديد» در روابط خود با عربستان بگشايد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان