تاریخ 1396/09/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
انتقاد سيد حسن خميني از برخي اختلافات در جهان اسلام:
به تريبون‌هاي صهيونيستي اجازه داديم به اسلام هراسي دامن بزنند
رگه‌هايي از بازگشت عقلانيت را در ميان مسلمانان مي‌بينيم

يادگار گرامي‌امام گفت: با تاکيد بر اينکه امروز بحمدالله رگه‌هايي از بازگشت عقلانيت را در ميان مسلمانان ‌ مي‌بينيم، گفت: پيروزي‌هاي برادران ما بر تکفيري‌ها در عراق و سوريه مژده يک بازگشت به انديشه عقلانيت را به ما مي‌دهد؛ اما شرط توفيق آن اين است که اول کينه را از دلها ببريم.

به گزارش جماران، حجت الاسلام و المسلمين سيد حسن خميني در ديدار با شرکت کنندگان در سي و يکمين کنفرانس بين‌المللي وحدت اسلامي‌با بيان اينکه ما هميشه در کنف رحمت الهي زندگي مي‌کنيم و خودمان را به رحمت الهي دلخوش کرده ايم، افزود: بايد بترسيم که مبادا گرفتار سه عذاب بزرگ شويم. جامعه اسلامي‌ممکن است گرفتار يک حاکم ظالم و بي‌خرد شود؛ کساني که حاضرند به خاطر حفظ يک جريان تروريستي ميلياردها دلار به دشمنان مسلمانان کمک کنند. اين عذابي است که به تعبيري ممکن است از آسمان‌ها بر ما نازل شود؛ چرا که پيامبر (ص) فرمود منظور از تعبير «من فوقکم» حاکماني است که باعث مصيبت ما مي‌شوند.

سيد حسن خميني ادامه داد: خدا نکند گرفتار انديشه پستي شويم که کشتار مسلمانان را عين «نزديکي به خدا» تصور کند و خدا نکند پراکندگي بر جان و روح ما سيطره پيدا کند و خودمان را بيش از ديگران از اهميت برخوردار بدانيم.

وي خاطرنشان کرد: امسال بحمدالله جشن ميلاد پيامبر (ص) با پيروزي‌هايي در عرصه زميني مصادف است. شايد توانمندي جريان پَستي که باعث تشتت شدند و نقش آنها کمرنگ‌تر شده ولي فراموش نکنيم که اگرچه ممکن است بساط حکومتيِ جهالت برچيده شود اما مي‌تواند همچنان در اعماق روح و جان ملت‌ها ريشه داشته باشد. وظيفه بزرگ عالمان دين مقابله با اين جهالتِ انديشه‌اي است که برادرکشي و مسلمان‌کشي را وظيفه خود مي‌داند.

يادگار امام با بيان اينکه سالهاست چشمان پيامبر (ص) خونبار است، تصريح کرد: جامعه اسلامي‌همانگونه که در کشورهاي مختلف از جمله عراق، سوريه، بحرين و يمن شاهد هستيم، دچار يکي از دوره‌هاي تلخ برادرکشي است؛ در حالي که پيش‌از اين موضوع اصلي ما فلسطين و مقابله با صهيونيست بود اما سالهاست بزرگترين دوره آرامش را به صهيونيست‌ها عرضه داشته‌ايم؛ زيرا ما مسلمانان با خودمان درگير شديم. روزي قرار بود بيت‌المقدس را آزاد کنيم اما آدرس منازل همديگر را به ما دادند؛ سامرا را منهدم کردند و باران گلوله بر سر مسلمانان کشورهاي مختلف ريختند و هرچه انديشمندان جهان اسلام گفتند که انديشه تکفير حدّ يقف و پايان ندارد گوش‌هايي توجه نکردند.

وي تأکيد کرد: بزرگترين تلاش را جمهوري اسلامي‌و رهبر معظم انقلاب به خرج دادند و مردم ايران هزينه دادند تا همگان را متوجه کنند که مسير ستيز با هم همان وعده‌اي است که در قرآن مورد اشاره قرار گرفته است. تفرقه ما در خارج جهان اسلام بزرگترين لطف را به کساني عطا کرد که مي‌خواستند از گسترش اسلام در قلب‌هاي جامعه جهاني جلوگيري کنند؛ در نتيجه خودمان را گرفتار خودمان کرديم و دشمنان واقعي را در آرامش برديم، مسلمانان را در خوف قرار داديم و به تريبون‌هاي صهيونيستي اجازه داديم به اسلام هراسي دامن بزنند.

وي با تاکيد بر اينکه امروز بحمدالله رگه‌هايي از بازگشت عقلانيت را در ميان مسلمانان مي‌بينيم، گفت: پيروزي‌هاي برادران ما بر تکفيري‌ها در عراق و سوريه مژده يک بازگشت به انديشه عقلانيت را به ما مي‌دهد؛ اما شرط توفيق آن اين است که اول کينه را از دلها ببريم. همه با هم برادر و همراهيم؛ البته اين به معناي کنار گذاشتن عقايد افراد نيست. شيعه قرار نيست سني شود و سني قرار نيست شيعه شود. اما قرار است توجه کنيم که دشمن بزرگتري براي ما وجود دارد.

يادگار امام با بيان اينکه رمز عبور از بحران وحدت است، گفت: تعبير زيباي رهبر انقلاب که اهل سنت آمريکايي و تشيع انگليسي هر دو مانند دو لبه قيچي انديشه متعالي پيامبر (ص) را هدف گرفته‌اند، يک واقعيت است. رخ در نقاب نکشيم و واقعيت را ببينيم؛ از جمود جاهلانه دست برداريم. به مقدسات هم توهين نکنيم و دست‌هايمان را در دست هم قرار دهيم و دلهايمان را به هم گره بزنيم.

وي افزود: وقتي يک هدف، يک خدا، يک پيامبر، يک کتاب و يک قبله داريم و يک آينده پيش روي همه ماست راهي نداريم جز اينکه واحد باشيم، کينه را کنار بگذاريم و تدبير کنيم. نمونه‌اي از اين تدبير را در رفتار چند روز پيش گروه‌هاي مختلف در لبنان شاهد بوديم که عنصر عقل توانست بحراني را از يکي از کشورهاي اسلامي ‌خارج کند.

سيد حسن خميني ادامه داد: روند عاقلانه‌اي که در لبنان طي شد مي‌توانست توأم با جهالتي احساساتي آتشي را در منطقه‌اي فروزان کند و جان‌هايي را بسوزاند. اين عقل مي‌تواند در تمام رفتارها و تمام نقاط زندگي ما همراه شود.

وي اظهار کرد: خدا را بر نعمت پيامبر (ص) و اهل بيت و اصحاب پيامبر سپاسگزاريم و خدا را بر الطاف بي کراني که بر ما نازل کرده شاکريم و از خدا مي‌خواهيم ما را از عذابي که مي‌تواند از ناحيه تفرق نازل شود در امان بدارد. اگر خدا را نصرت دهيم خداوند ما را نصرت مي‌دهد ولي اگر با دستور خدا مقابله کنيم قانون الهي اين است که به عذاب گرفتار شويم. يادگار امام تأکيد کرد: اگر دستور الهي بر وحدت را رعايت نکنيم، خداوند ما را به عذاب گرفتار مي‌کند. خداوند جامعه ما را از انواع تشتت مصون بدارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان