تاریخ 1396/08/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
نماينده مردم شاهرود و ميامي:
شاهرود از قطار توسعه بازمانده است

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس با ابراز اينکه شاهرود از قطار توسعه در استان سمنان باز مانده است، گفت: اگر در اين شهرستان اتفاقات خوبي نيز رقم خورده، به همت خود مردم بوده است.

سيدحسن حسيني شاهرودي با بيان اينکه اين شهر از توسعه بازمانده و کار خاصي در اين حوزه صورت نگرفته است، بيان کرد: رشد و توسعه‌اي اگر در اين شهر رخ‌داده به‌واسطه توانمندي افراد بومي شکل‌گرفته و نه کمک‌هاي دولتي که اين امر متأسفانه در تمام دولت‌هاي 20سال اخير، به نفع منطقه نبوده است.

عضو خانه ملت گفت: يکي از شاخص‌هاي اقتصاد مقاومتي، درون‌زايي و برون‌محوري است، لذا شهرداري‌ها به‌موجب قانون و ماهيتي که دارند، مي‌توانند آنچه در درون خودشان وجود دارد، را در راستاي توسعه به‌کارگيرند تا مقوله درون‌زايي را تحقق بخشند و از سوي ديگر با نگاه به بيرون مي‌بايست، حداکثر ظرفيت‌هاي يک شهرستان براي صادرات، تبادلات اقتصادي و درنهايت توسعه را نگريست.

حسيني شاهرودي بيان کرد: در توسعه، ايجاد رفاه، شهرداري مدرن و اسلامي، برنامه‌هاي فرهنگي و اقتصادي مي‌بايست نگاهي برون‌گرا و حتي جهاني داشت و اين افق باعث مي‌شود که بتوانيم از پتانسيل دروني‌مان استفاده کنيم.

نماينده مردم شاهرود و ميامي ضمن بيان اينکه اعتماد مردم مهم‌ترين انگيزه مشارکت آن‌ها در عرصه سياسي است، گفت: اعتماد مردم، رضايت خداوند، خدمت به مردم و استفاده از پتانسيل‌هاي داخلي ويژگي‌هايي هستند که از يک مدير، شهرداري نمونه و ماندگار مي‌سازند که مردم شاهرود اين امر را به‌خوبي احساس مي‌کنند.

وي افزود: تمام فعاليت شهرداري‌ها بر اساس خودگرداني است يعني اتکاي به خود يا مردمي که به شوراي شهر رأي داده‌اند و اين افراد شهرداري را برگزيدند ليکن بايد معضلات و مشکلات مردم از سوي اين نهاد رفع شود، اما اگر نگاهمان، بر مبناي اقتصاد مقاومتي باشد و اينکه پتانسيل شهر را ببينيم و باور کنيم، مي‌توانيم به اهداف عاليه‌مان در حوزه توسعه دست‌يابيم.

وي درباره مشکلات شاهرود نيز گفت: در برخي مواقع شاهرود با مشکلاتي مانند موانع اقتصادي، کاهش ساخت‌وساز و رکود، مشکلات سياسي، عدم تعامل ادارات، عدم وجود هماهنگي و همدلي و... روبرو بوده است که اين مشکلات باعث شد، تا نتوانيم از همه پتانسيل‌هاي شهر استفاده کنيم ليکن بايد اين موانع را درراه توسعه کنار زد.

نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس همچنين با يادآوري اينکه متأسفانه مشکلات و محدوديت‌ها سال‌هاي گذشته گريبان‌گير شرق استان سمنان بوده و اين منطقه را از توسعه متوازن دور ساخته است، افزود: متأسفانه برخلاف سطح کشور و مرکز استان کارهاي شاخصي در شاهرود و ميامي انجام‌نشده است و اگر هم کار شاخصي صورت گرفته غالباً توسط خودِ مردم بوده است، لذا در شهرداري جديد نيز بايد از اين توانمندي‌ها استفاده کرد.

حسيني شاهرودي با بيان اينکه يکي از بزرگ‌ترين انتظاراتي که مردم از ما دارند مقوله مديريت شهري است، تأکيد کرد: بايد از تمام توان موجود در شهرستان، براي توسعه استفاده کرد و امروز توانمندي‌هاي خوبي در حوزه توسعه، اقتصاد، نيروي انساني، مديريت، مديريت اجتماعي و فرهنگي، مذهب و... در شاهرود وجود دارد که بايد آن‌ها را احصاء و بر رويشان کار کرد.

وي افزود: ما براي اقتصاد مقاومتي وقتي درون‌زايي و برون‌نگري را مطرح مي‌کنيم، بايد بدانيم که بسيار ظرفيت‌هايي در شاهرود وجود دارد که براي مثال مي‌توان فرودگاه را نام برد، زيرساختي که به دست مردم در ربع قرن گذشته احداث و هيچ کمکي از سوي دولت به آن اهدا نشد و امروز نيز کميته مردمي فرودگاه در ميدان هستند و پرتوان، اين زيرساخت را حمايت مي‌کنند تا بتوانيم شاهد وجود يک فرودگاه فعال و نه صرفاً در راستاي مسافربري باشيم.

عضو خانه ملت گفت: مردم شاهرود فرودگاه را در 25 سال گذشته نساختند، تا در هفته چهار پرواز به تهران يا مشهد داشته باشند، اين زيرساخت مهيا شده تا به توسعه اقتصادي استان سمنان کمک کند، لذا بايد فرودگاه به رونق اقتصاد کمک کند و نه پول از شهرمان بابت بليت هواپيما به مقصد تهران، خارج شود.

حسيني شاهرودي افزود: امروز بايد بر روي گردشگري و صادرات محصولات کشاورزي در شاهرود تأکيد کنيم تا نگاه فراملي که در اقتصاد مقاومتي از آن به‌مثابه برون‌محوري نام مي‌بريم، در اين شهرستان تحقق يابد که يکي از راه‌هاي آن تلاش براي انجام شدن اقدامات لازم در راستاي توسعه است.

عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: اگر قوانين تسهيل شوند و اگر مسئولان سرمايه‌گذار را جذب کنند، نيازي به حضور سرمايه‌گذاران خارجي در شاهرود نيست نگاهي به سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري مردم در بانک‌ها نشان مي‌دهد که شرايط براي سرمايه‌گذاري تسهيل نشده و هنوز مردم به اين امر اعتماد نکرده‌اند، ليکن بايد در اين راستا اقداماتي را صورت داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان