تاریخ 1396/08/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
مهدي سپهر:
موسيقي پاپ امروز مثل فست‌فود است

«مهدي سپهر» يکي از خواننده‌هاي باسابقه موسيقي پاپ است که قريب چهار دهه از فعاليت‌هاي حرفه‌اي او مي‌گذرد. اين خواننده تا اواسط دهه هفتاد از جمله چهره‌هاي پرکار بود و علاوه بر انتشار آثار متعدد، اجراهاي گوناگوني هم داشت. اما در ادامه کم کم حضور مهدي سپهر در عرصه موسيقي کمتر شد و او بيشتر به شغل اصلي‌اش که مهندسي راه و ساختمان بود، پرداخت. حالا و پس از سال‌ها قرار است اين خواننده با آثار جديدي دوباره به بازار موسيقي برگردد و به گفته خودش قصد برگزاري اجراي زنده هم دارد.

مهدي سپهر ابتدا درباره فعاليت‌هاي جديدش گفت:«هشت سال پيش تصميم به بازگشت داشتم و اگر مافياي موسيقي نبود زودتر به عرصه موسيقي پاپ برمي‌گشتم. طي اين چند سال آثار ما در شورا کن لم يکن مي‌ماند و بالاخره موفق به اخذ مجوز کارها شدم. قطعات جديد من در سبک و سياق کارهاي دهه پنجاه است و وارد فضاي موسيقي دهه هفتاد يا هشتاد نشده‌ام. تمامي کارها همگي رنگ و بوي نوستالژيک دارند و اکثراً با سازهاي زنده ضبط شده‌اند و ژانر قطعات، پاپ است. با اينکه ذهنيت تنظيم و ملودي، نوستالژيک است اما نگاه مدرني نسبت به کارها داشته‌ام. ده قطعه آماده کرده‌ام و هيچکدام از اين قطعات به همديگر شبيه نيستند. آهنگ‌ها از ضوابط فکري من خارج نمي‌شود و به سمت کارهاي خيلي شاد که مهماني دارند نرفته‌ام.

او در ادامه اعلام کرد:«آهنگساز تمام قطعات جديد خودم هستند چون مي‌دانم که دقيقاً چه مي‌خواهم. اگر با آهنگساز ديگري کار کنم من را به سمت کارهاي امروز مي‌برند و در اين جوي آب مي‌افتم و مي‌روم! چند ترانه از آقاي بابک صحرايي دارم و با ترانه‌سراهاي ديگر هم همکاري کرده‌ام. شعري هم از مولانا را در اين کارها اجرا کرده‌ام. نظر من بر اين بود که قطعات را به صورت تک‌آهنگ منتشر کنم. اما به دليل سهولت صدور مجوز کارها را در قالب يک آلبوم ارائه کرديم و مجوز آنها صادر شد. دنبال يک حامي مالي خوب بودم تا همکاري کنم اما حاميان مالي مي‌گويند چون کار شما فاخر است براي ما مناسب نيست! گفتند که ما به کار فاخر احتياج نداريم و کارهايي که ساده‌تر باشند مورد پسند مردم قرار مي‌گيرند. به همين دليل احتمالاً کارها را در قالب تک‌آهنگ ارائه کنيم.

اين خواننده کهنه‌کار تحليلش از اوضاع کنوني بازار موسيقي را هم اينگونه مطرح کرد:«به نظر من موسيقي پاپ امروز مثل فست فود است! چون از يک سو تبليغات گسترده‌اي دارد و از هر مدل موسيقي راحت‌تر پيدا مي‌شود و از سوي ديگر ماندگاري ندارد. اگر موسيقي پاپ با کيفيت را با ملودي‌هاي شيک و شعر مناسب به مخاطبان ارائه کنيم قطعاً موفق خواهد بود. اين روزها شاهد هستيم که به ملودي اهميت نمي‌دهند و کل شعرها فقط در شکست عشقي خلاصه مي‌شود و صرفاً با کوبيدن کيک کار توليد مي‌کنند. من در قطعات جديد سعي کردم چنين روندي را نداشته باشم اما مي‌خواهم کارهايم را با تبليغات گسترده به گوش مخاطبان برسانم. کلاً مخاطبان اين روزهاي موسيقي همانند جواناني هستند که بازيگوشي مي‌کنند و شما بايد کم کم با آنها صحبت کنيد تا متوجه شوند موسيقي چيزي نيست که اين روزها مي‌شنوند. اگر اين بود خوانندگان و آهنگسازان قديمي جاودانه نمي‌شدند.

سپهر در تکميل اين بخش از صحبت‌هايش گفت:«در بحث مافياي موسيقي شرايط به اين صورت است که طوري با او قرارداد مي‌بندند که خودش حق انتخاب ندارد. به خواننده مي‌گويند تو بايد فلان کار را بخواني چون ما مي‌دانيم که موفق مي‌شود و خودشان هم زمينه موفقيت آن کار را با نوع تبليغات فراهم مي‌کنند. در حقيقت برخي خواننده‌ها تفکر ندارند و فقط خودشان را در اختيار تهيه‌کننده‌ها قرار مي‌دهند.

او نهايتاً درباره احتمال بازگشتش به صحنه اعلام کرد:«از صميم قلب دوست دارم دوباره به صحنه برگردم. من همدوره کساني بودم که اکنون در ايران نيستند و پيش از انقلاب با ارکستر راديو و تلويزيون فعاليت مي‌کردم و پس از انقلاب اسلامي در ايران ماندم و لزومي نديدم که از کشور خودم فرار کنم. ترجيح دادم در کشور خودم کارهايي بخوانم که به دل همه بنشيند و خدا را شکر توانستم فعاليت‌هاي رسمي خودم را دنبال کنم. اگر هنر موسيقي به دست نامحرمان افتاده و به بيراهه مي‌رود، من به عنوان يک هنرمند قديمي موظف هستم که مجدداً فعاليت‌ها را آغاز کنم تا قدمي براي تغيير شرايط بردارم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان