تاریخ 1396/08/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
تيمي که رنگ جام جهاني را نديده است؛
درس مهم ونزوئلا به فوتبال ايران
تيم ملي، شناسنامه کشور است!

فوتبال در زمان حال نه فقط يک رشته ورزشي محسوب مي‌شود و نه مطابق شعارها يک صنعت است.

تيم ملي ونزوئلا تا به حال در بازي‌هاي جام جهاني حضور نداشته و در اين دوره نيز با قرار گرفتن در آخرين پله گروه تيم‌هاي آمريکاي جنوبي در مرحله مقدماتي به عنوان ضعيف‌ترين تيم اين منطقه شناخته شد.

حالا اين تيم با وجود اينکه مسابقه رسمي و مهمي را پيش رو ندارد، اما مقابل تيم اول قاره آسيا ديدار دوستانه برگزار مي‌کند تا آمادگي خود را براي تورنمنت‌هاي آينده حفظ کند. شايد اگر اين وضعيت براي تيم ايران وجود داشت، سرمربي فعلي کنار مي‌رفت و تا چند ماه اصلا خبري از تيم ملي نبود و پس از آن شايد به خاطر مسابقات غرب آسيا يا بازي‌هاي آسيايي يا مقدماتي جام ملت‌ها، يک مربي انتخاب مي‌شد و با برگزاري اردويي اروپايي دوباره تيم ملي تشکيل مي‌دادند!

اين اتفاق بارها در فوتبال ايران افتاده چرا که نگاه به تيم ملي فوتبال، اصطلاحاً يک نگاه دقيقه نودي است و غالبا فرايند انتخاب کادرفني تا برگزاري تمرينات تيم براي رفع تکليف صورت مي‌گرفته است! البته مدتي است که فدراسيون فوتبال نگاه جدي‌تري به تيم ملي دارد و آن هم شايد به خاطر پيگيري‌ها و اصرارهاي کي‌روش باشد. ضمن اينکه راهيابي تيم ملي به جام جهاني براي اولين بار به صورت پياپي انجام گرفته و شايد دليل اصلي اينکه تيم ملي نزديک به 8 سال مورد توجه ويژه قرار دارد به خاطر اين مساله باشد.

اميدواريم از اين پس تيم ايران نه به خاطر حضور در جام جهاني و ارائه رزومه دهان پرکن مورد توجه قرار بگيرد بلکه به خاطر هويت داشتن و شخصيت دادن به فوتبال، ورزش و در اصل مردم يک کشور فوتبال‌دوست به آن پرداخته شود. مانند آنچه که در تمام کشورهاي دنيا صورت مي‌گيرد. فوتبال در زمان حال نه فقط يک رشته ورزشي محسوب مي‌شود و نه مطابق شعارها يک صنعت است. يک تيم ملي فوتبال در زمان حال، در واقع يک شناسنامه براي کشورش خواهد بود و به خاطر همين است که کشورها بهترين طراحي لباس، بهترين برنامه‌ها، بهترين اردوها و... را براي تيم فوتبالشان تدارک مي‌بينند.

در سال 2017 مي‌بينيم که طراحي لباس تيم ملي کامرون با استفاده از سبک خاص نقاشي قبايل آفريقايي صورت مي‌گيرد و يا تشويق ايسلندي به عنوان نماد کارگروهي و اتحاد در کشور کم جمعيت ايسلند مطرح شد و هزاران مثال ديگر که در فوتبال اتفاق مي‌افتد و براي يک ملت به عنوان شناسه و سمبل ثبت مي‌شود.

يک بازي تدارکاتي فوتبال مي‌تواند از سال‌ها تلاش و فعاليت در عرصه فرهنگ و سياست براي شناساندن يک جامعه به جهان مفيدتر باشد اما ما به جاي استفاده از اين موقعيت و ثروتي که براي صادر کردن فرهنگ و سبک زندگي ايراني به دنيا داريم، تنها به فکر رفع مسئوليت هستيم و در بعضي موارد هم منافع شخصي را به منافع ملي ترجيح مي‌دهيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان