تاریخ 1396/08/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
گفتگو با کهن‌کسوت ورزش باستاني پهلوان رمضان دهرويه

ادامه از صفحه 7

پهلوان حسن دامغاني کيست؟

در تذکره الشعرا دولت شاه سمر قندي ص 318 چنين مي‌نويسد: مردي جوانمرد و پاک دل بود که در منطقه قومس حکومت مي‌کرد پهلوان نامي سمنان خواجه يونس سمناني هم وزير وي بوده که کتابت به « سربداران » نوشت او مدت چهار سال و چهار ماه در منطقه قومس حکمراني داشت که در اين ايام حکومت قومس و حتي طوس از تصرف دشمنان و متجاوزان پاک کرد.

عناويني که در سال‌هاي اخير به ورزشکاران باستاني اطلاق مي‌شود؟

البته اين عناوين توسط سرپرست زورخانه به هيات شهرستان گزارش شده و براي بررسي به هيات استان منعکس مي‌گردد يعني اول خاسته -دوم ساخته – سوم برومند – چهارم دلير – پنجم دلير مرد – ششم دلاور

ولي عناويني بالاتر و مهمتر هم چون رادمرد – پيشکسوت و کهن‌کسوت به ورزشکاراني اطلاق مي‌شود که شرايط سني داشته و مدت سال‌هاي متمادي در زورخانه به صورت دائم و هميشگي مشغول ورزش و تمرينات و آمادگي جسماني مي‌باشد. سن از چهل سال تا 63 سال به بالا در نظر گرفته اند که اين عنوان از عهده‌ي هيات استان خارج است و توسط کارشناسان فدراسيون طي حکم رسمي در مراسمي اهدا مي‌شود البته حق مسلم ورزشکاراني است که در گود منزه ساليان سال زحمت کشيده و اين پله‌ي دشواري رياضت را با عرق پيشاني بدون ريا و چاپلوسي و نيرنگ پيموده اند و براي همگان روشن و هويدا است.

لحظاتي که شما حکم« کهن‌کسوت» را گرفته‌ايد چه احساسي داشتيد؟

وقتي که جهان پهلوان تختي براي دريافت مدال طلاي المپيک بالاي سکوي قهرماني ايستاد و شوروي سابق و آمريکا پايين‌تر از او قرار گرفتند و پرچم مقدس ايران بالا رفت، گفت: در اين لحظه که قهرمان المپيک شدم براي اينکه مدال طلا را بر گردنم بياويزند، فهميدم که بايد سر خودم را پايين آورم.

در آن لحظات آرزو کردم که هيچ گاه خدا را فراموش نکنم تا عمر دارم خدمت‌گذار ميهن اسلامي و مردم فهيم و قدرشناس استان پهناور سمنان و کشورم باشم.

از فعاليت و خدمات هيات ورزشي باستاني و کشتي پهلواني استان راضي هستيد؟

انسان هميشه و همه جا بايد شرط انصاف و عدالت را رعايت کند. از زماني که جناب مهندس سيد حسن سبزواري مديريت اين رشته پهلوان‌خيز ودلاورپرور استان سمنان به عهده گرفته، انصافاً شاهد و ناظر خدمات ارزنده و چشمگيري در همه‌ي ابعاد شهرستان‌ها بوديم و لذا اين تغيير و تحول جدي و به دست آوردن مقام ارزنده ورزشکاران باستاني در مقاطع مختلف در مسابقات کشوري ماحصل تلاش مديريت ايشان و ديگر خادمان دلسوز و حتي زحمات مرشدان عزيز و عاشقان ورزش باستاني است.

ما دست يکايک از زحمتکشان که هر کدام به نوبه‌ي خود سهمي عظيم از اين موفقيت دارند به مهر و دوستي مي‌فشاريم و خدا قوت و دست درست مي‌گوييم.

خداوند منان به همه‌ي خدمتگزاران حوزه‌ي ورزشي کشور و استان سمنان که در راه اعتلاي ترويج مرام پهلواني مي‌کوشند و گام موثري برمي‌دارند سلامتي و طول عمر با عزت عطا فرمايد.

پهلوان به آخر آمديم ولي حکايت همچنان باقي است. دعاي آخر.

حق پير آمين، عرش ذوالفقار آمين، تندرستي حضار آمين، نيستي جهان کافر آمين – تندرستي پادشاه اسلام

دم به دم – قدم به قدم به جمال يکه‌تاز عرب و عجم زبده اولاد نبي‌آدم يعني خواجه کائنات – احمد- محمود- ابوالقاسم محمد(ص) بلند و بي‌حد و بي‌عدد صلوات...

روح پاک همه‌ي شهدا والامقام پهلوانان، نامداران، نام‌آوران، با حضرت علي (ع) محشور باد.

آمين يا رب العالمين

محمد عليان


نسخه چاپي ارسال به دوستان