تاریخ 1396/08/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
گزارشي از تلاش‌هاي وزير امور خارجه براي حل بحران يمن
جامعه بين‌المللي به جنگ احمقانه يمن پايان دهد

در ماه‌هاي اخير هربار مقامات عربستان سعودي لب به سخن عليه جمهوري اسلامي‌ايران گشوده اند، تهران را متهم به جنگ افروزي در منطقه و علي الخصوص سنگ اندازي در روند صلح در يمن با کمک به حوثي‌هاي يمن کرده‌اند. اين در حالي است که ايران از شروع بحران در يمن و حمله ائتلاف عربي به اين کشور در فرصت‌هاي مختلف با برشمردن ابعاد مختلف اين ماجرا نسبت به تلفات انساني و مالي آن هشدار داده است. ايران در سال 2015 در پيشنهاد صلحي چهار ماده‌اي به سازمان ملل متحد نيز پيشنهاداتي را براي پايان درگيري در يمن را پيشنهاد داده بود، طرحي که وزير امور خارجه پنج شنبه هفته گذشته در توييتي از سمرقند پايتخت ازبکستان اعلام کرد: در سال 2015، با فاصله کمي‌از شروع حملات ائتلاف سعودي عليه يمن، در نامه اي به دبيرکل ملل متحد يک طرح صلح 4 ماده‌اي ارائه کردم: آتش‌بس؛ کمک‌هاي انسان‌دوستانه؛ گفت‌وگوي يمني- يمني؛ دولت فراگير ، امروز‌ پس از دو سال و نيم و تعداد زيادي قرباني، هنوز هم آن طرح معتبر است.

در همين راستا روز گذشته نيز محمدجواد ظريف با ارسال نامه اي به دبيرکل سازمان ملل متحد وضعيت يمن را در نتيجه تجاوز، کشتار غيرنظاميان و محاصره همه جانبه اين کشور وخيم و نگران‌کننده دانست و از جامعه بين‌المللي خواست با اقدام موثر و قاطعانه به اين جنگ احمقانه پايان دهد. در متن اين نامه آمده است: مايلم توجه فوري شما را به وضعيت وخيم و نگران کننده يمن که در نتيجه تجاوز، کشتار غيرنظاميان و محاصره همه جانبه اين کشور به وجود آمده و رنج‌هاي تحمل ناپذيري را بر مردم اين کشور تحميل کرده و منجر به شيوع بي سابقه وبا و گسترش قحطي در اين کشور شده است، جلب نمايم. زبانه‌هاي آتش جنگ در کشور يمن و در سومين سال اين تجاوز همچنان در حال شعله‌ور شدن است، بدون آنکه بتوان براي آن پايان روشني متصور بود. وضعيت به نحو خشونت باري ادامه داشته و تخريب گسترده و سراسري اين کشور و رنج‌هاي مصيبت بار انساني، آن را به جهنمي‌تبديل کرده است؛ در حالي که مرتکبان اين تجاوز جنايتکارانه خود نيز اکنون در باتلاق آن دست و پا مي‌زنند.

نتيجه بيش‌از سي ماه تجاوز عليه کشور آسيب زده يمن، گرفتن جان هزاران انسان بي‌گناه به ويژه زنان و کودکان و تخريب زيرساخت‌ها و تاسيسات شهري و غيرنظامي‌اين کشور از جمله بيمارستان‌ها، مدارس، جاده‌ها، صنايع غذايي و نيروگاه‌هاي برق و در نتيجه، محروم ماندن مردم از ابتدايي‌ترين نيازهاي اوليه خود بوده است. قطع مسيرهاي کمک‌هاي انساني به کشور قحطي زده يمن و تصميم به «بستن همه راه‌هاي هوايي، زميني و بنادر دريايي»، فاجعه وخيم انساني در يمن را بسيار شديدتر کرده است؛ فاجعه‌‌اي که به گفته مقامات سازمان ملل متحد، مي‌تواند به «بزرگترين قحطي اي که جهان در طول چند دهه تجربه کرده و ميليون‌ها قرباني به همراه دارد» منجر شود.

مسئوليت بين‌المللي ارتکاب جنايات جنگي و نقض قواعد و مقررات حقوق بين‌الملل بشردوستانه به عهده مرتکبين اين جنايات است، همان‌هايي که تنها به دنبال راه حل نظامي‌براي اين بحران بوده و با فرافکني تلاش مي‌کنند توجه جهانيان را از جنگ تجاوزکارانه خود منحرف کرده و تقصير را به گردن ديگران بياندازند. با وجود اين، بعد از بيش از دو سال و نيم از حملات کور، آنها نيز بايد اکنون دريافته باشند که «يمن راه‌حل نظامي‌ندارد.» وظيفه جامعه بين‌المللي اين است که به نحو موثر و قاطعانه‌تري درگير بحران يمن شده و به اين جنگ احمقانه پايان بخشيده، آتش بس را برقرار کرده، توزيع کمک‌هاي انساني را تضمين کرده و از طريق گفت و گو و مصالحه ملي، بدون هرگونه پيش شرط، صلح و آرامش را به اين کشور بازگرداند. جمهوري اسلامي‌ايران از ابتداي شروع اين بحران تاکيد داشته است که تنها راه اعاده صلح و ثبات اين است که به همه طرف‌هاي يمني اجازه دهيم تا بدون هر گونه دخالت خارجي، دولت وحدت ملي فراگير مطابق نظر خود را تشکيل دهند. بر اين اعتقادم که مدت‌ها پيش از اين مي‌بايستي طرح چهار ماده اي اينجانب بررسي و اجراء مي‌شد، طرحي که من در نامه مورخ 27 فروردين سال 1394 خود به سلف جنابعالي و درست بعد از آنکه ائتلاف به رهبري سعودي جنگ عليه يمن را آغاز کرد، پيشنهاد دادم. وزير امور خارجه کشورمان در پايان نامه خود به دبيرکل سازمان ملل افزود: امروز نيز پيگيري و اجراي طرح مذکور، شامل گام‌هاي زير، به منظور پايان بخشيدن به اين کابوس انساني همچنان کارآمد و در واقع حياتي است: آتش بس و پايان بخشيدن فوري به همه عمليات‌هاي نظامي؛ دسترسي بدون مانع مردم يمن به کمک‌هاي انساني و بهداشتي؛ از سرگيري گفت و گوي ملي صرفا با مشارکت و هدايت يمني‌ها و حضور نمايندگان همه طرف‌ها و گروه‌هاي اجتماعي يمني؛ تاسيس دولت وحدت ملي فراگير.


نسخه چاپي ارسال به دوستان