تاریخ 1396/08/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس اداره ميراث فرهنگي دامغان:
20 خانه مسافر و اقاتگاه بومي‌گردي در دامغان ايجاد مي‌شود

دامغان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس اداره ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي دامغان با اشاره به اينکه هم اکنون 2 اقامتگاه بومي‌گردي در اين شهرستان در حال فعاليت است، گفت: اقامتگاه بومي‌گردي ناصر لشگر واقع در روستاي عباس‌آباد و ديگري در روستاي حسين‌آباد حاج علي نقي از اقامتگاه‌هاي بومي‌گردي شهرستان دامغان هستند.

معصومه داووديان در گفتگو با خبرنگار ما در دامغان افزود: در حال حاضر پرونده ايجاد و راه‌اندازي 10 خانه مسافر در شهرهاي دامغان، کلاته رودبار، اميريه و ديباج و 10 اقامتگاه بومي‌گردي در روستاهاي اين شهرستان و براي دريافت اخذ مجوز فعاليت از سوي اداره ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي در دست اقدام است که مراحل اداري خود را طي مي‌کنند.

وي اضافه کرد: ايجاد اشتغال در قالب اقتصاد مقاومتي، حفظ و نگهداري آثار تاريخي و فرهنگي، جذب گردشگر، معرفي و استفاده از ظرفيت و پتانسيل‌هاي شهرستان و عرضه و فروش محصولات شهرستان و روستاهاي تابعه از مهمترين اهداف ايجاد و راه‌اندازي خانه‌هاي مسافر و اقامتگاه‌هاي گردشگري در شهرستان دامغان است.

وي با بيان اينکه با ايجاد و راه‌اندازي 2 اقامتگاه گردشگري در شهرستان دامغان به صورت مستقيم و غير‌مستقيم براي 10 نفر شغل ايجاد شده است، اظهار داشت: از ابتداي سال جاري تاکنون 90 هزار نفر از گردشگران داخلي و خارجي از اماکن تاريخي و فرهنگي شهرستان دامغان بازديد کردند که از اين تعداد يک هزار و 500 نفر را گردشگران خارجي از کشورهاي آلمان، ايتاليا، فرانسه، سوئيس و ژاپن بوده‌اند.

وي مناطق مورد بازديد قرار گرفته گردشگران داخلي و خارجي در شهرستان دامغان را اماکن تاريخي و فرهنگي چون مسجد جامع، مسجد تاريخانه، تپه حصار، برج پيرعلمدار، محوطه قوشه، برج طغرل و مجموعه تفريحي و گردشگري چشمه علي بيان کرد و افزود: بيشترين بازديد کننده از آثار تاريخي و فرهنگي شهرستان دامغان را مسجد تاريخانه اين شهرستان به خود اختصاص داده است.

رئيس اداره ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي دامغان با اشاره به وجود 5 منطقه نمونه گردشگري در اين شهرستان افزود: مناطقي چون چشمه علي، چشمه قل قل، آبشار تنگه زندان، آبشار نصروا و سد شهيد شاهچراغي از مناطق نمونه گردشگري در شهرستان دامغان بوده که در دولت نهم به عنوان مناطق نمونه گردشگري شناخته و مصوبه براي آنان اخذ شده است. وي اضافه کرد: در شهرستان دامغان همچنين مناطقي چون منطقه غارشيربند، پير خوشدر کلاته رودبار، سرچشمه ديباج، انگورستاني تويه دروار، دشت شقايق‌هاي ديباج، يخچال طبيعي و آبشار پلدله و روستاهاي هددف گردشگري شامل روستاهاي حسن‌آباد، رشم و تويه دروار وجود دارد.

وي با بيان اينکه در شهرستان دامغان موزه مردمي شناسي تاريخي ايجاد و راه‌اندازي و گردشگران داخلي و خارجي در طول سال ازآن بازديد مي‌کنند، افزود: در اين موزه اشيايي چون دباغي، چلندري، نجاري و نحوه زندگي روزمره مردم در آن دوران تاريخي و کهن در معرض ديد بازديدکنندگان داخلي و خارجي قرار گرفته است.

داووديان گفت: شهرستان دامغان داراي 500 اثر تاريخي و فرهنگي ثبت شده است که از اين تعداد 126 اثر از آثار تاريخي ثبت شده ملي است و پرونده 20 اثرطبيعي، تاريخي و فرهنگي ديگر شهرستان دامغان براي ثبت ملي به سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي کشور ارسال شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان