تاریخ 1396/08/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
افزايش قيمت مسکن در استان سمنان حبابي بيش نيست

با کاهش نرخ سود سپرده‌هاي بانکي، انگيزه سپرده‌‏‏گذاري در بانک، کاهش يافته و بخشي از نقدينگي به سمت بازار مسکن روانه مي‌شود و باعث تحريک تقاضاي مسکن (خصوصا تقاضاي سرمايه‌اي و سوداگرانه) و در نتيجه افزايش قيمت مسکن مي‌شود.

اين پديده بر اين مبنا استوار است که مسکن و حساب‌هاي پس‌انداز بانکي، دارايي‌هاي جايگزين هستند. از اين‏ رو هر زمان که بازدهي يکي از اين دو دارايي‌ کم مي‌شود، تقاضا به سمت دارايي رقيب جريان مي‌يابد.

شايان توجه است به اعتقاد بسياري از صاحب‏نظران اقتصاد مسکن در ايران، مهم‎ترين بازار رقيب مسکن، سپرده‎هاي بانکي است. نرخ سود تسهيلات بانکي ارتباط نزديکي با نرخ سود سپرده‌هاي بانکي دارد. بر اين اساس با کاهش نرخ سود سپرده‌ها، نرخ سود تسهيلات خريد نيز به تدريج کاهش يافته و تمايل خريداران براي پذيرش بدهيِ بالا و خريد خانه افزايش مي‌يابد که اين مسئله، تحريک بيش‌تر تقاضا (خصوصا تقاضاي مصرفي) و در نهايت افزايش تدريجي قيمت مسکن را به دنبال دارد.

مجموع دو عامل فوق موجب انتقال به راست منحني تقاضاي مسکن بر اثر کاهش نرخ سود بانکي و به تبع افزايش قيمت مسکن است. در سمت عرضه مسکن نيز با کاهش نرخ سود سپرده‌هاي بانکي، زمينه کاهش نرخ سود تسهيلات توليد مسکن فراهم مي‌شود، موضوعي که مي‌تواند به نوبه خود موجب تعديل هزينه تمام شده ساخت مسکن شود.

با اين حال به نظر مي‌رسد در کوتاه مدت و ميان مدت، اثر تغييرات بهره بانکي بر سمت تقاضاي مسکن، به مراتب قوي‎تر از سمت عرضه است.

در مجموع، برآيند اثر کاهش نرخ سود سپرده‌هاي بانکي بر قيمت مسکن (صرفنظر از ساير عوامل تاثيرگذار مانند خانه‌هاي خالي، نقدينگي، قيمت نفت، وام مسکن و...) افزايشي ارزيابي مي‌شود. حال که کاهش نرخ سود بانکي بر برخ مسکن تاثير مستقيم گذاشته بايد ديد نظر کارشناسان و مردم در اين خصوص چيست؟ در گزارش امروز با رئيس اتحاديه املاک شهرستان سمنان و چند تن از افرادي که اقدام به خريد مسکن کرده‌اند، رفتيم که ماحصل آن را مي‌خوانيد؛

افزايش قيمت‌ها در بخش مسکن حبابي بيش نيست

رئيس اتحاديه املاک شهرستان سمنان در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: بازار مسکن از ابتداي سال 1392 تا پايان سال 1395 رشد 5 الي 7 درصدي داشته است در حالي که از ابتداي سال جاري اين افزايش قيمت‌ها همانند حبابي در بخش ويلايي به 70 درصد رسيده است. و در بخش آپارتمان نيز 5 الي 20 درصد افزايش قيمت داشته‌ايم.

"حسين ابراهيمي" تصريح کرد: با توجه به کاهش نرخ سود بانک مردم به ابزارهاي سرمايه گذاري در بخش مسکن، طلا و بورس روي آورده‌اند و در شهرستان سمنان در بخش مسکن با رشد يالايي روبرو هستيم.

هشدار به خريداران مسکن

وي افزود: من به خريداران مسکن هشدار مي‌دهم که اين افزايش قيمت‌ها حبابي بيش نيست و خريداران در خريد خود عجله نکنند.

ابراهيمي ادامه داد: رشد مسکن در سال 1396 بايد تنها 5 الي 20 درصد باشد و قيمت واقعي آن بيشتر از اين‌ها نيست و در اين بين دلالان و سودجويان اقتصادي باعث شده‌اند تا مردم را به سوي سرمايه گذاري در بخش مسکن سوق دهند و سود اصلي را خودشان ببرند.

سمنان؛ بالاترين افزايش قيمت مسکن در کل کشور

رئيس اتحاديه املاک شهرستان سمنان با تاکيد بر اينکه به دليل رشد بالاي قيمت مسکن در سال جاري هنوز هم اين بازار در رکود به سر مي‌برد، تصريح کرد: طي استعلام‌هاي به عمل آمده در هيچ يک از شهرهاي استان و هيچ جاي کشور چنين افزايش قيمتي در مسکن مشاهده نشده و رشد آنچناني نداشته است.

ابراهيمي به خريداران مسکن توصيه کرد: با توجه به بالا رفتن حبابي قيمت‌ها، اين رشد غير معقول است لذا خريداران در تهيه مسکن تعجيل نکنند زيرا اين افزايش قيمت‌ها خواهد شکست و دود آن تنها در چشم خريداران خواهد رفت.

سايت‌ها و کانال‌هاي مجازي باعث

افزايش قيمت مسکن مي‌شوند

وي افزود: برخي سايت‌ها و کانال‌هاي تلگرامي هم باعث افزايش قيمت‌هاي مسکن شده‌اند و من به فروشندگان هشدار مي‌دهم در فضاهاي مجازي تبليغ نکنند که در نهايت باعث گراني مسکن شوند. وي تصريح کرد: همه اين افزايش قيمت‌ها در دست دلالان و سودجويان اقتصادي است و در نهايت اين حباب خواهد شکست و قيمت‌ها کاهش خواهد يافت.

ابراهيمي افزود: تجربه نشان داده است که در سال‌هاي 71 الي 73 و سال‌هاي 86 تا 88 هم چنين اتفاقاتي رخ داد و اين رشد قيمت حبابي بيش نيست و رشد بيشتر از 5 الي 20 درصد غير عقلاني است. وي در پايان به خريداران توصيه کرد تا در خريد خود دقت کرده و ملکي را بالاتر از قيمت واقعي خريد نکنند.

محمد شاهمرادي جواني که در تکاپوي عروسي خود است، تصريح کرد: قرار است در آذر ماه مراسم عروسي برگزار کنم ولي هنوز موفق به خريد منزل نشده‌ام.

وي افزود: از ابتداي سال به دنبال يک خانه کوچک بودم که بعد از گذشت چند ماهي قيمت‌ها ناگهان بالا رفت و نتوانستم خريد کنم و امروز هم به هر جا مراجعه مي‌کنم با قيمت‌هاي بسيار بالايي روبرو مي‌شوم که بسيار نگران‌کننده است.

وي افزود: اين قيمت‌ها اصلا واقعي نيست به عنوان مثال قبل از تابستان يک منزل در منطقه تعاون سمنان ديده بودم که به مبلغ 1 ميليون و هشتصد هزار تومان قيمت گذاري شده بود ولي چون آن منطقه را زياد دوست نداشتم خريد نکردم و در مهر ماه وقتي دوباره مراجعه کردم ديدم همان منزل با قيمت 2 ميليون و 200 هزار تومان معامله شده است.

وي تصريح کرد: جالب‌تر اينجا بود بنگاهي که اين معامله را انجام داده بود از آشنايان من بود و گفت بعد از اينکه سود بانکي کاهش يافت، صاحبان ملک قيمت‌هاي خود را بالا بردند و در ادامه خريد هم بيشتر شده است و مردم ترسيده‌اند که شايد قيمت‌ها بالاتر رود لذا سريع اقدام به خريد مي‌کنند.

رضايي يک کارشناس اقتصادي تصريح کرد: کاهش نرخ سود سپرده به صورت پله‌يي و ناگهاني در بازارهاي مختلف اثرگذار است و سنجش ميزان اثر اين اقدام بر بازار مسکن نياز به سنجش ضريب کاهش و زمان اجراي اين تصميم دارد، بنابراين عوامل مختلفي بر اين موضوع اثرگذار هستند.

وي درباره اثرکاهش نرخ سود سپرده بانکي بر افزايش رغبت سرمايه‌گذاران براي توليد مسکن، گفت: اگر ساير عوامل اقتصادي را ثابت فرض کنيم، ازجمله تعادل در بازار سرمايه، تعادل در بازار پول و همچنين اثر اين عوامل را ثابت فرض کنيم، کاهش نرخ سود سپرده بانکي بر خريد و فروش و همچنين ساخت مسکن، توازن بازار و رونق بخش مسکن اثر گذاشته است.

اين کارشناس افزود: عرضه و تقاضا در بخش مسکن دو روي سکه هستند که از يکديگر جدايي ناپذيرند و اگر هم‌اکنون حجم خريد و فروش افزايش يابد، به تبع آن سرمايه‌گذاري براي توليد و ساخت مسکن هم بهبود مي‌يابد و بخش مسکن رونق مي‌گيرد اما بايد در اين بين به اين موضوع توجه داشت که اين افزايش‌ها غير منطقي نباشد زيرا به گوش مي‌رسد برخي با قيمت‌هاي نجومي املاک خود را معامله مي‌کنند که اين نگران‌کننده است.

رضايي افزود: دليل رکود کنوني بازار مسکن، نبود تقاضا است و درصورت وجود تقاضاي موثر، شاهد رونق بازار مسکن خواهيم بود تنها به شرط آن‌که اين تقاضا واقعا موثر باشد.

وي تصريح کرد، حلقه نخست رونق بازار مسکن، حجم خريد و فروش است که با رشد اين حجم، حلقه دوم که سرمايه‌گذاري و ساخت و ساز است، بهبود مي‌يابد.

وي در پايان گفت: کاهش نرخ سود بانکي در شرايط کنوني اقتصادي، سياست مثبتي است که مي‌تواند زمينه‌ساز رونق بخش مسکن باشد به شرط آن که دلالان و سودجويان اقتصادي از اين موضوع سو،استفاده نکنند.

خالصي يکي از بنگاه‌داران هم گفت: شايعه تأثير 100 درصدي بر قيمت‌هاي مسکن داشته است، به طوري که قيمت مسکن نوساز بالغ بر متري 400 الي 500 تومان افزايش داده است. وي ادامه داد: دو ماه است که يک معامله و خريد و فروش مسکن انجام نداده‌ايم، اما اينکه قيمت‌ها به يک‌باره بالا مي‌رود، جاي تعجب دارد.

اين مشاور املاک افزود: متأسفانه تمام زندگي ما بر اساس شايعه رقم مي‌خورد و همين که مي‌گويند قيمت مسکن مي‌خواهد افزايش يابد، همه به يک باره براي خريد مسکن هجوم مي‌برند. وي تاکيد کرد: چند ماه است که يک مورد هم خريد و فروش مسکن در اين بنگاه صورت نگرفته است، اما شب مي‌خوابيم و صبح که به بنگاه مراجعه مي‌کنيم، مي‌بينم که مالکان قيمت مسکن را افزايش داده‌اند.

وي با بيان اينکه اگر قيمت مسکن پايين باشد، خريد و فروش راحت‌تر انجام مي‌شود و بنگاه‌داران هم به کميسيون‌هاي خود راحت‌تر مي‌رسند، گفت: شايعه و جو رواني حاکم بر بازار مسکن متأسفانه چندماهي است که دست از سر بازار مسکن بر نمي‌دارد، شايعه‌اي که مي‌گويد، اگر امسال مسکن نخريم، ديگر سال بعد نمي‌توانيم صاحب خانه شويم. وي افزود: مالکان نيز تا مي‌بينند، تقاضا براي خريد مسکن بالا مي‌رود، قيمت مسکن خود را افزايش مي‌دهند.

وي در پايان گفت: در واقع عدم اطمينان نسبت به آينده بازار مسکن موجب شده است که برخي از مالکان قيمت‌ها را بالاتر از عرف بازار تعيين کنند و در اين ميان سودجويان هم سعي مي‌کنند با دامن زدن به اين وضعيت، سود بيشتري را از خريد و فروش آپارتمان‌ها به دست بياورند.

يک شهروند سمناني هم در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: من تقريبا 3 سال اجاره نشين بودم و هر سال شاهد بالا رفتن مبلغ رهن و اجاره بودم. يادم هست که سال اول 100 هزار تومان و سال دوم هم 100 هزار تومان و سال سوم صاحب خانه‌مان گفت يا در ماه 550 هزار تومان اجاره يا 20 ميليون رهن بايد بدهيد و اما چيزي که مهم است شايد در سال دوم و سوم آن چنان به قيمت مسکن و زمين اضافه نشده بود که بخواهند اينقدر اجاره را بالا ببرند.

شهسوار در ادامه گفت: چرا بايد در کشور و شهر ما عده‌اي با خريد چند خانه دست به کاسبي بزنند و جوانان و … بايد هر چه که اين افراد گفتند قبول کنند.

وي افزود:‌اي کاش قانوني مصوب مي‌شد تا افراد بيشتر از يک خانه خريد نکنند و اگر آنها پول دارند ديوارهاي همان يک خانه را با طلا درست کنند چون ديگر مردم از اين اوضاع خسته شده‌اند.

شهروند ديگري هم با گلايه از وضع مسکن گفت:من تقريبا 4 سال است که اجاره نشين هستم و در اين 4 سال 3 بار تغيير مکان داده‌ام و دليلش بالا بودن اجاره و پايين بودن کيفيت مسکن مورد نظر بوده است.

قليچي اذعان داشت:چرا هيچ کس فکري به حال قشر مستاجر نمي‌کند زيرا قول‌هاي بسياري داده‌اند اما قول‌ها عملي نشد يا در صورت عملي شدن قول‌هايشان چرا کيفيت ساختمان‌هايي که مي‌سازند اينقدر پايين است و بسيار زندگي در اين مناظق سخت است. وي در پايان گفت:شما را به خدا فکري به حال ما کنيد ديگر از ترسيدن به خاطر پايان قرارداد و گشت و گذارهايي براي پيدا کردن مسکن که به جايي نمي‌رسند، خسته شده‌ايم.

وي افزود: براي خريد هم که اصلا نمي‌توان سمت بنگاه‌ها رفت از وقتي که سودهاي بانکي را کاهش داده‌اند قيمت‌ها يک‌باره چنان افزايش يافته که احساس مي‌کني اتفاقي در کشور رخ داده که رونقي حاصل شده است، در حالي که بيشتر شايعه است و افرادي که صاحب چند ملک هستند تنها به فکر خودشان هستند و تا متوجه شدند پول مردم در بانک‌ها ديگر جايي ندارد براي پول مردم جيب دوختند.

وي در پايان گفت: در حال حاضر با اين وضع معيشتي مردم و هزينه‌هاي بسيار بالاي اجاره حتي براي واحدهاي با چندين سال ساخت مشکلات عديده‌اي را براي مردم به وجود آورده است و با توجه به رشد شهرنشيني مسئولان هر چه سريع‌تر فکري به حال مسکن و اجاره نشيني مردم بکنند تا در آينده‌اي نه چندان دور دچار مشکل نشويم.

سعيد مرادي يکي از خريداران ملک در سمنان اظهار کرد: در حال حاضر يک خانه چند سال ساخت به متراژ 95 متر به مبلغ 150 ميليون تومان خريداري کرده ام.

وي تصريح کرد: مسئله اصلي که در خريد و فروش خانه موج مي‌زند نداشتن تناسب قيمت است.

مرادي با بيان اينکه نظارتي بر روي خريد و فروش، اجاره و رهن خانه وجود ندارد، اذعان داشت: هر بنگاهي تعرفه‌اي را براي خودش تعريف کرده و تنها به فکر پورسانت‌هاي خودشان هستند.

وي اذعان داشت: بعضي از خانه‌ها با وجود اينکه قديمي است اما قيمت‌هايشان با خانه‌هاي نو و تازه‌ساز يکي است.

مرادي يادآور شد: با کاهش نرخ سود بانکي قيمت خانه‌ها يک باره بالا رفت و مردم در اين تنگنا قرار گرفتند تا خانه‌هارا گران‌تر از قبل خريداري کنند و از ترس اينکه بالاتر نرود و ديگر پولشان نرسد، خانه را خريداري مي‌کنند.

وي بيان داشت: اگر نظارت مسئولين بر روي اين موضوع صورت گيرد شايد قيمت‌ها شکسته مي‌شد و دردي از جوانان دوا مي‌شد.

همتي جوان ديگري هم گفت: با توجه به اوضاع اقتصادي آشفته‌اي که در کشور حاکم شده جوانان براي خريد مسکن مجبور به دريافت وام‌هاي کلان هستند.

وي افزود: به طور کلي دريافت وام با رقم‌هاي مناسب براي خريد خانه امکان‌پذير است اما مساله‌اي که وجود دارد اين است که سود تسهيلات مخصوصا در استفاده از اوراق مسکن که سريع‌ترين راه براي دريافت وام خريد مسکن است، رقم بالايي است و هر کسي توان بازپرداخت آن را نخواهد داشت.

وي تصريح کرد: تا چند ماه پيش به دليل رکود حاکم بر بازار مسکن، بسياري از مالکان حاضر بودند خانه‌هاي خود را با قيمتي کمتر از ارزش واقعي آن به فروش برسانند ولي با کاهش نرخ سود بانکي قيمت املاک بالا رفت در حالي که توانايي خريد در مردم وجود ندارد و تا پيش از اين همين خانه‌هاي زير قيمت نيز روي دست مالکان آنها مانده بود حال که اين اتفاق رخ داده برخي افراد سودجو با ايجاد جو رواني در استان افزايش قيمت‌ها را رقم زده‌اند.

وي در ادامه افزود: رکود يک شي نيست که به يک‌باره در ميان جامعه ما افتاده باشد بلکه يک پروسه است که برطرف شدن آن نيز در طول زمان و بر مبناي يک روند اتفاق خواهد افتاد. رکود زماني آغاز شد که توان خريد مردم کاهش پيدا کرد و در مقابل آن قيمت‌ها نيز افزايش يافت. اين وضعيت زماني از بين خواهد رفت که قيمت‌ها در حد توان مردم باشد که به رونق اقتصادي و ايجاد اشتغال بستگي دارد.

وي تصريح کرد: رونق اقتصادي نيز در گرو سرمايه‌گذاري و جلب تکنولوژي است. متاسفانه در کشور ما سرمايه‌گذاران داخلي سرمايه خود را در بخش دلالي خرج مي‌کنند. به لحاظ تکنولوژي نيز در موقعيت مورد توجهي قرار نداريم و بايد تکنولوژي را از خارج وارد کنيم.

وي در پايان گفت: به هر حال عوامل بسياري از جمله عوامل سياسي، اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي در زمينه رکود در کشور مطرح است و براي خروج از آن بايد اين‌ موانع از بين برود و رونق اقتصادي در تمام بخش‌ها باعث از بين رفتن رکود مي‌شود.

سلماز عرب عامري


نسخه چاپي ارسال به دوستان