تاریخ 1396/08/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
گزارشي از تلاش ايالات متحده و مصر براي جلوگيري از آغاز جنگي جديد در خاورميانه
توصيه متحدان رياض براي اتخاذ رويکرد محتاطانه در قبال تهران

استعفاي هفته گذشته سعد حريري نخست وزير لبنان در رياض موجب شد تا موج جديدي از حملات عربستان سعودي عليه ايران آغاز شود. حريري که در متن استعفايي که به ادعاي رويترز و واشنگتن پست توسط بن سلمان تهيه شده و در اختيار وي قرار گرفته بود با متهم کردن ايران و حزب‌الله به تهديد منطقه جمله اي را بيان کرد که پيش از اين به کرات از زبان مقامات سعودي خارج شده بود: «شري که ايران در منطقه مي‌پراکند به خود آن باز خواهد گشت». جمله‌اي که موجب اثبات بيش از پيش دستوري بودن اين اقدام رهبر جريان المستقبل لبنان براي فشار بر تهران و متحدش حزب‌الله شد.

کارشناسان مي گويند که با وجود حمايت کامل رئيس‌جمهور آمريکا از عربستان سعودي، به نظر مي آيد که واشنگتن قصد دارد به رياض اين پيام را ارسال کند که رويکردي محتاطانه‌تر در قبال ايران اتخاذ کند. رويترز روز گذشته در اين خصوص نوشت: دولت دونالد ترامپ رئيس‌جمهور آمريکا که ديدگاه مشترکي با عربستان سعودي عليه ايران دارد، به طور قوي از موضع رياض مبني بر اينکه حمله موشکي حوثي‌هاي يمن به رياض با حمايت ايران بوده، حمايت کرده است. ترامپ در مقايسه با رئيس‌جمهور پيشين آمريکا روابط گرم‌تري با سعودي‌ها دارد. به طوري که رياض اولين مقصد سفر خارجي وي بود و در آن اعلام کرد که خواستار موضعي سخت و قوي براي مقابله با ايران است. با اين حال به نظر مي آيد که واشنگتن که در سوريه و عراق نيروي نظامي دارد در حال ارسال اين پيام به رياض است که در مقابله خود با تهران رويکردي محتاطانه تر اتخاذ کند. وزارت امور خارجه آمريکا روز پنجشنبه پس از آنکه عربستان سعودي مرزهاي زميني و دريايي يمن را بست و اين کشور را مورد محاصره قرار داد، خواستار دسترسي کمک‌هاي بشردوستانه به يمن شد. رکس تيلرسون وزيرامورخارجه آمريکا نيز يک روز پس از آن به طور شفاف مشخص کرد که وي کماکان سعد حريري را نخست وزير لبنان مي داند. دو مقام آمريکايي مي گويند که سعودي‌ها تحت رهبري محمد بن سلمان وليعهد عربستان حريري را ملزم به استعفا کردند و مقامات لبناني نيز مي گويند که حريري در عربستان در بازداشت به سر مي برد. حريري تاکنون اظهارنظري درباره اينکه وي مي تواند آزادانه به کشورش بازگردد يا نه، نکرده است. ري تکيه، يک کارشناس ارشد شوراي روابط خارجي آمريکا گفت که وي معتقد است دولت ترامپ همچنان به دنبال کمک به سعودي‌ها براي پيش‌برد منافعشان در برابر ايران بدون بي‌ثبات کردن منطقه است. وي افزود: اين يک اقدام ظريف براي برقراري توازن است که شامل حمايت از متحدان در سياستي مي‌شود که دولت با آن موافق است، درحاليکه تلاش مي‌شود ديگر جنبه‌هاي آن که اغراق شده است، تعديل شود.

در همين راستا فرانس 24 روز گذشته از سفر فرستاده ‌ژنرال سيسي به کشورهاي حاشيه خليج فارس خبر داد. وزارت امور خارجه مصر اعلام کرده است که سفر سامح شکري روز يکشنبه 12 نوامبر آغاز و سه روز ادامه خواهد داشت. او حامل پيامي از عبدالفتاح سيسي، رئيس جمهور مصر است. خبرگزاري فرانسه در گزارشي که از قاهره منتشر کرده از سفر وزير امور خارجه مصر، سامح شکري به کشورهاي حوزه خليج فارس خبر داده است. هدف از سفر شکري به منطقه، تلاش براي کاهش تنش بين عربستان و ايران و مانع شدن از بروز جنگ اعلام شده است. وزير امور خارجه مصر در جريان اين سفر با مقامات کشورهاي عربستان، کويت، بحرين، عمان و همچنين اردن ديدار و گفت‌وگو خواهد کرد. وزارت امور خارجه مصر اعلام کرده است که سفر سامح شکري روز يکشنبه 12 نوامبر آغاز و سه روز ادامه خواهد داشت. او حامل پيامي از عبدالفتاح سيسي، رئيس جمهور مصر است. سامح شکري اعلام کرده است که سياست مصر ناظر بر حفظ وحدت بين اعراب است و اين کشور براي حل بحران‌هاي حاکم بر منطقه به دنبال راه‌حل‌هاي سياسي است پيش از اين نيز عبدالفتاح السيسي رئيس‌جمهوري مصر در پاسخ به سوالي در خصوص حمله نظامي به ايران و حزب‌الله گفت،وي مخالف جنگ است به ويژه اينکه مصر تجربه هاي تلخ و سختي از جنگ دارد. رييس جمهوري مصر همچنين اظهار داشت: ديدگاه ما نسبت به مشکلات تازه با ايران يا حزب‌الله يا هر مساله ديگر اين است مي بايست با آنها با احتياط کامل رفتار کرد و نيازي به مشکلات تازه نداريم و نبايد به چالش ها و مشکلات منطقه اضافه کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان