تاریخ 1396/08/13 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
ورود وزير به يک پرونده و قول دولت به سرخابي‌ها شفر بالاخره شاد شد

سرويس ورزشي:

اولين برد استقلال با شفر، وعده دولت به سرخابي‌ها، ورود وزير ورزش به پرونده اسپانسر فوتبال و درگذشت تنها بازمانده المپيک 1948 اتفاقات مهم اين هفته را رقم زدند.

بسکتباليست‌هاي دختر ايراني اولين حضور بين المللي خود را با کسب عنوان چهارم آسيا به پايان رساندند و تيم سه به سه بانوان هم 6 پله در رنکينگ جهاني صعود کرد، تيم ملي جودو با حفظ سنت هميشگي تنها يک مدال از رقابت‌هاي گراند اسلم امارات کسب کرد و کاراته ايران در جمع چهار تيم برتر جهان قرار گرفت.

اين هفته براي استقلال که نخستين برد خود با شفر در ليگ برتر را جشن گرفت خيلي خوب بود به خصوص با وعده‌اي که توسط نوبخت و مبني بر پرداخت بدهي سرخابي‌ها از طرف دولت مطرح شد.

مهمترين اتفاقات و رويدادهاي هفت روز گذشته ورزش به شرح زير است:

کاپيتان تيم ملي فوتبال ساحلي کانديداي بهترين بازيکن جهان شد

اسامي سه نامزد دريافت عنوان برترين بازيکن جهان در يکسال اخير از سوي سازمان جهاني فوتبال ساحلي اعلام شد. بر اين اساس و طبق آراي سرمربيان و کاپيتان‌هاي تيم‌هاي ملي جهان، نام محمد احمدزاده کاپيتان تيم ملي فوتبال ساحلي ايران در کنار «برونو ژاوير» و «مائوريسينيو» دو بازيکن تيم ملي برزيل قرار گرفته است. محمد احمدزاده پيش از اين عنوان برترين بازيکن جام جهاني 2017 باهاما را کسب کرده است. همچنين پيمان حسيني و محمدحسين ميرشمسي نيز به ترتيب در جمع سه نامزد نهايي برترين دروازه‌بان و مربي سال جهان قرار گرفته‌اند. نفرات منتخب نهايي در مراسم گالا فوتبال ساحلي در شب پاياني رقابت‌هاي جام بين قاره‌اي جهان (سيزدهم آبان) اعلام خواهند شد.

عنوان چهارمي بسکتباليست‌هاي دختر ايران در آسيا

تيم بسکتبال دختران ايران که براي نخستين بار در رقابت‌هاي قهرماني آسيا و در مسابقات دسته دوم رقابت‌هاي قهرماني آسيا شرکت کرد بود، شنبه گذشته با کسب عنوان چهارم به کار خود در اين رقابت‌ها پايان داد. اين تيم در مرحله رده بندي مقابل قزاقستان باخت و صاحب اين عنوان شد. تيم بسکتبال دختران ايران پيش از ديدار ايران تيم‌هاي نپال و سريلانکا (مرحله گروهي) و مالديو (مرحله يک چهارم) را شکست داده بود، اما در مصاف با هند (مرحله گروهي) و مالزي (نيمه نهايي) نتيجه را واگذار کرده بود.

تيم ملي جودو سنت شکني نکرد

تيم ملي جودو که طي ماه‌هاي گذشته حضور در تورنمنت‌هاي مختلف را با يک نشان برنز به پايان مي‌رساند، کار خود در رقابت‌هاي گراند اسلم امارات را نيز تنها با يک مدال برنز به پايان رساند. تيم ملي جودو ايران در اين رقابت‌ها 6 نماينده داشت. براي تيم ملي ايران در اين رقابت‌ها تنها سعيد ملايي موفق به کسب مدال برنز شد.

تيم ملي بسکتبال با ويلچر ايران نايب قهران آسيا و اقيانوسيه شد

ديدار نهايي مسابقات بسکتبال با ويلچر قهرماني آسيا و اقيانوسيه شنبه گذشته در چين برگزار شد که طي آن تيم ملي استراليا مقابل تيم ملي کشورمان به برتري 80 بر 54 دست يافت و قهرمان شد. تيم ملي بسکتبال با ويلچر کشورمان با شکست در اين ديدار به عنوان نايب قهرماني بسنده کرد. اين تيم پيش از اين با صعود به جمع چهار تيم برتر صاحب سهميه جهاني نيز شده بود. ملي پوشان بسکتبال با ويلچر ايران در مرحله گروهي اين مسابقات مقابل عربستان، نيوزلند و تايلند هم صاحب برتري شدند، در مرحله يک چهارم نهايي چين را شکست دادند و سپس با غلبه بر ژاپن فيناليست شدند.

سرپرست کاروان ايران در بازي‌هاي المپيک زمستاني معرفي شد

طبق تصميم هيات اجرايي کميته ملي المپيک رئيس فدراسيون اسکي سرپرستي کاروان اعزامي به بازي‌هاي المپيک زمستاني را بر عهده خواهد داشت. اين بازي‌ها اسفندماه سال‌جاري در پيونگ چانگ کره جنوبي برگزار مي‌شود.

کاراته ايران در جمع پنج تيم برتر جهان

رقابتهاي کاراته قهرماني رده‌هاي سني جهان در حالي يکشنبه شب در اسپانيا به پايان رسيد که تيم ايران با کسب 2 طلا، 2 نقره و 6 برنز بعد از تيم‌هاي ژاپن، مصر، ترکيه و اسپانيا در جايگاه پنجم جهان ايستاد. در جريان اين رقابت‌ها که با حضور 1710 کاراته کا از 109 کشور در تنريف برگزار شد کاراته ايران توسط باربد صداقت و آويشن باقري مدال طلا گرفت، مجيد نيکوهمت و سارا بهمنيار مدال نقره گرفتند و احمدرضا محمودي، حديثه جمال، کاتاي تيمي نوجوانان (عرفانه مساح، يگانه شهپري و گلناز شاهزيدي)، عليرضا فرجي، قاسم خوبرو و مهدي قراري‌زاده هم صاحب مدال برنز شدند.

مدال‌آوري خواهران دوقلوي ايراني در کاپ جهاني ماراتن آب‌هاي آرام

طي اين هفت روز ورزش مسابقات کاپ جهاني ماراتن آب‌هاي آرام با حضور 4 قايقران ايران در شانگهاي چين برگزار شد که در نهايت حاصل تلاش نمايندگان کشورمان کسب دو مدال نقره و برنز توسط دختران بود. در بخش ماراتن مسافت طولاني 16 کيلومتر ساغر خاقاني در رده دوم قرار گرفت و صاحب مدال نقره شد. در همين ماده ساقي خاقاني ديگر قايقران ايران نيز جايگاه سوم را از آن خود کرد و مدال برنز را به‌دست آورد. در ماراتن مسافت کوتاه 4 کيلومتر نيز ساقي خاقاني با اختلاف بسيار کم در رده چهارم ايستاد و پديده پهلوان زاده رده هفتم را به خود اختصاص داد.

ورود وزير ورزش به پرونده اسپانسر فوتبال و دستور براي پيگيري آن

فدراسيون فوتبال و سازمان ليگ درحالي تبليغات محيطي فوتبال را در ابتداي ليگ هفدهم به يک شرکت واگذار کرده‌اند که براي اين انتخاب هيچ مزايده‌اي برگزار نشد و هنوز به طور رسمي اعلام نشده که اصلا قراردادي در اين زمينه منعقد شده يا خير؟ طبق پيگيري‌هاي خبرنگار مهر حدود 5 ميليارد تومان از طرف اين اسپانسر به فوتبال پرداخت شده که بوده که بخش عمده اين مبلغ هم براي دستمزد کي‌روش و پاداش بازيکنانش پرداخت شده است. در هر صورت اوضاع بحراني مالي باشگاه‌ها خصوصا چهار نماينده ايران در ليگ قهرمانان آسيا علاوه بر مسئولان فدراسيون و سازمان ليگ، مسعود سلطاني‌فر وزير ورزش و جوانان را هم حساس کرده و وي دستور پيگيري اين موضوع را داده است.

درگذشت تنها بازمانده المپيک 1948 لندن

در اين هفت روز ورزش عباس زندي يکي از پيشکسوتان و پهلوانان نامدار و قهرمان اسبق کشتي آزاد جهان درگذشت. پهلوان عباس زندي دارنده مدال طلاي قهرماني جهان در سال 1954 طلاي بازي‌هاي آسيايي در سال 1958 و سرمربي تيم‌ ‌ملي کشتي آزاد ايران در المپيک‌هاي 1964 توکيو و 1968 مکزيکو سيتي، مدت‌ها به دليل بيماري و کهولت سن در بخش مراقبت‌هاي ويژه‌ ( ICU ) بيمارستان بستري بود. مراسم تشييع زندي که تنها بازمانده المپيک 1948 بود، سه‌شنبه برگزار شد.

صعود 6 پله‌اي بسکتبال بانوان در رنکينگ جهاني

بر اساس رنکينگ فدراسيون جهاني بسکتبال در بخش بانوان، تيم سه به سه کشورمان 6 پله صعود کرده و در ده بيست و دوم جهان ايستاده است. اين تيم بر اساس رنکينگ جديد منتشر شده پنجمين تيم آسيايي است. تيم بسکتبال سه به سه بانوان بعد از 38 سال براي نخستين بار در بازي‌هاي داخل سالن آسيا (عشق‌آباد) شرکت کرد. اين تيم در اين رقابت‌ها به عنوان پنجم دست يافت.

نايب قهرماني مقصودلو در جام پايتخت شطرنج

دومين دوره مسابقات شطرنج بين‌المللي جام پايتخت پس از 9 روز رقابت ميان 430 بازيکن با قهرماني شطرنج‌باز روسيه به پايان رسيد. در پايان اين رقابت‌ها «آنتون دمچنکو» با 7 امتياز قهرمان شد. پرهام مقصودلو نيز با همين امتياز در دوم ايستاد و نايب قهرمان شد.

متهم کيست؟

در اين هفت روز ورزش فدارسيون تير و کمان از راي قطعي دادگاه تجديد نظر در رابطه با پرونده جعل امضاي کريم صفايي در اين فدراسيون خبر داد و اينکه بر اساس حکم صادر شده، مدير تيم‌هاي ملي و مسئول کميته روابط بين‌الملل فدراسيون که پيش از اين در پرونده متهم شده بودند، از اتهام تبرئه شدند. بدين ترتيب پرونده جنجالي تير و کمان پس از پنج سال مختومه اعلام شد. در حالي که مشخص نشد، بالاخره چه کسي از طرف رئيس پيشين فدراسيون تير و کمان به فدراسيون جهاني ايميل زده و پايان دوره چهار ساله رياست وي را اعلام کرده است.

وعده دولت به سرخابي‌ها

محمد باقر نوبخت در اين هفت روز ورزش با تاکيد بر اينکه دولت اجازه نمي‌دهد براي استقلال و پرسپوليس مشکلي ايجاد شود، گفت: بدهي اين دو باشگاه را دولت تقبل مي‌کند تا براي آنها مشکلي ايجاد نشود. استقلال و پرسپوليس سرمايه‌هاي ورزش کشور هستند و ما اجازه نمي‌دهيم اين دو باشگاه که ميليون‌ها هوادار دارند، دچار مشکل شوند.

اولين برد استقلال با شفر در ليگ برتر

هفته يازدهم ليگ برتر فوتبال سه شنبه با برگزاري پنج ديدار آغاز شد که طي آن پرسپوليس در کرج با 2 گل سايپا را شکست داد و با وجود برتري يک بر صفر پيکان برابر سپاهان در صدر جدول رده‌بندي باقي ماند. استقلال هم در ورزشگاه آزادي با دو گل مقابل نفت به برتري دست يافت. اين نخستين برد استقلال با شفر در ليگ برتر بود. در ديگر ديدارهاي اين روز از رقابت‌ها ديدار تراکتورسازي با ذوب‌آهن با تساوي بدون گل به پايان رسيد و دو تيم پديده و فولاد خوزستان هم به تساوي 2 بر 2 دست يافتند.

دو ديدار اين هفته از مسابقات نيز پنجشنبه برگزار شد که طي آن تيم فوتبال پارس جنوبي با برتري سه بر يک برابر سپيدرود صدر جدول را از پرسپوليس پس گرفت و استقلال خوزستان هم دو بر يک سياه جامگان مشهد را شکست داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان