تاریخ 1396/08/01 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
با خطرات بازي‌هاي اينترنتي آشنا شويم

امروزه اينقدر مسائل عجيب و غريبي در نزديکي ما رخ مي‌دهد که مي‌توان گفت تنها راه نجات از اين وقايع آگاهي کامل نسبت به آن‌ها و اصطلاحا آپديت بودن است.امروزه اگر والدين نتوانند خود را با دنياي جديد کودکان، نوجوانان و جوانان آشنا کنند و در اين مسير ضمن اينکه مراقب فرزندان خود هستند و مسائل را مديريت مي‌کنند نتوانند با آن‌ها به روش‌هاي درست همراهي کنند، قطعا باخته‌اند.

وقتي شما اطلاعات کافي راجع به همه ي مسائل روز نوجوان يا کودکتان داريد، کمتر با مشکل مواجه مي‌شويد. مي‌دانيد در دنياي اينترنت انواع بازي‌ها، (بازي نهنگ آبي) و برنامه‌ها در همين گوشي‌هاي همراه به راحتي قابل دانلود و دسترسي است.

صحبت کردن با نوجوان

در مورد بازي‌هاي اينترنتي

چه خوب است که شما والدين از تمامي اين بازي‌هاي جديد اطلاعات کافي داشته باشيد.اصلا بازي جديدي وارد مي‌شود ابتدا شما دانلود کنيد، شما در مورد آن بخوانيد و آن را بازي کنيد. سر ميز شام راجع به اين بازي‌ها با کودک يا نوجوانتان صحبت کنيد و مي‌دانيد که فرزندان خيلي دوست دارند والدينشان به روز بوده و از اين جور مسائل سر در بياورند و احساس خوشايندي دارند وقتي مانند دوست و همسال خودشان، حتي با شور و اشتياق، راجع به تازه‌ترين و به روز‌ترين بازي‌ها از جمله بازي نهنگ آبي، با او صحبت مي‌کنيد. خب اين بسيار عالي است و مجال صحبت کردن با نوجوان را براي شما فراهم مي‌کند و همين باعث ارتباط صميمي و نزديک والدين با نوجوان يا کودک مي‌شود.

ارتباط نزديک والدين با نوجوان

و وقتي ارتباط نزديک باشد مخصوصا در سن حساس نوجواني، براي هر دو طرف خوب و سودمند است.هم شما از تمام مسائل نوجوان با خبريد، هم او اگر به مسائل اين چنيني مثل بازي جديد و خطرناک نهنگ آبي و بازي‌هاي ديگر و يا حتي حوزه‌هاي ديگر شخصيتي، يا مسائل مربوط به دوستان نوجوان و روابطش پيش آيد، بهتر و راحت‌تر با شما در ميان مي‌گذارد.

والدين تنها کساني هستند که مي‌توانند بستر خيلي از مسائل را براي کودکان و نوجوانان خود قبل از اينکه آن را با دوستان خود تجربه کنند، فراهم کرده و به آن‌ها راهنمايي‌هاي لازم را بدهند.خيلي از کودکان و نوجوانان با هوش و با استعداد در همين ارتباط‌هاي غلط با همسالان خود از مسير درست خارج شده و در حالي که مي‌توانستند کودک موفق و يا نوجوان موفقي باشند خود را از آينده‌اي که مي‌توانست براي آن‌ها، جور ديگري رقم بخورد، محروم مي‌کنند.

خطراتي که نوجوان را تهديد مي‌کند

خطراتي که نوجوان در مقابل برخي از اين ارتباطات غلط با آن‌ها مواجه مي‌شود مي‌تواند براي او خيلي گران باشد، خطرات و عواقبي مثل مصرف مواد مخدر در نوجوانان، مصرف ماري جوانا (گل) در نوجوانان که خيلي هم شايع و امري عادي شده، و مطمئنا مسائل ديگري که به دنبال اين انحرافات مي‌آيد مثل افت تحصيلي، فرار از مدرسه، ترک تحصيل و مسائل اين‌چنيني. اگر شماي پدر، شماي مادر بتوانيد براي فرزند خود دوست و رفيق باشيد خيلي از مسائلي که امروزه، به صورت معضل در خانواده‌ها وجود دارد براي شما هيچ وقت شکل نمي‌گيرد.

بازي نهنگ آبي چيست؟

چالش نهنگ آبي با چه هدفي به وجود آمده است؟

بازي يا چالش اينترنتي نهنگ آبي، يک مشکل جديد است که با درگير کردن هيجانات نوجوانان، آن‌ها را به کام مرگ مي‌کشاند.اين بازي يک چالش 50 روزه است که هر روز به افراد تکليف جديد و تا حدي خطرناک داده مي‌شود و از آن‌ها خواسته مي‌شود که پس از انجام دادن تکليف از آن عکس گرفته و بفرستند.در اولين تکليف چالش نهنگ آبي از نوجوانان خواسته مي‌شود که بر روي دست خود يک نهنگ بکشند و عکس آن را بفرستند.اين تکاليف شامل کارهاي خطرناکي مانند عکس گرفتن از مکان‌هاي پرارتفاع، خودزني، حک اشکال با چاقو بر روي دست و مسائلي از اين قبيل است.

طراح بازي چالش نهنگ آبي

فيليپ بودکين که گفته مي‌شود اين بازي را ايجاد کرده است، دانشجوي اخراجي رشته‌ي روان‌شناسي است و ادعا کرده است که هدفش پاک کردن جامعه از انسان‌هايي است که ارزشي ندارند. اين بازي يا چالش اينترنتي با درگير کردن هيجانات نوجوانان آن‌ها را به ادامه‌‌ي بازي ترغيب مي‌کند و در پايان روز پنجاهم از آن‌ها مي‌خواهد که اقدام به خودکشي کنند.

اين چالش با درگير کردن هيجانات نوجواناني که بيش از ساير گروه‌هاي سني طالب هيجان هستند، شناخت آن‌ها را مختل مي‌کند و آن‌ها را به ادامه‌ي بازي ترغيب مي‌کند. اين بازي تا به حال در روسيه و هند قربانيان زيادي گرفته است و گفته مي‌شود در فرانسه نيز اين چالش نفوذ پيدا کرده است، اما هنوز اخبار معتبري در مورد نوجوانان ايراني وجود ندارد.

به سبب اينکه معمولا نوجوانان و کودکان درک درستي از فضاي مجازي و خطراتي که ممکن است آن‌ها را در اين فضا تهديد کند، ندارند؛ والدين يکي از پررنگ‌ترين نقش‌ها را در جلوگيري از ورود اين بازي به محيط خانواده خواهند داشت.والدين بايد با رصد فرزندان خود در فضاي مجازي و ارتباطات آن‌ها، از سلامت نوجوانانشان در اين فضا اطمينان حاصل کرده و راه ورود چالش نهنگ آبي و يا هر برنامه و بازي‌اي به اين سبک و سياق را به خانواده خود مسدود نمايند.

ناهيد ابراهيمي نسب


نسخه چاپي ارسال به دوستان