تاریخ 1396/07/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
روز تربيت بدني و چالش‌هاي ورزشي استان سمنان
   نويسنده : مرتضي دهرويه

ورزش از ديرباز در نزد ايرانيان داراي اهميت بوده است. توجه به سلامت جسماني و تلاش براي دوري از بيماري‌ها سبب مي‌شد تا در ايران باستان هرگونه بيماري‌ها و ناخوشي را به اهريمن نسبت داده و قدرت جسماني و سلامتي را ستايش کنند. به‌ويژه براي جنگجويان بسيار اهميت داشت که قدرت بدني و آمادگي جسماني مناسبي داشته باشند.

در آثار تاريخ‌نگاران باستان نظير هردوت و گزنفون و همچنين در روايت‌هاي شاهنامه آشکارا مي‌توان به اهميت ورزش در نزد مردم ايران پي برد. به‌طور کلي برنامه تربيتي و آموزشي ايرانيان به سه بخش عمده پرورش ديني و اخلاقي، تربيت‌بدني و آموزش خواندن و نوشتن قابل تقسيم بود. دو آموزش نخست از سوي خانواده به فرزندان منتقل مي‌شد و اغلب خانواده‌ها با آن آشنايي داشتند. اسب در ايران باستان داراي اهميت ويژه‌اي بود و سوارکاري يکي از مهم‌ترين مهارت‌هايي به حساب مي‌آمد که خانواده‌ها به فرزندان خود مي‌آموختند. همچنين تيراندازي که در زمان صلح براي شکار و در ميدان جنگ براي مبارزه با دشمن به‌کار گرفته مي‌شد، از ديگر ورزش‌هاي مهمي بود که ايرانيان به دو صورت پياده و سواره بايد آن را مي‌آموختند.

بنابراين ورزش در زندگي روزمره ايراني بخشي از نياز زندگي و بقا به شمار مي‌رفت. تعداد ديگري از ورزش‌ها نظير چوگان‌بازي، کشتي و زوبين اندازي در زمان‌هاي صلح و به‌عنوان سرگرمي مورد توجه مردم بود. به علاوه همواره حول اين قدرت و زورمندي رفتارهايي تحت عنوان آداب پهلواني، عياري و فتوت شکل مي‌گرفت که مستلزم آن بود که فرد ورزشکار داراي شماري از سجاياي اخلاقي براي کمک به افراد ضعيف و ناتوان و همچنين آمادگي براي دفاع از مردم باشد. با پيدايش زورخانه در عصر صفوي ورزشکاران يک نهاد رسمي يافتند که در جامعه با احترام به آن نگاه مي‌شد و اغلب ادوات ورزشي در آن رزمي و حماسي بود. امروزه ورزش در ايران به تبع آنچه در سطح جهاني روي داده است از شيوه پهلواني به ورزش قهرماني و حرفه‌اي گذر کرده و ميليون‌ها نفر در ايران و سراسر جهان به‌صورت پيگير طرفدار تماشاي مسابقات ورزشي هستند. بنابراين با توجه به معادلات جديد ورزش و نيازهايي که پيرامون آن پديد آمده است، امروزه ورزش بيش از آن که مرهون سجاياي اخلاقي و پهلواني باشد، وابسته به مسائل تجاري و اقتصادي شده و بنگاه‌هاي گوناگون اقتصادي در اطراف آن شکل گرفته است.

ضمن تبريک اين هفته به تمام زحمتکشان واقعي و دلسوز ورزش استان سمنان بهتر است براي بهبود روند پيشرفت و توسعه ورزش به برخي چالش‌هاي موجود بپردازيم:

اهميت به ورزش قهرماني

استان سمنان نسبت به ساير استان‌هاي کشور از نظر قهرماني فرسنگ‌ها عقب است و با ارايه امار و ارقام هم نمي‌توان اين ضعف را پوشاند ورزش را در شرايط فعلي با رشته‌هاي المپيکي مي‌سنجند و متاسفانه عليرغم تمام تلاش‌هاي صورت گرفته و زحمات تمام هيات‌هاي ورزشي هنوز هم نتوانسته‌ايم يک ورزشکار المپيکي و پارالمپيکي را داشته باشيم. در حالي که استان سمنان از نظر سوق‌الجيشي در بهترين شرايط قرار دارد و با همسايگي استان‌هاي بزرگ و ورزشي هنوز نتوانسته جايگاه مناسبي براي خود دست و پا کند ضمن اينکه از نظر فضاي ورزشي جزو بهترين‌ها در سطح کشور است.

نگاه متفاوت به ورزش‌هاي گوناگون

يکي از معضلات مهم ورزش استان نگاه اشتباه به ورزش‌هاي مختلف است. مسئولين و کارشناسان امر براي يک بار هم که شده نگاهشان را عوض نمايند بايد اهميت به رشته‌هاي المپيکي و مردم‌پسند باشد تا به رشته‌هايي که نمي‌توان به آنها ورزش گفت و بيشتر به بازي شبيه هستند اگر چه براي خود داراي فدراسيون و... هم باشند ولي واقعيت اين است که در برخي رشته‌ها اصلا ورزشکار يک قطره عرق هم نمي‌ريزد و حداقل انتظار اين است که مسئولين ورزش استان تمام وقت و انرژي خود را براي رشته‌هاي مدال‌آور و المپيکي و ورزش قهرماني صرف کنند و ساير ارگان‌ها و نهادهاي ديگر با يک برنامه‌ريزي مناسب براي ورزش همگاني تلاش نمايند.

عدم حمايت بخش خصوصي و صنعت از ورزش

واقعيت اين است که بودجه اختصاص يافته به ورزش آنقدر اندک و ناچيز است که بسياري از هيات‌هاي ورزشي براي تامين هزينه‌هاي روزمره خود هم داراي مشکل هستند و در اين بين نقش حمايتي صنعت و بخش خصوصي از تيم‌ها و باشگاه‌ها بسيار مهم و حياتي است و در اکثر استان‌ها کارخانجات و شرکت‌هاي مهم دولتي و غيردولتي تيم‌هاي بزرگ و ليگ برتري را تحت پوشش خود قرار داده‌اند ولي استان سمنان عليرغم يدک کشيدن صنعتي با اين مقوله بيگانه است و همين امر باعث شده تا هيچ رابطه موثر و نزديکي بين ورزش و صنعت نباشد و عقب ماندگي زيادي را شاهد باشيم.

تصميمات غيرکارشناسي

يکي ديگر از معضلات بزرگ ورزش استان تصميمات غيرکارشناسي و شخصي برخي افراد باعث شده تا علاوه بر ايجاد تنش عملکرد حوزه مديريت هم به طور کلي زير سوال ببرد لذا براي هر تصميم و برنامه مهمي بايد اهالي فن و کارشناسان با نشست و استفاده از تخصص و مشورت و همچنين اهميت به افکار عمومي تصميم و برنامه ريزي نمايند که براي نمونه به چند مورد اشاره مي‌نماييم.

الف: انتقال مکان اداره ورزش و جوانان شهرستان سمنان به عنوان مرکز استان از بلوار هفده شهريور به زير راه پله‌هاي استاديوم پانزده هزار نفري که باعث شد تا حلقه ارتباطي اهالي ورزش شهر با اداره شهرستان به طورکلي قطع شود.

ب: جايابي احداث موزه اسب و يا هر اسم و عنوان ديگري در بهترين نقطه شهر که علاوه بر اعتراض اهالي محل باعث دل نگراني بزرگان شهر و همچنين دست‌اندرکاران هيات‌هاي مختلف مستقر در مجموعه ورزشي چمران شد ولي متاسفانه برخي از اين عزيزان بنا به ملاحظاتي از بيان و انتقال آن خودداري مي‌کنند.

ج: واگذاري بسياري از اماکن مهم ورزشي شهرستان سمنان همچون مجموعه ورزشي حجاب، تختي، شهيد چمران و... به اداره ورزش و جوانان استان سمنان در حالي که برابر قانون بايد به اداره ورزش و جوانان شهرستان سمنان واگذار شود.

سخن پاياني

اگر چه حرف زياد و مشکلات فراوان در ورزش استان وجود دارد ولي قطعا بيان بسياري از موارد شايد کام‌ها را تلخ نمايد اما اميدوار هستيم در اين هفته به جاي برخورد با منتقدين و حذف کارشناسان دلسوز و آنهايي که واقعيات را مطرح مي‌نمايند شخص اول استان خود پيشقدم شده و براي همدلي و وحدت تمام اهالي ورزش تلاش نمايد و اگر احساس مي‌نمايد اين گفته‌ها درست و صحيح است براي رفع آنها اقدامات لازم را هر چه زودتر انجام دهد و اگر در ذهن و گمان خود اين نوشته را غيرواقعي مي‌داند حداقل کمي تامل کرده و تحقيق نمايد چون اذهان بسياري از دلسوزان را فرا گرفته و براي رفع آنها تلاش نمايد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان