تاریخ 1396/07/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
ورزش كشور در انتظار يك تصميم مهم هواي اين روزهاي ورزش
دانشگاه آزاد اسلامي ابري است
   نويسنده : حسن رستم‌زاده

جشن قهرماني دانشگاه آزاد در ليگ برتر تكواندو، دانشگاه آزاد اسلامي قهرمان بيست و ششمين دوره ليگ برتر واترپلو شد. قهرماني دانشگاه آزاد اسلامي در ليگ برتر بدمينتون، قهرماني دانشگاه آزاد در ليگ برتر ووشو بانوان، قهرماني دانشگاه آزاد در ليگ دوميداني، پايان ليگ برتر بدمينتون بانوان با قهرماني دانشگاه آزاد، دانشگاه آزاد قهرمان ليگ برتر جودو كشور شد.

اينها تنها برخي از تيتر خبرهاي ورزشي كشور در سال 95 به شمار مي‌آيند.

وقتي در صفحات جستجوگرهاي اينترنتي از ليگ برتر يا قهرماني دانشگاه آزاد اسلامي جستجو كنيد، علاوه بر اين تيترها به بسياري از عناوين برتري دانشگاه آزاد اسلامي در عرصه ورزش كشور و جهان برمي‌خورد.

در هيچ كجاي دنيا، حتي ايالت متحده آمريكا كه مهد ورزش دانشگاهي و حضور تيم‌هاي دانشگاهي در عرصه ورزش قهرماني و حرفه‌اي است، نمي‌توانيد افتخاراتي به اين وسعت را براي يك دانشگاه پيدا كنيد.

حضور در عرصه ورزش در دانشگاه آزاد اسلامي تنها مختص به يك رشته خاص نيست. از ورزش‌هاي مادر نظير شنا و دوميداني گرفته تا رشته‌هاي مهيج نظير واليبال، فوتسال و بسكتبال، حضور در رشته شطرنج، بدمينتون و واترپلو همچنين رشته‌هاي رزمي همچون ووشو، تكواندو و كاراته همه و همه عرصه جولانگاه دانشگاه آزاد اسلامي در ورزش ايران اسلامي محسوب مي‌شود.

فعاليت 20 تيم خانم‌ها و آقايان در رشته‌هاي مختلف ورزشي، 10 تيم با عنوان قهرمان، 4 تيم نايب قهرمان و 3 تيم با عنوان سومي گوشه‌اي از ويترين پر افتخار و جذاب ورزش دانشگاه آزاد اسلامي را تشكيل مي‌دهد.

در كنار اين عناوين بايد به تحصيل قهرمانان ملي در دانشگاه آزاد اسلامي و افتخار‌آفريني آنان در مسابقات مختلف بين‌الملل نيز اشاره كرد. يونورسياد 2017 بهترين و نزديك ترين نمونه از اين موضوع است. جايي‌که براي نخستين بار تيم اعزامي به مسابقات توانست با درخشش خيره‌كننده ورزشكاران دانشجو بر سكوي دهم دنيا تكيه زند. كسب 23 مدال رنگي كه سهم دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي در آن بسيار پررنگ بود. قهرماني‌هاي رشته تكواندو، كسب نخستين نشان تاريخ شمشيربازي ايران، نشان‌هاي طلايي ووشو و بسياري موفقيت‌ها و افتخارات فرزندان برومند خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامي از ميادين بين‌‌المللي نطير المپيك و مسابقات جهاني حكايت از نقش مهم اين ددانشگاه در سربلندي كشورمان در جهان ورزش دارد.

با اين تفاصيل بايد پذيرفت ديگر ورزش ايران بدون نام دانشگاه آزاد اسلامي شايد جذابيت‌هاي گذشته را نداشته باشد.

البته اين پايان كار نيست. حضور دانشگاه آزاد اسلامي در ورزش كشور فقط به ورزش حرفه‌اي خلاصه نمي‌شود. شركت 250 هزار دانشجو در سال 95 در فعاليت‌هاي ورزشي دانشگاه آزاد اسلامي موفقيت خيره‌كننده بزرگترين دانشگاه حضوري جهان را در حوزه ورزش همگاني و رشد ورزش در كشور را اثبات مي‌كند.

برگزاري المپيادهاي ورزشي، ليگ‌هاي مختلف دانشجويي، مسابقات متعدد از ديگر فعاليت‌هاي ورزشي اين دانشگاه در حوزه ورزش دانشگاهي محسوب مي‌شود.

همه اين موفقيت‌ها در عرصه ورزشي را دانشگاه و ورزش كشور بايد در وهله نخست مديون مديريت تيم معاونت ورزشي دانشگاه و در مرتبه دوم توجه به مقوله پر اهميت ورزش، اعتماد و حمايت همه‌جانبه هيات امناي دانشگاه و رياست اين مجموعه از معاونت ورزش به خصوص محمد دادكان مرد استخوان خرد كرده و تحصيلكرده ورزش كشور بداند. محمد دادكان و دوست و همراه هميشگي وي محمد‌رضا پهلوان دبير اسبق فدراسيون فوتبال كشور در زمان رياست دادكان در اين فدراسيون، در كنار مديران و كارشناسان باتجربه و دلسوز معاونت ورزش در دانشگاه آزاد اسلامي طي سه سال و اندي برنامه‌ريزي و تلاش شبانه‌روزي كارنامه‌اي درخشان را در ورزش از خود به جاي گذاشتند كه به جرات مي‌توان گفت امروز دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان بزرگترين و منحصر به فردترين باشگاه دانشگاهي دنيا شناخته مي‌شود.

امكانات و زيرساخت‌هاي مورد نياز ورزش در دانشگاه به شكلي فراهم و تجهيز شده است كه بي‌گمان آن را به بزرگترين باشگاه ورزشي جهان تبديل خواهد كرد.

با اين همه اما، حال و هواي آسمان ورزش دانشگاه اين روزها بسيار ابري است. حذف معاونت ورزش از چارت جديد تشکيلاتي دانشگاه به واسطه تفكرات جديد حاكم بر مجموعه مديريتي دانشگاه آزاد اسلامي در نهايت منجر به جدا شدن دادكان از ورزش دانشگاه شد.

ادغام احتمالي ورزش در معاونت دانشجويي فرهنگي دانشگاه مطابق با الگوي موجود در وزارت علوم تحقيقات و فناوري بدون شك موجب به حاشيه رفتن ورزش در اين مجموعه دانشگاهي خواهد شد. آن‌گونه كه تجربه و شواهد موجود در دانشگاه‌هاي تحت پوشش وزارت نشان مي‌دهد، با اجرايي شدن اين طرح خارج شدن مقوله ورزش از اولويت‌هاي معاونت جديد چندان دور از ذهن نخواهد بود.

اتفاقي كه در آينده بدون هيچ شك و ترديدي باعث افول ورزش در دانشگاه و حتي كشور مي‌شود. اين در شرايطي است كه امروز دانشگاه آزاد اسلامي از ورزش به عنوان يك برند برتر در جذب دانشجو و سرمايه مي‌تواند برخودار باشد. فرهاد رهبر رئيس جديد دانشگاه آزاد اسلامي و تيم مديريتي وي تا اينجاي كار و در همين چند ماه نشان دادهاند، براي هدايت دانشگاه و ارتقاي كيفيت آموزش و پژوهش به خصوص نزديك شدن به وزارت علوم برنامه مدون و دقيقي براي دانشگاه در دست اجرا دارند. بنابراين نمي‌توان باور داشت به اين راحتي از اين توانمندي و پتانسيل موجود چشم‌پوشي كنند.

هر چند هنوز هيچ چيز قطعي نشده و حكمي برشته تحرير در نيامده است، با اين حال بايد منتظر بود و ديد در آينده نزديك از طرف مديريت با تجربه اين دانشگاه چه تصميماتي در خصوص ورزش دانشگاه آزاد اسلامي گرفته خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان