تاریخ 1396/07/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رييس‌جمهور در مراسم دريافت استوارنامه پنج سفير جديد عنوان کرد
ناقض ابتدايي برجام نخواهيم بود

رييس‌جمهور کشورمان روز گذشته ضمن ديدار با سفراي پنج کشور مقيم تهران، استوارنامه‌هاي آنها را دريافت کرد. ابراهيم حمزه، سواتو پلک چومبا، لانيتر، ديميتري الکساندراکيس و لورس نوردرم سفراي جديد کشورهاي نيجريه، چک، سوييس، يونان و نروژ در ايران صبح روز شنبه 22 مهرماه با حضور در مقر رياست جمهوري، استوارنامه‌هاي خود را تقديم حسن روحاني رييس‌جمهور ايران کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني هنگام دريافت استوارنامه «ابراهيم حمزه» سفير جديد نيجريه، گفت: اراده جمهوري اسلامي‌ايران، توسعه همکاري‌ها و روابط با کشور دوست و برادر نيجريه است. وي با اشاره به ضرورت تلاش مسئولان دو کشور براي تسريع در اجرا و عملياتي شدن توافقات تهران – آبوجا، خاطر نشان کرد: بايد از توانمندي‌ها و ظرفيت‌هاي موجود در ايران و نيجريه در بخش‌هاي مختلف در راستاي توسعه روابط و مناسبات استفاده کنيم. رييس جمهور ادامه داد: جمهوري اسلامي‌ايران آماده ارايه خدمات فني – مهندسي در بخش‌هاي مختلف جاده‌سازي، انرژي و توليد برق به نيجريه و نيز توسعه روابط فرهنگي، دانشگاهي، فناوري و اقتصادي با اين کشور است. روحاني با اشاره به لزوم همکاري ايران و نيجريه در سازمان‌هاي بين‌المللي، گفت: امروز تروريسم خطري براي همه جهان بشمار مي‌رود و مبارزه با آن نيز نيازمند همکاري و اراده همه کشورها است. ابراهيم حمزه سفير جديد نيجريه نيز در اين ديدار ضمن تقديم استوارنامه خود به رييس جمهور کشورمان بر ضرورت توسعه مناسبات دو کشور در زمينه‌هاي مختلف اشاره و خواستار گسترش روابط و همکاري‌هاي همه جانبه با ايران شد. سفير جديد نيجريه سخنان اخير رييس‌جمهور آمريکا در مورد برجام و ايران را تأسف‌برانگيز دانست و گفت: امروز همه جهان يکپارچه عليه مخالفان برجام ايستاده‌اند.

تا زماني که طرف‌هاي مقابل نسبت به برجام پايبند باشندبه آن پايبند خواهيم بود

رييس جمهور، روابط جمهوري اسلامي‌ايران و جمهوري چک را مثبت و رو به توسعه دانست و تاکيد کرد: هيچ مانعي در مسير توسعه همکاري‌ها و روابط همه جانبه تهران – پراگ وجود ندارد. حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني روز شنبه هنگام دريافت استوار نامه «سواتوپلک چومبا» سفير جديد جمهوري چک، با اشاره به اينکه پس از برجام شرايط بهتري براي گسترش روابط و همکاري‌هاي کشورهاي اروپايي با ايران فراهم شده است، گفت: معتقديم توافق هسته‌اي و برجام به توسعه صلح پايدار و امنيت و ثبات در منطقه و جهان کمک مي‌کند. رييس جمهور با بيان اينکه همه طرفها بايد به تعهدات خود در برجام عمل کنند، گفت: تا زماني که طرف‌هاي مقابل ايران نسبت به برجام پايبند و متعهد باشند، ما نيز پايبند به آن خواهيم بود. روحاني رفع تحريم‌ها و بوجود آمدن فضاي همکاري، تجاري و اقتصادي، ميان ايران و اتحاديه اروپا را از آثار مثبت برجام برشمرد و گفت: بايد از ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي موجود در ايران و چک در راستاي توسعه همه جانبه روابط و همکاري‌هاي في مابين در بخش‌هاي مختلف استفاده کنيم. رييس جمهور تسهيل در روابط بانکي را در توسعه مناسبات ايران و چک حائز اهميت برشمرد و گفت: جمهوري اسلامي‌ايران آمادگي دارد تا روابط تجاري و اقتصادي خود با جمهوري چک را بيش از پيش گسترش دهد. روحاني با اشاره به ضرورت همکاري بيشتر کشورهاي جهان براي حل و فصل مشکلات و معضلات بين‌المللي از جمله همکاري مشترک براي مبارزه با تروريسم، خاطرنشان کرد: امروز عده‌اي داعيه‌دار مبارزه با تروريسم هستند ‌اما در عمل به گونه ديگري برخورد مي‌کنند و اين در حالي است که همه بايد در مسير مبارزه با تروريسم، يکپارچه و در کنار هم باشيم. «سواتوپلک چومبا» سفير جديد جمهوري چک نيز ضمن تقديم استوارنامه خود به رييس جمهور کشورمان با اشاره به پويايي و توسعه روابط و همکاري‌هاي ايران و چک در سال‌هاي اخير، گفت: امروز تجار و فعالان اقتصادي دو کشور مناسبات خوبي با هم داشته و در راستاي توسعه روابط و همکاري‌هاي اقتصادي و تجاري برنامه‌ريزي‌هاي خوبي با هم دارند. سفير جديد جمهوري چک با تأکيد بر اينکه اين کشور براي توسعه روابط و همکاري‌ها با جمهوري اسلامي‌ايران اهميت ويژه‌اي قايل است، خواستار گسترش مناسبات همه جانبه تهران – پراگ شد. چومبا اظهار داشت: امروز بر همگان روشن است که راه‌حل مشکلات تنها از طريق مذاکره و احترام متقابل قابل دسترس خواهد بود.

ضربه به برجام، ضربه به امنيت و ثبات منطقه و جهان است

سفير جديد سوئيس در تهران نيز روز گذشته استوار نامه خود را تقديم رييس‌جمهور کشورمان کرد. رييس‌ جمهوري در ديدار سفير جديد سوئيس در تهران تاکيد کرد: ضربه به برجام، ضربه به امنيت و ثبات منطقه و جهان است و اميدواريم اتحاديه اروپا جلوي حرکت‌هاي ناصحيح که مخل صلح و همکاري‌هاي بين‌المللي است، بايستد. حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني روز شنبه در مراسم دريافت استوارنامه مارکوس لاينتر سفير جديد سوئيس در تهران افزود: شکستن ميز مذاکرات هنر نيست و بايد پايه‌هاي حل و فصل اختلافات جهاني از مسير گفت و گو تقويت شود. وي خاطرنشان کرد: بي‌ترديد در آينده، تاريخ و مردم جهان و آمريکا بهتر قضاوت خواهند کرد راهي که دولتمردان کنوني انتخاب کرده‌اند، بي‌نتيجه و اشتباه بوده است. رييس جمهوري تصريح کرد: امروز در شرايط بسيار حساس و مهمي‌قرار گرفته‌ايم و اين شرايط حساس تنها براي ايران و 1+5 نيست، بلکه آثار آن براي کل منطقه و جهان است، چرا که برجام آرامش بيشتري را در جهان و منطقه ايجاد کرد. روحاني با بيان اين که تهران با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌همکاري داشته و آن را ادامه خواهد داد، اظهار کرد: فعاليت هسته‌اي تهران صلح‌آميز بوده و همواره صلح‌آميز خواهد بود و در برابر هم‌پيمانان ما در برجام و 1+5 تا زماني که طرف مقابل به آن پايبند بماند، ما ناقض ابتدايي اين توافقنامه نخواهيم بود. وي در ادامه با بيان اين که سوئيس همواره جايگاه بسيار خوبي نزد مردم ايران داشته است، گفت: ايران همواره از روابط بسيار خوب با کشور دوست خود سوئيس استقبال مي‌کند و علاقمند توسعه روابط اقتصادي و همچنين علمي‌و فرهنگي با سوئيس هستيم. رييس جمهوري با تأکيد بر اهميت برقراري مناسبات بانکي بين تهران - برن اظهارکرد: مذاکرات خوبي درباره تسهيل روابط بانکي بين دو کشور در دو سال گذشته انجام شده است که لازم است هر چه زودتر اجرايي و عملياتي شود.

برجام ثابت کرد که گفت وگو
و همکاري بهترين راه حل براي اختلافات بين‌المللي است

رييس جمهوري در ديدار سفير جديد يونان در تهران گفت: برجام ثابت کرد که گفت و گو و همکاري بهترين راه حل براي اختلافات بين‌المللي و به نفع جامعه جهاني از جمله اروپا و آمريکا است. حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني روز شنبه در مراسم دريافت استوارنامه ديميتري الکساندراکيس سفير جديد يونان در تهران، روابط ايران و يونان را تاريخي توصيف کرد و افزود: تهران و آتن ظرفيت‌ها و زمينه‌هاي بسيار خوبي براي توسعه روابط در حوزه‌هاي مختلف دارند و جمهوري اسلامي‌ايران براي فعال کردن همه اين ظرفيت‌ها آمادگي دارد. وي برقراري روابط نزديک‌تر و گسترده‌تر بين دو کشور را مورد تأکيد قرار داد و اظهار کرد: اراده جمهوري اسلامي‌ايران توسعه و برقراري روابط همه جانبه بين تهران و آتن است و دو کشور در عرصه‌هاي علمي، اقتصادي، فرهنگي و روابط بانکي و نيز در حوزه انرژي و ترانزيتي از ظرفيت‌هاي زيادي براي افزايش سطح همکاري به نفع دو ملت برخوردار هستند. رييس‌جمهوري در ادامه به مواضع سازنده اتحاديه اروپا در قبال برجام اشاره و اظهارکرد: برجام ثابت کرد که گفت و گو و همکاري بهترين راه حل براي اختلافات بين‌المللي و به نفع جامعه جهاني از جمله اروپا و آمريکا است.

اتحاديه اروپا نقش خود را در حفظ برجام و بهره‌گيري از فرصت‌هاي همکاري ايفا کند

رييس جمهوري در ديدار سفير جديد نروژ در تهران تاکيد کرد: اميدوارم همه کشورهاي عضو اتحاديه اروپا از جمله نروژ نقش سازنده خود را در حفظ توافق برجام و بهره گيري از فرصت‌هاي همکاري ايفا کنند. حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني روز شنبه در مراسم دريافت استوارنامه لارس نوردرم سفير جديد نروژ در تهران افزود: توافق برجام درها را براي مذاکره در خصوص مسايل مختلف منطقه‌اي و بين‌المللي گشوده است. وي توسعه روزافزون مناسبات و همکاري‌هاي ايران و نروژ در همه زمينه‌ها بويژه در بخش اقتصادي را مورد تأکيد قرار داد و يادآور شد: جمهوري اسلامي‌ايران علاقمند است مناسبات و همکاري‌هاي اقتصادي خود را با نروژ بيش از پيش گسترش دهد و بخش‌هاي خصوصي و دولتي دو کشور بتوانند پروژه‌هاي مشترکي با يکديگر داشته باشند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان