تاریخ 1396/07/17 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
دومين دور مذاکرات ايران و افغانستان برگزار شد
گسترش همکاري‌هاي امنيتي در مرزها و در حوزه آب

پس از آنکه در ارديبهشت ماه سال‌جاري سفر يک روزه محمد جواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان به کابل، تفاهمي را در پي داشت که براساس آن پنج کميته تخصصي شامل مسائل امنيتي، آب، مهاجرين، اقتصادي و فرهنگي براي بررسي و پيگيري مسائل فيمابين تشکيل شد، اولين دور از مذاکرات دو کشور براي دست‌يابي به يک سند جامع همکاري‌هاي راهبردي در اواخر خردادماه در تهران برگزار شد و مذاکراه‌کنندگان افغانستاني و ايراني، مسير اين مذاکرات و چگونگي کار روي موضوعات مهم را ترسيم کردند.

بر‌اساس توافق انجام شده در جريان سفر وزير امور خارجه کشورمان به کابل در ارديبهشت ماه سال‌جاري، کميته‌هاي مذاکراتي پنج‌گانه بين ايران و افغانستان موظف شده‌اند در ظرف سه تا حداکثر شش ماه مذاکرات بين دو کشور در 5 محور مورد توافق را به نتيجه برسانند و پيش‌نويس متن سند جامع همکاري‌هاي راهبردي دو کشور را جهت امضاي مقامات ارشد
تهيه کنند.

در همين راستا عصر روز شنبه ابراهيم رحيم پور و سيد عباس عراقچي در راس يک هيات کارشناسي براي دومين دور مذاکرات افغانستان و ايران براي تهيه سند جامع همکاري‌هاي راهبردي بين دو کشور وارد کابل شدند.

اين مذاکرات در قالب دو کميته همکاري‌هاي امنيتي و آب‌ها برگزار شد و سه کميته مهاجرين،اقتصادي و فرهنگي در اين دور از مذاکرات حضور نداشتند و قرار است که مذاکرات آنها طي روزهاي آينده برگزار شود. ابراهيم رحيم‌پور مسووليت هيأت مذاکره کننده ايران در کميته امنيتي و همچنين سيد عباس عراقچي، مسئوليت کميته آب را در اين دور از مذاکرات بر عهده داشتند. به گزارش رسانه‌هاي افغانستاني از طرف افغانستان نيز يما کرزي، معاون شوراي امنيت ملي و رييس تيم مذاکره‌کننده افغانستان در دور اول، مسئوليت کميته همکاري‌هاي امنيتي و ‌شجاع‌الدين ضيائي، معين آبياري و منابع طبيعي وزارت زراعت مسئوليت کميته آب را به عهده داشت‌. بر‌اساس آنچه رسانه‌ها منتشر کرده‌اند، مذاکرات در مورد همکاري‌هاي امنيتي در مرزها، مبارزه با تروريسم و گروه‌هاي افراطي، مواد مخدر، تعريف از گروه‌هاي تروريستي و همچنين بحث آموزش نيروهاي امنيتي افغانستان از محورهاي گفت‌وگوها در کميته امنيتي بوده و در کميته آب نيز مساله آب هيرمند، هريرود، تالاب ‌هاي‌هامون‌ها و همچنين همکاري‌هاي مشترک ايران و افغانستان در زمينه آب در محور مذاکرات قرار داشته است.

ساعاتي قبل از ورود هيات ايراني به کابل‌، محمد اشرف غني رييس‌جمهوري افغانستان در جلسه مشترک با عبدالله عبدالله رئيس اجرايي دولت وحدت ملي و کارشناسان مربوط در کميسيون‌هاي مشترک پنجگانه ايران وافغانستان خواستار تعميق روابط با ايران به عنوان يک همسايه شده بود.

غني در نشست شنبه که به منظور ارزيابي پيشرفت کار کميته‌هاي پنج گانه همکاري‌هاي ميان افغانستان و ايران در کاخ رياست‌جمهوي تشکيل شد گفت که پس از امضاي سند جامع همکاري‌ها در بخش‌هاي گوناگون، رابطه ميان اين دو کشور بهتر و گسترده‌تر
خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان