تاریخ 1396/07/17 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
در جريان بررسي واگذاري طرح‌هاي عمراني به بخش خصوصي مطرح شد
نياز به ??? هزار ميليارد تومان براي تکميل پروژه‌هاي عمراني نيمه تمام کشور

گروه سياسي: ديروز بهارستان ميزبان رئيس سازمان برنامه و بودجه بود . نوبخت به مجلس آمد تا گزارشي درباره واگذاري طرح‌هاي عمراني نيمه تمام به مردم به نمايندگان ملت ارائه کند.

محمدباقر نوبخت در صحن علني مجلس تصريح کرد: با شرايط جديد بودجه‌نويسي و جراحي نظام بودجه‌ريزي که امسال توسط دولت در حال انجام است، لايحه بودجه 97 قبل از 15 آذر تقديم مجلس مي‌شود. رئيس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: آنچه در برنامه ششم تصويب شده در بودجه 97 تبلور پيدا مي‌کند و من از نمايندگان و رئيس مجلس براي همکاري‌هاي صورت گرفته براي جراحي بزرگ بودجه‌ريزي قدرداني مي‌کنم و من هفته آينده گزارش مشروحي از نحوه نوين بودجه نويسي ارائه مي‌کنم.

وي افزود: در خصوص طرح‌هاي عمراني از 4 هزار و 131 پروژه به ارزش 45 هزار و 390 ميليارد تومان در دست واگذاري است که اين مبلغ، مبلغ سرمايه‌گذاري اوليه آن برآورد شده و از محل اين واگذاري صرفه‌جويي معادل سالانه 4 هزار و 386 ميليارد تومان شده و مبلغ کل صرفه‌جويي به تفکيک پروژه‌هاي ملي و منطقه‌اي 69 هزار و 500 ميليارد تومان است.

نوبخت تصريح کرد: در واگذاري‌ها از ظرفيت‌هاي متنوع قانوني که در اختيار دولت قرار گرفته، استفاده شد اما هنوز ما نيازمنديم براي برخي ديگر از اين ظرفيت‌ها از مجلس اجازه قانوني بگيريم. به همين جهت ما در گزارش مکتوب به اين موارد اشاره کرديم که هم بايد در بررسي بودجه اعمال شود و هم در قوانين مستقلي که تدوين مي‌شود.

وي افزود: دولت مانند مجلس به درستي دريافت کرد که ما با وضعيت فعلي اعتبارات عمراني و جاري با توجه به فزاينده بودن اعتبارات جاري نمي‌توانيم کاري بکنيم و بخش زيادي از اعتبارات عمراني ما نيز در تسخير اعتبارات جاري است و از بودجه 306 هزار ميليارد توماني که تقديم مجلس کرديم، مجلس هزينه‌هاي جاري را به 346 هزار ميليارد تومان رساند و بايد توجه کرد هر مقدار بودجه جاري را افزايش دهيم کم مي‌آوريم و براي حل مشکل پروژه‌هاي عمراني يا بايد بخشي از آنها را واگذار کنيم يا بايد بتوانيم همين مبلغ محدودي را که در اختيار داريم به کار گيريم.

وي ادامه داد: از 58 هزار ميليارد تومان اعتبارات تملک دارايي‌هاي سرمايه‌اي بخشي براي طرح‌هاي عمراني پرداخت شد. بخشي از آنها به فروش رسيد که منابع آن به خزانه واريز شد و بخش ديگري از آنها از طريق مشارکت بخش خصوصي که در قانون بودجه هم دولت به آن مقيد شده، پيش رفته و در گزارش مکتوبي که به مجلس ارائه شد، در آن آورده شد. با عنايت به اينکه مجموع منابعي که ما براي طرح‌هاي عمراني داشتيم و محدوديت‌هايي در اين بخش داريم تاکنون حدود 30 هزار ميليارد تومان به طرح‌هاي عمراني بودجه تخصيص داديم که 6 هزار و 800 ميليارد تومان آن نقدي بود.

همچنين محمدباقر نوبخت پس از اظهارات نمايندگان درباره موضوع واگذاري طرح‌هاي عمراني اظهار کرد: اراده مشترکي بين مجلس و دولت وجود دارد که طرح‌ها واگذار شود و از طريق مشارکت عمومي‌و خصوصي اين کار انجام شود اما نبايد در اين تشکيک کنيم که دولت يا مجلس اين اراده را ندارد. ‌وي تاکيد کرد: مجلس شرايط واگذاري طرح‌هاي عمراني به بخش خصوصي را تسهيل کند.

آمادگي براي تصويب قوانين جهت واگذاري طرح‌هاي عمراني

علي لاريجاني که رياست جلسه را عهده دار بود‌، ‌در جريان ارائه گزارش رئيس سازمان برنامه و بودجه در خصوص واگذاري طرح‌هاي عمراني اظهار داشت: ‌دولت و مجلس در اين موضوع مهم با يکديگر همفکر هستند و ما کمک مي‌کنيم که دولت در واگذاري طرح‌هاي عمراني با شتاب بيشتري عمل کند.

وي افزود: البته مديران کشور نبايد براي نگهداري طرح‌ها ولعي داشته باشند اما در عين حال بايد صيانت از کار هم انجام شود. دستگاه‌هاي نظارتي نيز علاقه‌مندند که اين واگذاري‌ها در چارچوب قانون انجام شود.

رئيس مجلس با اعلام آمادگي مجلس براي تصويب قوانين مورد نياز يادآور شد: در صورتي که دولت اختيارات قانوني در اين زمينه مي‌خواهد آن را به عنوان لايحه به مجلس ارائه کند.

لاريجاني در پايان با اشاره به درخواست رئيس سازمان برنامه و بودجه براي اختصاص اعتبار از صندوق توسعه به بخش خصوصي جهت تکميل طرح‌هاي نيمه تمام عمراني گفت: اگر در لايحه بودجه اين موضوع گنجانده شود و اجازه آن را هم بگيريد مشکلي در اين زمينه وجود ندارد.

همچنين در جريان بررسي موضوع واگذاري طرح‌هاي عمراني به بخش خصوصي معاون اقتصادي مرکز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي‌گفت: دولت اراده کافي براي ورود بخش خصوصي به طرح‌هاي عمراني را ندارد‌. رئيس کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي‌ نيز گفت که600 هزار ميليارد تومان پروژه عمراني ناتمام وجود دارد که تکميل آنها در بهترين حالت 30 سال به طول مي‌انجامد . وي با بيان اينکه همکاري دولت و بخش خصوصي در رشد اقتصادي تاثيرگذار خواهد بود، گفت: اين همکاري در کشور ما به خوبي ديده نمي‌شود. ما در قانون بودجه 96، 411 هزار ميليارد تومان پروژه تعريف کرديم و مجموعه معادل 600 هزار ميليارد تومان براي امسال و سال‌هاي آينده مبلغ تعريف کرديم که در بهترين حالت اتمام آنها 30 سال به طول مي‌انجامد آن هم مشروط به اينکه پروژه جديدي تعريف نکنيم.

اين نماينده مجلس اضافه کرد: در سال 96، 71 هزار ميليارد طرح عمراني پيش بيني شده اما در چهار ماهه اول سال تنها 1100 ميليارد تومان به پروژه‌هاي عمراني اختصاص يافت يعني در چهار ماه 4.7 درصد و ماهانه 2/1 درصد تخصيص ريالي داشتيم. که از اين 1100ميليارد 960 ميليارد به جدول متفرقه اختصاص پيدا کرده که شفاف نيست و قدرت چانه‌زني در تامين اعتبار موثر است.

استرداد لايحه عضويت ايران در صندوق همبستگي اسلامي‌براي توسعه

پس از گزارش نوبخت ، مجلس وارد دستور کار هفتگي شد و درابتدا نمايندگان مجلس با تقاضاي دولت جهت استرداد لايحه عضويت ايران در صندوق همبستگي اسلامي‌براي توسعه وابسته به بانک توسعه اسلامي‌موافقت کردند.

تقاضاي استرداد لايحه عضويت دولت جمهوري اسلامي‌ايران در صندوق همبستگي اسلامي‌براي توسعه وابسته به بانک توسعه اسلامي‌در اجراي ماده 138 آئين نامه داخلي مجلس در جلسه علني امروز (يکشنبه) در دستور کار مجلس قرار گرفت که نمايندگان با 186 راي موافق، 15 راي مخالف و 4 راي ممتنع از مجموع 230 نماينده حاضر با اين تقاضا موافقت کردند.علي لاريجاني رئيس مجلس در زمان اعلام راي‌گيري از نمايندگان گفت: با توجه به اينکه اين لايحه به تصويب مجلس رسيده بود و در مسير بررسي شوراي نگهبان قرار داشت،‌ مجلس بايد به استرداد آن راي دهد.در نهايت نمايندگان نيز موافقت کردند که اين لايحه به دولت برگردانده شود. پس از اين مصوبه ، نمايندگان مجلس با دو فوريت طرح استخدام مهندسين ناظر کشاورزي نيز موافقت کردند.

ادامه در صفحه 3


نسخه چاپي ارسال به دوستان