تاریخ 1390/12/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
ممنوعيت توليد، توزيع و واردات لامپ هاي رشته اي از سال 92

فارس: سعيد مهذب ترابي گفت: وزارت نيرو لايحه اي مبني بر ممنوعيت توليد، توزيع و واردات لامپ هاي رشته اي به دولت ارايه کرد که خوشبختانه جلسه نهايي براي بررسي اين لايحه با کارگروه وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار و تصويب شد که از سال 92 اين موضوع اجرا شود.
وي افزود: براساس اين مصوبه مقرر شد که از سال 92 توليد، توزيع و واردات لامپ رشته اي بالاي 40 وات در کشور ممنوع شود.
مهذب  ترابي با بيان اين که در وهله نخست تلاش بر اين است که توزيع اين لامپ هاي رشته اي در کشور ممنوع شود، ادامه داد: موضوعي که بسيار حساس است و بايد به آن توجه ويژه اي داشت اين است که احتمال اين که واردات لامپ هاي رشته اي به کشور به دليل ارزان بودن افزايش يابد و مصرف آن نيز بالا برود.
مديرعامل سازمان بهره وري انرژي ايران تصريح کرد: معضلي که در حال حاضر در بخش استفاده از لامپ هاي روشنايي و   LED  ديده مي شود همانا استفاده از لامپ هاي غيراستاندارد وارداتي و توليد داخل است.
مهذب ترابي افزود: مردم بايد توجه داشته باشند که از لامپ هايي استفاده کنند که اولا نشان مهر استاندارد بر روي آنها درج شده باشد و دوم اين که لامپ ها از فروشگاه هاي معتبر خريداري شود.
مديرعامل سازمان بهره وري انرژي ايران با اشاره به مشکلي به نام ' تله تکنولوژيک'  در کشور ادامه داد: وسايل و تجهيزات مورد استفاده در ايران به لحاظ چرخه بهينه سازي انرژي قابليت و کارايي لازم را ندارد.
وي با اشاره به اين که هم اکنون 60 درصد از انرژي موجود در کشور توسط الکتروموتورها مصرف مي شود، از مصرف بالاي انرژي در اين بخش خبر داد و بيان داشت: اولين کارخانه توليد الکتروپمپ کولر با راندمان بسيار بالا در کشور ايجاد خواهد شد.
مهذب ترابي خاطرنشان کرد: برآورد مي شود از اين طريق بتوانيم  5.3  تا 4 ميليون الکتروموتور در کشور را تعويض کنيم و اين کارخانه از طريق توليد الکتروپمپ هاي کولر با توان کمتر از 20 وات در شهرکرد به زودي بهره برداري مي شود.
مديرعامل سازمان بهره وري انرژي ايران گفت: همگام با اجراي مرحله دوم طرح هدفمندسازي يارانه ها، فضاي کسب و کار جديدي براي معماران و مالکان ساختمان ها به منظور کاهش هزينه انرژي در کشور ايجاد خواهد شد.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان